Super 8 Kameror - Frågor om Braun Nizo

Permalänk
Medlem

Super 8 Kameror - Frågor om Braun Nizo

Hej,

För några månader sedan började jag filma med en Super 8-kamera (en Nikon R10) vilket har varit riktigt kul då jag varit nyfiken tidigare.

Nu letar jag efter en andra Super 8-kamera och kollar in Braun Nizo. I samband med detta vill jag verkligen veta hur vyn i sökaren ser ut.

I min Nikon R10:a ser vyn ifråga ut såhär (se sida 7):
https://duallcamera.com/NikonR10Manual.pdf

Som ni kan se är ”aperture scale”/bländarens skala klart synlig hela tiden.

Min stora och kanske bökiga fråga är då vilken av Braun Nizo-modellerna som har en vy som bäst liknar den på Nikon R10:an?

Jag har lärt mig vissa Braun Nizo-modeller har byggts så att deras ”aperture scale” ej kan ses på samma enkla sätt som Nikon R10:an.

Till mitt förtret så inkluderar inga av Braun Nizos manualer bilder på hur det ser ut i sökaren.

Jag har nämligen tidigare köpt en Braun Nizo S560 där ”aperture scale” ej är direkt synlig likt Nikon R10:an.
På S560 måste man snegla ”nedåt” i sökaren för att ens glutta ”aperture scale”; något som är väldigt opraktiskt när man ska filma.

Min bästa uppskattning är att modellen ”Nizo 801” (https://www.filmkorn.org/super8data/database/cameras_list/cam...) har en sökare vars vy liknar Nikon R10 då ”viewfinder information” anges som ”aperture scale” medan S560 ej har denna information.

Om någon erfaren Super 8-kameraexpert kan svara så uppskattar jag det starkt.