Har beslutsångest inför köp av ny klocka, gav nyss bort min gamla Garmin Vivoactive 3 till min partner. Har varit överlag nöjd, och behöver ha en ersättare.
Får snart hem nya tjänstetelefonen, iPhone 13, som även kommer användas privat.
Vad jag sett är integrationen väldigt bra mellan iPhone och AW, och jag är ingen träningsfreak så programmen som finns på AW7 räcker gott för mig.
Garmin Venu 2 ser dock riktigt snygg ut, och främst batteritiden är ju väldigt bra. Medan batteritiden på AW7 är rent bedrövlig.
Det mesta talar ju för AW7, men just biten med att behöva ladda förmodligen varje dag gnager, jag är rädd att man kommer irritera sig på det.
Hur upplever ni som har Apple Watch det, är det irriterande med ständig laddning? När laddar ni och hur lång tid tar det?
Hade den klarat åtminstone ett par dagar hade valet varit enkelt, kan inte begripa att Apple inte prioriterat batteritid mer.