Anmäl dig till Roborock Challenge!

Koppla in en Apple LED Cinema Display till en HDMI-utgång?

Permalänk
Medlem

Koppla in en Apple LED Cinema Display till en HDMI-utgång?

Jag råkar ha en gammal Apple LED Cinema Display. Den har en kabel med bl a en Mini-Display-port. Kan man via någon adapter koppla in den till HDMI-utgången på t ex en PC? Alltså en adapter med en HDMI-hane och en Mini-Display-hona?

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem

eller kanske hellre, om du har en displayport på ditt grafikkort:

https://www.teknikdelar.se/datortillbehor/kablar-adaptrar/dis...

Permalänk

den kommer inte att fungera.

den är till för att ansluta från en mini displayport på grafikkortet/laptop/whatever till HDMI i skärmen inte tvärt om.
Displayport kan sända ut en mängd olika signaler bla hdmi men hdmi kan inte sända displayportsignal utan extern konvertering.

behöver en aktiv omvandlare för att konvertera bildsignalen från hdmi till displayport.
t.ex.
https://www.startech.com/sv-se/audio-video-products/hd2dp
eller
https://www.amazon.se/-/en/dp/B07G796JF8/ref=sr_1_1?keywords=...

och en displayport till mini displayport kabel t.ex den som länkades ovan av @boomhowler

Visa signatur

ASUS B550-f-Gaming, R9 5800X3D, HyperX 3200Mhz cl16 128Gb ram, rtx 3070ti.
[Lista] De bästa gratisprogrammen för Windows
[Diskussion] De bästa gratisprogrammen för Windows

Permalänk
Rekordmedlem

Som sagt DP++ kan mata ut hdmi signal men hdmi kan inte mata ut DP.
Vad har du för dator och grafikkort som saknar DP, det måste vara nått som är rätt gammalt om DP saknas ?

Visa signatur

R5 5600G, Asus ROG STRIX X470-F Gaming, WD SN850X 2TB, Seasonic Focus+ Gold 650W, Aerocool Graphite v3, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K. Lyssnar på Behringer DCX2496, Truth B3031A, Truth B2092A. Har också oscilloskop, mätmikrofon och colorimeter.