Permalänk
Medlem

Man vill ju säga mycket men då kommer man få konsekvenser och kallas ja mycket hemska saker.

Det som håller på att hända eller händer här i Sverige enda ledtråden.

Visa signatur

Fractal Design Pop XL Air RGB | ASRock Z690 Taichi | i5-12600k | Corsair 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL30 | Gigabyte RTX 5070 12GB Gaming OC

Nintendo Switch | PlayStation 5 +PS4 Pro | Xbox Series X + One X
Min FZ Profil

Permalänk
Medlem

SMS-lån, day-trading och telefonförsäljning.

Bonus (ännu svårare): Kasinospel och betting.

Permalänk
Medlem

Vilseledande reklam ligger högt upp på listan för mig annars, alltid kul med saker som exempelvis "endast innehåller naturliga råvaror!"...nehe? Om det inte är naturligt så är det inte längre en råvara så det argumentet funkar på i princip allt.

På den lite mer datorrelaterade sidan så kanske man kan förbjuda användning av binära prefix när det gäller lagringsutrymme? https://sv.wikipedia.org/wiki/Byte

Finns ingen anledning att inte använda helt vanliga 10 potenser...

Inser just att om tråden hålls kvar på spåret "saker som bör förbjudas 2017" så kommer detta att bli en alldeles fantastisk gnälltråd!

Permalänk
Medlem

Internet, tänk vad skönt. Man behöver inte totalförbjuda det förstås. Först kapar man förbindelserna med andra länder, sen gör man det samma länsvis och jobbar sig ned till sockennivå. Det ska va som förr, givetvis måste nån ta bort möjligheten att göra konstiga tyska tecken men jag tror på det, samhället skulle bli mycket bättre och det hade varit lättare att veta vem man ska hata! Vem då? Jo alla de som sitter på andra nätverk... Man kan tänka sig att en adelsfamilj får rätten och kontrollen av sockennätet och då tar ut tull ifall nån är med sig en USB-sticka eller diskett från nästgårds.
Så: Förbjud internet.

Visa signatur

Huzzbutt! Huzzbutt! Huzzbutt! Huzzbutt!

(Huzzbutt Hatar Klubben nästa möte är flyttat till tisdag, men vi ses som vanligt bakom Statoil. Ta med Chips och glatt humör!)

Permalänk
Medlem

Jag tycker vi ska förbjuda alla förbud.
Det ska ju vara lika för alla....

Permalänk
Proffsmoddare

Privatfinansierad sjukvård och skola.

Visa signatur

"Computer games don't affect kids, I mean if PacMan affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching pills and listening to repetitive music." - Kristian Wilson, Nintendo 1989

Permalänk
Medlem
Skrivet av Lodisen:

Du, det är olagligt att vara kriminell i Sverige.

Det märks inte.

Visa signatur

Citera för svar

Permalänk
Medlem

Folk som vill skada andra folk kommer göra det med eller utan raketer, för allting du kan köpa kan användas på felaktigt sätt även lerkrukor, du kan även köpa TV apparater och kasta ut det från fönster och träffa någon i huvudet.

raketer liksom skjutvapen är helt ofarliga med rätt människor som hanterar dessa, men med fel typ av människor bakom dessa så kommer de kunna användas som redskap för att skada andra människor, varken raketer eller skjutvapen varken antänds eller skjuts av sig själv, det är alltid individen bakom det som utgör syftet vad de ska användas till.

Så länge polisen inte upprätthåller lag och ordning och lagför kriminella som bryter mot lagen, att skjuta en raket på en människa räknas som misshandel, skjuta en raket genom ett fönster är skadegörelse, trycka ner en raket i halsen och tänder på lär antaligen bli mord.

Det är omöjligt förbjuda redskap för även om vi skulle ha samma förutsättningar som på stenåldern så finns det fortfarande redskap för skada andra människor.

Ända sättet att minska dessa är ju låsa in dessa 30-40 år i fängelse håll dem borta från gatan för eller senare rensar man upp samhället kriminella.

Men att tro att man kan få bort våldet från människor för ta bort grejer så är de oförmögen att förstå att folk kommer bara använda andra redskap för skada människor om inte raketer finns eller tomt göra raketer själv det är inte speciellt svårt.

