Österrikiska Noctua har i många år varit en av de främsta tillverkarna av datorfläktar och CPU-kylare, men medan de flesta konkurrenter även har släppt vattenbaserade AIO-kylare har företaget fortsatt att hålla sig till enbart luftkylning. Fram till nu.
Noctua har nämligen visat upp sin allra första AIO-modell. Den kombinerar en radiator med tre av företagets nya radiator-optimerade fläktar NF-A14x25 G2 eller NF-A12x25 G2, och företaget planerar att sälja den i tre storlekar: 240, 360 och 420 millimeter.
Istället för att utveckla en egen pump har Noctua valt att använda danska Aseteks G8 V2-pump, men för att minska bullret från pumpen har Noctua utvecklat ett eget upphängningssystem som ska dämpa vibrationerna. Pumpen får tre driftlägen: Tyst, balanserad eller manuell.
Computerbase har fått tag i ovanstående faktablad från Noctua.
Eftersom AIO-kylare kan leda till sämre kylning för komponenter runt processorn har Noctua tagit fram en separat liten fläkt som kan fästas magnetiskt ovanpå pumpen och ökar luftflödet kring dessa komponenter.