Fortsatt stora nedskärningar för det amerikanska jättebolaget är att vänta rapporterar Reuters. Intels VD Lip Bu Tan menar att det inte längre kommer att ges någon blankofullmakt utan de investeringar som görs måste vara ekonomiskt försvarbara.
VD:n menar att företaget är så djupt investerade i tillverkningstekniken 18A att den kan gå att göra vinst på om de fortsätter använda den till företagets egna produkter. Detta påverkar också hur företaget framöver kommer att arbeta med utbyggnad och tillverkningskapacitet. Intel ämnar nu primärt att bygga kapacitet när behovet och efterfrågan finns istället för att proaktivt föregå efterfrågan med kapacitet.
Därför ämnar nu Intel att stanna av byggnationen av nya fabriker i Ohio, Polen och Tyskland och slå samman anläggningen i Costa Rica med dess motsvarigheter i Vietnam och Malaysia. Lip Bu Tan menar också att företaget strategiskt kommer att investera i tillverkningstekniken 14A och om det inte finns tillräckligt mycket intresse från andra tillverkare att nyttja Intels 14A kan bolaget helt enkelt komma att överge kretstillverkning.
Exakt vad Intels strategi kommer att resultera i får framtiden utvisa.