Däremot är ju inte landet som förbjuder raketer, utan organisationen slutar bara och sälja, vilket kan vara bra, eftersom jag har fundera på starta mitt andra företag och göra raketer, så det är ju inte förbjudet och konkurrensen försvinner så finns nog en hel del cash och tjäna på sälja raketer, har gjort raketer varje år själv, och kommer göra det nästa år också dock har man bara gjort så där 30-40 st för privat bruk, har aldrig fundera på konkurrera med vanliga affärer som säljer dessa men slutar de ta in dessa så blir marknaden mer intressant för mig.

Visa signatur

▰ Asus RTX 4080 Super ▰ Intel Core I7 14 700K 3.4Ghz ▰ be quiet! Straight Power 12 Platinum 1500W ▰ MSI Z790 Gaming Plus WiFi ▰ Define R5 ▰ SSD 1: Samsung 980 1TB ▰ SSD 2: Kingston KC3000 4TB ▰ SSD 3: Kingston Fury Renegade 4TB ▰ SSD 4: Kingston Fury Renegade 4TB
▰ Kingston 64GB 2x32GB DDR5 5600MHz ▰ be quiet! BL097 ▰ Alienware AW3225QF

Permalänk
Medlem
Skrivet av Baxtex:

Det märks inte.

https://www.youtube.com/watch?v=EVjbUJiqU_o

Visa signatur

Ryzen 9950X3D | 128 GB Ram | RTX 5090 | Samsung 990 Pro 4 TB * 3 | Corsair 1500W
Macbook Pro M4 Pro | 48 GB Ram | 512 GB SSD
Laptop: Core 9 Ultra 185H | 24GB Ram | RTX 4060 | 3 TB NVME

Permalänk
Avstängd

Telefonförsäljning borde förbjudas. Iallafall den typ som riktas mot vanliga privatpersoner.

Permalänk
Medlem

@SleepstreameR: För att man får det man betalar för?

Visa signatur

7800X3D 4070 ti Super 32GB DDR4

15 Pro

Permalänk
Medlem

Telefånförsäljning och dörrförsäljning .
Troll/killar som utger sig för att vara tjejer på nätet.
Rasistiska kommentarer på SweC.

Visa signatur

Min dator är Cat-säker.
Hakuna Matata

Permalänk
Inaktiv

Övrigt kategorin på Sweclockers!

Har inget på ett teknikforum att göra och leder i de flesta fall till osämja och tjafs. Tar upp värdefull plats som kunde använts till relevanta ämnen dessutom.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Crockett:

Övrigt kategorin på Sweclockers!

Tycker Övrigt är en trevlig Kategori

Visa signatur

Min dator är Cat-säker.
Hakuna Matata

Permalänk
Medlem

Lysande tråd !

Förbjud politiker och inför allmän jakt på dessa skadedjur.
Journalister typ aftonbladet, SR Stasi och dylika propaganda maskiner. Skyddsjakt även där.

Tankesmedjorna vars avsikt är att hitta på jävelskap att suga ut folket med
Rödstrumpor, afatomtar, militanta feminister, höga chefer inom Soc som bara skor sig etc etc..det är bara att bunta ihop och slå ihjäl hela bunten...eller förresten detta gäller för alla här i landet, försten till ättestupan vinner.

Fy y f.. en sådan sopsäck Sverige har blivit. Ni yngre skulle bara veta. Det var faktiskt bättre förr.

Visa signatur

Don´t do this, don´t do that. Do this and think that.
Serious, do you really think I give a shit?

Permalänk
Medlem
Skrivet av Bogey:

Fy y f.. en sådan sopsäck Sverige har blivit. Ni yngre skulle bara veta. Det var faktiskt bättre förr.

Trivs mycket bra i Sverige många olika kulturer som värnar om välfärden och ett tryggt samhälle.

Visa signatur

Min dator är Cat-säker.
Hakuna Matata

Permalänk
Medlem
Skrivet av crew seven:

Trivs mycket bra i Sverige många olika kulturer som värnar om välfärden och ett tryggt samhälle.

Vad fint, det värmer.

Visa signatur

Don´t do this, don´t do that. Do this and think that.
Serious, do you really think I give a shit?

Permalänk
Medlem

Hoppas på ett förbud som förbjuder att saker förbjuds.
Att förbjuda något är inte samma sak som att kontrollera det.
Känns som det är för mycket som ska försöka styras med lager och regler. Varför inte upplysa och utbilda i stället?

