Skulle tro att detta 4k 98hz är vad edid anser är 100hz profilen.
Vet att vissa skärmar inte stämmer riktigt med specen på pappret och ställer man t.ex 100hz så hamnar det ofta lite norr om inställt värde typ 101.5hz eller liknande.
Så dina inställda 98hz motsvarar troligen 98-101hz nånting bara att de valt att kalla den för 98hz i mjukvaran.
Angående vilka kort som kan hantera 4k 120hz så är det HBR3 (25Gbit/s) som behöver stödas vilket motsvarar displayport 1.3 så från nvidia 1000 serien och frammåt ungefär.
Eller Hdmi 2.0 (med reducerad färgrymd) eller hdmi 2.1 för fullt färgspectrum. Notera att skärmingång på akärmen också måste stödja x hdmi standard för funktion.
Vilka kort som klarar 2.0/2.1 vet jag knappt inte använder inte hdmi till något så ingen direkt erfarenhet av denna typ av hdmi kabel som kräver mer än typ hdmi 1.2 eller vad det är för 720p 30hz.