Visa signatur
Kommentera inte min stavning.
Tjoho inbitna swecare !
Ja som namnet säger så behöver ja lite tips om vad som är bra nu för tiden. Va ett bra tag sen ja va de minsta insatt i det tekniska. Jag spelar typ bara på min dator och så som den ser ut nu är den ganska kass. Den har några år på nacken så ja tänkte att ja ska gräva i pengpungen och köpa en ny.
Jag har kollat på detta:
Antec SmartPower 450W
Intel Core 2 Duo E6400
LeadTek Winfast 7900GT
Ja hade först tänkt mig en AMD X2 4200+ men såg på ett test här på swec att E6400 va bättre i speltesten och kostar bara nån hundring mer. Rätta mig gärna om ja har fel.
Jag behöver ju självklart ett nytt mobo och minnen och de vill ja ha hjälp med. Vad är bra i dagsläget ? Hade tänkt mig lite mer än 1024mb ram iaf. Jag överklockar inte ett dugg för ja e så oteknisk.
Så alla tips om vad som är bra/dåligt med det ja hade tänkt mig och tips på mobos och bra minnen är välkommna ! Som sagt, ja klockar inget och ja behöver inte det senaste cuttingedge teklonogy.
/Jocke
Kommentera inte min stavning.
Spelnyheter från FZ
Copyright © 1999–2025 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.