Jag har i nuläget två grafikkort installerade i min dator: ett AMD-kort och ett Nvidia-kort. Anledningen till detta är att jag har flera operativsystem på datorn som används för olika saker, där AMD-kortet fungerar bättre för vissa operativsystem och Nvidia-kortet för andra.
I den här processen så har jag använt anslutningarna PCIe 16x_1 och PCIe 16x_2 på moderkortet, som är ett Asus Prime Z370-A II. Om jag förstått det rätt så innebär användningen av två PCIe 16x-anslutningar att bandbredden begränsas till 8x för båda korten.
Min fråga gäller ifall det på något sätt går att avaktivera AMD-kortet under Windows 10 för att på så sätt få tillgång till 16x för Nvidia-kortet? Jag har avaktiverat det i Device Manager, men misstänker att kortet ändå ligger latent och "drar" både kraft och bandbredd. Scenariot jag ser framför mig är att datorn helt enkelt stänger av PCIe 16x_1 helt i samband med att Windows används och att bandbredden allokeras fullständigt till PCIe 16x_2, istället för att båda anslutningarna delar på bandbredden.
Är detta möjligt?