Permalänk
Medlem
Skrivet av lappen81:

POK / åsiktskorridor / röstfiske borde förbjudas (politiskt korrekt) för Media och politiker, rakt svar på frågan.

Alkohol och Tobak, alternativt en legalisering av medecinsk mariujana

fyrverkerier och annat skit typ djur -för att människor är mentalt handikappade -> licens

Fallskärmar för politiker se reinfeldt och company som plockar in miljonbelopp av skattepengar / omställnigsförsälring samtidigt som dom har företag som dom omsätter mycket pengar.

lex maria då det är tandlöst, bara pok skit -> kan ersättas med maria lex där något verkligen händer

religioner för att det är skit, vill man tro på något andligt visst men jag vill varken ha en kyrka eller moske, bort med alla jävla kyrgogårdar som tar plats också. Kan passa på att stämma påven för alla brott mot mänskligheten som har begåtts i hans namn

vissa pok regler i skolan där eleven får göra vad fan man vill läraren kan bara titta på, tillrättavisar läraren så är det lärarens fel. Föräldrar kan ju tydligen inte uppfosra sina barn men dom är väll knappt uppfostrade själv så fram med piskan

vetenskap och folkbildning vof och ponten/antipiratbyrån borde bannlysas till någon håla och fängslas

demokrati då vi uppenbarligen inte kan hantera det

EDIT: viss sarkasm

Vad har du emot vof om man får fråga?

Förbud löser sällan något problem, som trådskaparen verkar väl medveten om
Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem
Skrivet av datoriserad:

Vad har du emot vof om man får fråga?

Förbud löser sällan något problem, som trådskaparen verkar väl medveten om
Skickades från m.sweclockers.com

industrifrontsorganisation, exvis experten på barnmedecin blev miljonär på att lobba för och kränga adhd droger som sedan blev förbjudna. Lobbyverksamhet helt enkelt samma som antipiratbyrån

Permalänk
Medlem
Skrivet av crew seven:

Telefånförsäljning och dörrförsäljning .
Troll/killar som utger sig för att vara tjejer på nätet.
Rasistiska kommentarer på SweC.

Hahaha, låter som att du har dålig erfarenhet?

Förbjud: sossar och miljöpartister

Visa signatur

+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++

"Real stupidity beats artificial intelligence every time." - Terry Pratchett, Hogfather

Permalänk
Skribent
Skrivet av SleepstreameR:

Privatfinansierad sjukvård och skola.

Varför skolor om man får fråga?

Genuint nyfiken då jag gick ut min grundskola på IESG (International English School in Gävle), gick sedan vidare till Natur på gymnasiet. Det var 5st om jag inte missminner mig från andra skolor än IESG som jag kom från(inom Gävleborg), som hade betyg nog att ta sig in på den linjen.
Snittbetyget för min årskull var 195p (max 220, MVG i allt) medan bästa kommunala hade snitt på 120(120 var G i allt) i Gävle.

Så jag skulle inte klanka ner på alla privatskolor, då IES-skolorna har gett snarlika resultat runt om i hela landet.

Om något så förbjud för höga vinstmarginaler och sätt leveranskrav. Jag förstår att alla skolor inte är skapta likta, bara se John Bauer som spydde ut inkompetenta elever.
Men tycker det vore otroligt synd att krossa en fin utsikt för många ungdomar istället för att reglera bort dem dåliga skolorna (som tyvärr oftast är bättre än dem kommunala - Med mindre resurser dessutom).

Visa signatur

< R9 5900X | 32GB 3200 MT/s | RTX 3090 Ti >

< R5 7600X | 32GB 6400 MT/s | RX 9070 XT >

Permalänk
Inaktiv

1: Kassetavgiften, upphovsrätten, Tvlicensen.
Slänga kassettavgiften dit den hör hemma, anpassa upphovsrätten till det moderna samhället. Minimera public service till att de enbart visar samhälls nyttig information, jag skulle tro att man kan dra ner på skiten med 4/5 delar. Dessa 1/5 kan man sedan lägga på skatten och alla är nöjda och glada eller? Visst inte tvpejlarna som blir arbetslösa.

