Permalänk
Medlem

Layer 3 switch & Router.

Tjena!

Jag skulle vilja veta vad skillnaden är mellan en layer 3 switch och en router (dvs inte en bredbandsdelare)?
Och vad gör en "brygga" och vad använder man de till?

Skulle uppskattas om någon kunde förklara samt ge lite exempel på deras användningsområden.

Mvh

Permalänk
Medlem

Finns lite bra info här på första länken jag hittade.
https://www.linkedin.com/pulse/layer-3-switch-vs-router-steph...
https://www.geeksforgeeks.org/difference-between-router-and-l...
https://community.fs.com/blog/layer-3-switch-vs-router-what-i...

Är det en skoluppgift eller har du nån mer konkret frågeställning om vad du behöver?

Visa signatur

I7 12700K, Asus RTX 3080 TI, Alienware AW3423DW och annat smått o gott.

Permalänk
Medlem
Visa signatur

Mostly Harmless

Permalänk
Medlem

Hej,

En router är i grunden avsedd att routa paket.
En switch är i grunden avsedd att switcha paket.

En Lager 3 switch är en switch som kan routa paket.

I vissa situationer kan det vara att föredra att köra en L3 switch i stället för en router. Ofta är sk. Core router en eller flera L3 switchar. Men då snackar vi ISP nivå.
Sedan kopplar en eller flera router för varje funktion till coren, ex. en VPN router, en internet router, en brandväggsrouter, osv. Allt beror på vilka krav som finns kontra vilka resurser som finns.

En router har ofta mer avancerade funktioner än en L3 switch. Så som FHRP, VPN, routingprotokoll, multicastrouting, MPLS, NAT, osv.

En brygga är lite som en switch, hänger på lager 2. Tidigare var bryggan en egen enhet, men nu används brygga och switch nästan synonymt.

Läs på lite om nätverkens grunder ex. OSI-modellen som andra föreslagit. Är svårt att förstå mer avancerade koncept och deras respektive för- och nackdelar om man inte har grunderna med sig.

Visa signatur