Hej,
Har efter mycket huvudbry hittat 2 st laptops som verkar intressanta , skiljer dock en del i pris på dem så skulle bli jätteglad för lite input då jag är ganska kass på datorer i allmänhet.
Det jag skall använda datorn till är nästan enbart spel WoW, MW2 etc ser dock gärna att burken håller ngra år för framtida spel.
Vad gäller skärmstorlek ser jag 16" som en minimum pga spelupplevelse.
När det gäller vikt och mobilitet så har det ingen som helst betydelse , kommer endast flytta datorn ett fåtal gånger per år.
Dock är det ganska bråttom med köpet , så hinner inte vänta på något som är på väg in i butikerna.
De två datorerna jag kikat på är följande
Packard Bell iPower GX-DQ-767NCD
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?e=510965
samt
Asus G60VX-JX136V
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=489444
Stora frågan för mig är väl om prisskillnaden är berättigad för en quad core processor som sitter i Pacarden (som sagt jag e ganska kass på det här och det är det jag sett som mest skulle kunna motivera prisskillnaden).
Har läst lite och såvitt jag har kunnat förstå så är inte quad core så vansinnigt bra just för spelande ?
Så vad tror ni ? Bra datorer för spelande och vilken borde man välja ?
Tar givetvis tacksamt emot tips på bättre alternativ i prisklassen upp till Packarden ( 16000:-)
Många tack på förhand