2: Förbjud maskering på offentliga platser.
Typ samma regler som knivlagen bör gälla. Där man får maskera sig om vädret är sådan eller om man har något sjukdom som gör att man måste vara maskerat, det finns t.ex. folk som ej tål för mycket sol.
Om någon maskerar sig i en demonstration och är hotfull ska ungefär ses detsamma som om någon har kniv på sig vid en demonstration och vara hotfull. -Alltså det får till bra ursäkter för att få vara maskerat, straffet ska såklart vara hårdare för kniv.

3: Ändring av lagar för övervakning..
Både mildare och straffare regler behövs. Drönare på privat egendom ska självklart få användas, likaså ska det bli enklare att få sätta upp ej dolda extremt tydligt utmarkerade kameror. Straffet för dolda kameror ska dock skärpas rejält.

4: Stoppa fascismen, hindra dem för att sprida sitt hat
Detta berör flera lagar, med fascisterna i landet vill kränka på folks rättigheter att få göra vad de vill. Lagarna ska ej förändras så att folk tvingas göra saker som de ej vill. Vilka som är Fascister är alla som precis vill kränka andra individer, sedan vilken färg de har på kläderna är irrelevant.

5: Ändra LAS, gör det enklare att säga upp personer.
Att det blir enklare att säga upp personer resulterar i att det är mindre risk att anställa och bästa person får jobbet, vi som sedan blir sparkade kan få vila ut oss och komma tillbaka utvilade.

6: Skrota religionsfrihet
Religionsfrihet bygger på att vissa sagoberättelser är mer värd än andra, bara för att någon tror på Jesus istället för Mumietrollen, så resulterar religionsfriheten att den ena fantasin är mer värd än den andra.
Det jag förespråkar är att alla ska få tro på vad de vill, lagarna kring trakassering ska skärpas, blir någon hånad för den tror på Mumietrollen så ska förövarna kunna straffas. Men absolut ingen skillnad på ska göras baserat på om det är mumietrollen kristendomen, hinduismen etc som någon blir hånad för.
Problemet idag är att många förespråkar enligt mig dumma saker och sedan hänvisar till deras religion och säger att det annars kränker deras religionsfrihet.

7: Stärkas lagar kring jämställdhet och diskriminering.
Positiv rasism och diskriminering av alla former ska förbjudas. Straffen på riktiga negativa rasism och diskriminering ska skärpas. Att vissa med fel efternamn kan ha svårt att få bostad/jobb är ett stort problem. Och det handlar ej bara om att tänka på dem, utan detta kostar samhället väldigt mycket pengar. Så även om man ej bryr sig att ingen vill anställa de där "Johanssons" som folk har fördomar om, så får man betala deras arbetslöshet genom skatten. (Johansson är bara ett exempel, jag tog ett vanligt efternamn)

8: Stärkt äganderätten på bostäder och marker.
Det har blivit en trend att ta över annans egendom och ha den i besittning, detta ska skärpas och polisen ska snabbare kunna göra något åt det.

9: Skärp lagarna kring störning av allmän ordning
Det finns alltför många som stör den allmänna ordningen idag, folk som bosätter sig utanför butiker och försöker sälja det ena eller andra. T.ex. majblommor eller tigga pengar till röda korset, sånt ska inte få finnas mitt i vägen så de stör. De får hålla till någon annanstans. Likaså gäller det att väsnas, visst att röda korset behöver pengar, jag vill dock ej bli störd av deras skramlande.
Jag förespråkar inget tiggeriförbjud vare sig till röda korset eller privat, såvida de ej stör den allmänna ordningen.

10: Tuffare tag i skolan.
Vilka lagar som ska ändras här kan diskuteras.

11: Högre krav på myndigheter kring pengar
Politiker måste ställas till ansvar för de brutalt sjuka skattelösningar som de gör, inte minst det senaste året där de ger vissa hvb hem 60 000kr månaden per person. Det borde vara fängelsstraff på politiker som har sån liten respekt på andras hårt intjänade skattepengar.

12: Någon slags skattereduktion på professionell datorutrustning skulle finnas.
Allt fler jobbar inom IT och har riktigt svindyra saker privat för sitt jobb, köper man in datorutrustning för säg 200 000kr, så får man i sverige ca datorutrustning för 100 000kr, resterande 100 000kr går till skatt till kommun/staten.
Detta leder till att det är svindyrt att ha vettig datorutrustning i sverige och vi halkar efter, hur denna skattelättnad skulle utformas är en bra fråga. Skattelättnaden skulle ju enkelt kunna missbrukas av nöjes gamers, mitt mål är dock de som använder det i jobbet.
Även om tanken är god så är nog min ide svår att genomföra, t.ex. intyg från sin arbetsgivare att man behöver ha utrustningen för sitt jobb, oj vilken byråkrati det skapar. Men samtidigt rotavdrag och liknade skapar samma.

