Ok.
Prores 4444 och olika RAW-format kommer att må bättre av en CPU med många trådar, t ex AMDs kommande 5950X snarare än hårt komprimerade H.264/HEVC-format som har större nytta av GPU-acceleration. Den största nackdelen med den äldre 3950X var den något lägre singeltrådsprestandan jämfört med Intels i9, men det verkar den nya generationen lösa. Rent allmänt är Resolve bättre på att utnyttja hårdvaran men 2021-versionen av Premiere Pro har även den bättre stöd både för RAW-format och GPU-acceleration.
Jag kan nog inte säga exakt vilka produkter du ska ha, men med den här typen av tung media tror jag att du ska höja din budget en smula. Det kan nog bli aktuellt att arbeta med proxies i vissa fall, men med den här datorn är det ju en enkelt match.
CPU: AMD 5900X eller 5950X. Står du i valet och kvalet så skulle jag välja en 5950X, just baserat på de codecs du kommer att använda.
Moderkort: X570-baserat, gärna med möjlighet att stycka upp PCIe-banorna i x8/x8 så att du kan köra grafikkort + instickskort för fler NVMe SSDs och få full PCIe 4.0 x4-hastighet på dem, alternativt dubbla GPUs för Resolve
RAM: 64GB, helst i två 32GB-stickor så att du kan bygga ut till 128GB senare
GPU: Nvidia. Här är lite svårt eftersom det inte är släppt så många modeller ännu, men precis som sKRUVARN skrev, ett RTX 3070 borde vara en sweet spot för både Premiere Pro och Resolve, så länge du inte kommer att köra väldigt mycket tunga de-noise effekter etc i Resolve, då kan det finnas en vits med att gå upp högre. Skulle i dagsläget inte rekommendera AMDs GPUer för just detta ändamål.
Diskar: En vanlig SSD som system/programdisk, en eller två M.2 NVMe-diskar för media/cache. Det kan finnas en vits med att ha en disk för export också, men vinsten är ganska liten och en vanlig SSD funkar bra.