Inlägg

Inlägg som rowas har skrivit i forumet
Av rowas
Skrivet av joakim99:

Vet du om detta är något som de började med nyligen? Jag känner inte igen detta från när jag har handlat och betalat med faktura.

Skrivet av ronnylov:

Nej det var några år sedan. Kanske har de ändrat sedan dess? Jag har undvikit faktura då jag är dålig på att regelbundet kolla min e-post. Det gjorde dock att jag fick en avsmak för Klarna.

Från någon som suttit i Klarna kundtjänst (både mot privatpersoner som använder Klarna för att köpa, och mot företag som använder Klarna för att ta betalt) så fungerar det som så:

Kund gör köp och väljer Klarna etc etc, ni vet hur det funkar.
Nu, för alla utom de allra största av företagen som använder Klarna för att ta betalt (eller är reggad via en förmedlare tex shopify) så händer inget alls nu.
Utan för att en ev faktura ska skickas till kunden, så måste företaget manuellt gå in och bekräfta ordern, vilket de enl. avtal med Klarna inte får göra innan beställningen har skickats till kunden.

Detta kan då leda till fördröjd tid innan ev. faktura faktiskt kommer kunden tillhanda.
Nu, betaltiden börjar ticka först när köpet faktiskt är bekräftat, och inte från när det lades.
Men är ju fortfarande lätt att missa om en faktura har kommit, då man som kund tänker att den ska komma direkt, och inte timmar - dagar - veckor senare.

Av rowas
Av rowas
Av rowas

1 jag inte visste (Shovel Knight) och 1 som var slarv.

Av rowas

I koffeinomloppet, istället för blod.

Av rowas

https://www.amazon.com/gp/product/B074CHVTVG
"Chronicles Of Jonathan Tibbs"
Hett tips för lite Urban Sci-Fi

Av rowas

Tar väl och lämnar mitt bidrag i hatten också då

https://i.imgur.com/0L3snii.png

Av rowas

Annat:
Det är en laptop och jag måste ha en laptop (av någon giltig anledning).

Annars så håller jag mig till att bygga själv.

Av rowas

Använder du en sekundär bildskärm till strösaker medan du spelar?
En?! Madness! Kör tre extra!
En för discord, en för resources som kan vara nyttiga och en för strösaker.

Av rowas

Överlag, så har det funkat fint för mig också ...
Förutom den gången när jag åkte dit på att åka 1 timme enkel resa för att hämta ett paket ... Som rymdes i postboxen ..
( Jag vet detta, för jag har fått större paket direkt i boxen )

Så den gången, inte nog med att dom inte pilla in det utan problem i min box, dom lämna inte ens av det på närmsta kontor ( 3-4 min gång bort )!
Eller ja, dom SA att dom gjort det i sms'et .. Men när man komma dit? "Eh, nä ... Det ligger på <helt jävla åt helskotta>-stället.

Fast för att vara lite On Topic: Får la se hur det blir ... Det kan gå bra, men det finns ju alltid risken att det går skäpprätt åt helvete med!

Av rowas

Ström, 3x skärm ( 4, tekniskt sett, men ena skärmen är utlånad just nu till jobb datorn ), ethernet, mus, tangentbord, laddare till vape batterier, headset, laddare till mobil ( moddad fast i skrivbord ), webcam, extern hårddisk.
Sen har jag lite annat externt också som just för tillfället inte är inkopplat då de inte används just nu.

Av rowas
Skrivet av sniglom:

Känns som sweclockers vill ha något helt annat än vad formuläret tyder på att inet ska bygga.
När man läser här är det saker som, ljudkvalitet, komfort, möjlighet att byta kuddar/kabel samt att inte bygga en onödigt komplicerad produkt. I formuläret känns det mer som det handlar om gaming och smådetaljer.

Frågan är vilken prisklass och kvalitet inet siktar på egentligen.