*edit*
Punkt nummer 12. Varför inte intyg från arbetsgivare och minsta datorinköp är på säg 75 000kr? Ytterst få som enbart köper datorer för nöje skulle då komma igenom och vi som köper bättre maskiner privat för att använda i jobbet slipper betala ca 50% i ren skatt.

Permalänk
Medlem
Skrivet av hybris6:

@Lifooz enkelt, man kör ut varorna med häst o vagn. Fungerade ypperligt för farfars far... och dessa havremopeder är dessutom miljövänliga.

Hahah, ah där kom en skön skopa sarkasm.

/Lifooz

Visa signatur

Deepcool Matrexx 30 & MSI Z87-G43 Gaming!
Intel Inside Core I7 4790K med AMD Radeon R9 390!
Rubbet strömförsörjs av Corsair RM750X!

Permalänk
Medlem
Skrivet av DozeN:

Håller verkligen med angående tiggeriet. Klart att det är synd om personerna, men det är jobbigt och man har ändå inte en blekaste aning vart pengarna går.

Har aldrig någonsin i mitt liv blivit tvingad att skänka några pengar till varken tiggare eller någon annan heller för den delen.
Jag förstår inte riktigt vad folk har för problem med tiggare. Är det irritation då det spelar på erat samvete? Är det för att "i vårat rika Sverige ska minsann ingen tigga!"? Är det för att dom sitter där och säger hej till allasom går förbi?
Jag undrar liksom var hetsen kommer ifrån och vad människor blir upprörda över? Jag vet att det var mycket skriverier om "ligor", men då är det väl dom som ska åka fast?

Läste om något förslag om att införa licens för tiggeri för nån vecka sen, det var lite roligt tyckte jag.
Då måste dom först göra ett behörighetsprov och betala låt säga 5000:- för att få licensen, sen skulle tiggarna kunna driva det i företagsform och även skatta på alla intäkter. Dom skulle kunna ha en extra pepparkaksburk direkt bredvid som det står "skatt" på, bara för att förenkla för Lövén när han åker runt i Sverige och samlar ihop alla burkar. Med den lösningen kan vi ju skänka med gott samvete också, då det skattas och vi får tillbaka lite i form av välfärd.
(Självklart skojjar jag om tiggarlicens, men jag läste på riktigt något förslag om detta.)

Att någon helt fridfullt vädjar om ens växelpengar måste väl ändå ses som ödmjukt? Det är ju trotts allt en själv som bestämmer om man vill skänka eller inte.

Permalänk
Inaktiv
Skrivet av popn:

Har aldrig någonsin i mitt liv blivit tvingad att skänka några pengar till varken tiggare eller någon annan heller för den delen.
Jag förstår inte riktigt vad folk har för problem med tiggare. Är det irritation då det spelar på erat samvete? Är det för att "i vårat rika Sverige ska minsann ingen tigga!"? Är det för att dom sitter där och säger hej till allasom går förbi?
Jag undrar liksom var hetsen kommer ifrån och vad människor blir upprörda över? Jag vet att det var mycket skriverier om "ligor", men då är det väl dom som ska åka fast?

Läste om något förslag om att införa licens för tiggeri för nån vecka sen, det var lite roligt tyckte jag.
Då måste dom först göra ett behörighetsprov och betala låt säga 5000:- för att få licensen, sen skulle tiggarna kunna driva det i företagsform och även skatta på alla intäkter. Dom skulle kunna ha en extra pepparkaksburk direkt bredvid som det står "skatt" på, bara för att förenkla för Lövén när han åker runt i Sverige och samlar ihop alla burkar. Med den lösningen kan vi ju skänka med gott samvete också, då det skattas och vi får tillbaka lite i form av välfärd.
(Självklart skojjar jag om tiggarlicens, men jag läste på riktigt något förslag om detta.)

Att någon helt fridfullt vädjar om ens växelpengar måste väl ändå ses som ödmjukt? Det är ju trotts allt en själv som bestämmer om man vill skänka eller inte.

