Hej!
Vår gamla tv gick dessvärre sönder, som bara va 3 år gammal, så det är lite sura pengar att lägga ut. Tvn som vi ska köpa är bara ”tillfällig” då jag vill ha en större tv vid ett senare tillfälle. Väggen tillåter inte större just nu, men ska flytta snart.
Då till frågan, då det är lite sura pengar så vill jag verkligen inte lägga mer än 5000 på en ny tv. Är det så att det finns någon betydande funktion som man kan få för en tusenlapp extra, så går det också, men vill egentligen inte uppåt.
Vi kommer köra Apple TV, så vilket os som finns på tvn är lite skitsamma, antar jag? Så min fråga är, är det i denna prisklassen lite skitsamma vilken tv man väljer, eftersom allt är 4k, eller kan man göra någon väsentlig skillnad bildmässigt?
Har tyvärr inte hängt med i tv svängarna på senaste tiden, så vet inte riktigt vad alla varianter av tv apparater innebär längre tyvärr.