Ja, sen jag köpte mina kan jag inte tänka mig att trådlöst headset på ett annat sätt.
Att aldrig behöva oroa sig för att batterierna ska ladda ur är fantastiskt ur användarsynpunkt, oavsett om man är tankspridd eller ska spela lääänge. Som om inte det var nog, går det fint att koppla in en laddkabel rakt i lurarna också.

Det är mycket Steelseries fått rätt med dessa lurar. Även om man tänkte bygga i en helt annan prisklass, bör man nog ta sig en noga titt på hur det är att använda dessa.

Så länge man inte tittar på byggkonstruktionen ( tittar på plasten mellan kuporna och armen ) så är Arctis Pro ett bra exempel på riktigt nice headset.

Har trådbunda (non-dac) versionen själv och om man bortser från plasten som haft catastrophic material failure på första ex't och fått sprickor nu på andra, så är dom mycket mycket nice!

Av rowas
Skrivet av Hcz:

Dom borde sälja den som "Winter edition" Will keep you warm in the cold winter night =P

"Winter Edition" - Hot enough to heat the Swedish home!
=p

Av rowas

Lirar på 32 jag, men då kör jag också server lokalt till diverse spel för mig och vännerna.
16 är i snålaste laget om man ska köra spel + server samtidigt x)

Av rowas

@pytonOrm: Intel har lite andra regler än AMD.
Iom Zen så stödjs OC på alla prollar och alla utom A-serie kort (har jag för mig iaf!).

Hos Intel så måste du ha en K-cpu och ett Z-mobo.
No exceptions.

Av rowas
Skrivet av Curemylife:

Till alla er som har planer på att lägga ut dessa ytterligare 11-12kkr:

Vad spelar/nyttjar ni det till? Jag äger själv ett HTC Vive som spenderar mest tid i en låda i väntan på ett infall av beatsaber eller A-tech så lite sugen på att höra vad man kanske missar.

Enligt utsago (har ej testat själv) så VR + headtracking ska vara magiskt för Elite Dangerous.

Men med tanke på hur fantastiskt det är i ultrawide/triple monitor så kan jag ju gissa på att utsagorna inte har fel!

Av rowas

9 / 10; Högkontrast läget som för flera andra x)
Men saknade ju mer användbara kommandon, som WIN + e eller WIN + r

Av rowas

R5 1600 @ 3900

2821p

Av rowas

@JonasT: Det är ju bra iaf!

Ah, ja, nu när jag läste om det så inser jag att det inte alls var missvisande .. Bara jag som på något vis missat hela sista biten efter ,-tecknet på varje text bit <.<;,

Så går det när man läser utan att få i sig kaffe ännu!

Nevermind me, carry on!

[Addendum: Men för due diligence så det jag menade förstås, det jag tänkte var att använda samma utgångspunkt hela tiden, så att DRX off var alltid punkt 0,0 på skalan, och ha beskrivande delen i texten hur mycket som tappades(/vanns) i relation till den punkten.
Så (siffror ur luften) DRX resulterade i -40% prestanda, men med DLSS också så blev det bara -6% som förlorades.
Istället för som det är skriven nu, som är som du säger, förlust och sen hur mycket resultatet förbättrades i relation till punkten efter förlusten.]

Av rowas

Okej, nu kanske det är riktlinjer från Nvidia (I dunno om sådant faktiskt ges ut) men sättet som det skrivs om när det kommer till DXR + DLSS är ganska ... Missvisande ...

Varför inte skriva hela tiden om prestanda skillnaden i förhållande till DXR + DLSS OFF ist för som det är skriven nu att först så är talet hur mycket FPS man tappar av att slå på DRX (vs off) men sen när DLSS läggs till så talas det om hur mycket mer prestanda man får (vs DRX ON)?

Det känns som det varit tydligare att hela tiden använda DRX OFF som 100% och sedan skriva om DRX ON och DRX ON + DLSS i relation till det riktmärket ...

Men, kanske bara är jag som stör sig på det ..