Jag stör mig ej på tiggare, jag stör mig dock på folk som stör den allmänna ordningen. Och det finns personer av alla typer, alkoholister som stör, tjejer som inte kan förstå att man ej vill ligga med den etc.
Där det inom gruppen tiggare finns folk som t.ex. går fram till en när man sitter och äter och stör.

Sedan finns det också väldigt mycket svindel ifrån våra politiker där de tar våra skattepengar och ger till personer som enbart åker hit för att tigga.

Så ordning och reda och vi behöver ej ha något tiggeriförbjud. Folk som stör den allmänna ordningen från platser ska köras bort, t.ex. finns det en massa religiösa personer i Nordstan i göteborg och de ska köras väck som alla andra som "bosätter" i den trafikerade leden. De enda som ska få sälja något är butiker som har tillstånd. Detsamma gäller det att bosätta sig utanför butiker, dessa ska bort oavsett varför de gör det. Är det för att sälja något, demonstrera för vad som helst spelar ingen roll , bort med dem. Ja, är det SD folk utanför Ica, kör iväg dem!

Permalänk
Medlem

Förbjud smygrasister.

Till de som insinuerar att d
nyårsraketerna har med invandrare att göra... missade ni helt tidningsklippet från 60-talet som florerade på nätet? Rubriker identiska med dagens. Om kaoset på nyår och tonåringar som stökar o skjuter raketer på folk. Hur många invandrare hade vi för 50 år sen? Nä jag är inte rasist men...
(och ja, filmar man där det bor invandrare så får man invandrarer på film. och filmar du i vadastan så får du dräggiga svenne banan. era faktafilmer är aningen missvisande)

Visa signatur

Processor: Motorola 68000 | Klockfrekvens: 7,09 Mhz (PAL) | Minne: 256 kB ROM / 512 kB RAM | Bussbredd: 24 bit | Joystick: Tac2 | Operativsystem: Amiga OS 1.3

Permalänk
Medlem

@popn: I göteborg sitter de och blockerar jättetrånga gångpassager omkring nordens största inomhusköpcenter. Ganska störigt faktiskt. Som person är de väldigt lugna, men de sitter ivägen.

Visa signatur

Processor: Motorola 68000 | Klockfrekvens: 7,09 Mhz (PAL) | Minne: 256 kB ROM / 512 kB RAM | Bussbredd: 24 bit | Joystick: Tac2 | Operativsystem: Amiga OS 1.3

Permalänk
Medlem

Jag stör mig på tiggare. De ska inte finnas där.
Vi har hjälp för personer som är utsatta, där får de söka hjälp. Tiggarna däremot får söka hjälp i sitt land, dit vi dessutom skänker pengar till genom EU.

Permalänk
Medlem
Skrivet av anon159643:

Jag stör mig ej på tiggare, jag stör mig dock på folk som stör den allmänna ordningen. Och det finns personer av alla typer, alkoholister som stör, tjejer som inte kan förstå att man ej vill ligga med den etc.
Där det inom gruppen tiggare finns folk som t.ex. går fram till en när man sitter och äter och stör.

Sedan finns det också väldigt mycket svindel ifrån våra politiker där de tar våra skattepengar och ger till personer som enbart åker hit för att tigga.

Så ordning och reda och vi behöver ej ha något tiggeriförbjud. Folk som stör den allmänna ordningen från platser ska köras bort, t.ex. finns det en massa religiösa personer i nordstan i göteborg och de ska köras väck som alla andra som "bosätter" i den trafikerade leden. De enda som ska få sälja något är butiker som har tillstånd.

Aah, där håller jag med dig! Har aldrig varit med om just en tiggare som gjort nåt sånt dock, utan dom sitter mest ner under sin filt och säger hej.
Självklart ska den allmänna ordningen inte störas, men då bör man ju även förbjuda tjejen som inte tar ett nej eller alkoholister.

Det finns bra mycket svindel där det ges skattepengar till våra etniska svenskar också för att de vill utnyttja systemet. T.ex utnyttjande av försäkringspengar, csn etc, så det finns ju av alla slag - bara som en reminder.

Absolut, det tycker jag låter som sunda tankar. För vi kan ju inte förbjuda människor att vara fattiga och vädja om andras hjälp.

Sen får vi dock inte glömma att det finns dom som stör den allmänna ordningen i form av utfall mot tiggare, vilket också är beklagligt.