Anmäl dig till Roborock Challenge!

Socialdemokraterna föreslår pantsystem för mobiltelefoner

Permalänk
Medlem
Skrivet av Elektron:

Jag var nog lite naiv och tog för givet att personer inte kastar telefoner i spotunnan. Men det kanske är mer vanligt förekommande än vad jag trodde.

Det kan vara intressant och veta men det är faktiskt ett hyffsat andrahandsvärde även för trasiga smartphone, det finns en del som köper på sig för att laga och sedan sälja eller bruka.

Så om ni har trasiga telefoner så finns det folk som vill ha dom. Problemet är väl främst om man har lite känslig data lagrad på telefonen som man ej kommer åt att radera.

Skickades från m.sweclockers.com

Du skulle bara veta om hur många som dumpar telefonen i skogen så fort de blivit klar med den. Dessa är inte få kan jag ju lova. Sedan har inte alla tillgång till återvinningscontainrar för elektronik heller.

Visa signatur

Fractal Design Meshify 2 Compact w/ Dark Tint | Intel i5 12600K | Asus ROG Strix B660-F Gaming WIFI | 32 GB Corsair DDR5 5600 MHz CL36 | Asus Prime RTX 5070 Ti OC 16GB GDDR7 | 512 GB Samsung Pro 850 SSD + 2TB WD Black SN850 NVME PCI-E 4.0 | Corsair RM750X |

Permalänk
Medlem

Men finns inte detta redan? Tele2 och Elgiganten samt många fler köper din gamla telefon när du köper en ny

Permalänk
Medlem
Skrivet av Xinpei:

Skumt. Konsumtionen ökar hela tiden vilket leder till mer köp men ändå ska folk vara oroliga för att skatter kommer på något sätt att hindra folk? Dags för folk inse att "Svenssons" betalar oberoende om det läggs skatt på saker och ting och att detta är en av orsakerna till att mer skatt läggs på produkter?

Problemet med skattelättnader är att det sällan driver fram utvecklingen. Se bara hur skattelättnader på t.ex. elbilar och cyklar lett till? Eller vad sägs om skattelättnader för mer miljövänlig paketering? Har lett till absolut ingenting.

Oberoende så är detta fortfarande inte en skatt. Spelar ingen roll hur mycket du försöker inbilla dig att det är just det.

Så här står det bokstavligen på Socialdemokraternas hemsida.

Inför mer pant. Pant på mobiltelefoner och andra elektroniska produkter.

Något säger mig att herrn skulle haft en annan åsikt om det typ var Kristersson ville detta.

Men snälla människa...I båda mina inlägg står det "i detta fall pant". Jag stannar där...

Permalänk
Medlem
Skrivet av Xinpei:

Du skulle bara veta om hur många som dumpar telefonen i skogen så fort de blivit klar med den. Dessa är inte få kan jag ju lova. Sedan har inte alla tillgång till återvinningscontainrar för elektronik heller.

Då kanske det vore en idé att satsa på att få mer möjligheter med sortering närmare hemmet. Jag kan förstå att det är lätt hänt att diverse tinger slinker ner i soppåsen om det är för långt till återvinningsstation. Tex behöver jag åka bil en mil för att lämna in glödlampor, inte så smidigt direkt.

Återvinningsmöjligheter i nära anslutning till bostadlägenheter måste ju ha en stor positivt påverkan när det kommer till återvinning.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Är verkligen detta ett problem idag? Åker inte de flesta och slänger sin elektronik på återvinningscentralen i sin kommun redan? Om de vill ha guldet får de sortera själva.

Visa signatur

7700k delid @ 5Ghz ~ Z270 MSI SLI Plus ~ RTX 3070

Permalänk
Medlem
Skrivet av Söderbäck:

Det snackas en del i forumen om det här ibland. När copyswede avgiftsbelade hårddiskar skulle alla köpa diskar utomlands. Rimlig tanke, men jag tror inte gemene man besvärar sig faktiskt.
Samma sak när elektronik/kemikalieskatten skulle komma. Allt kommer köpas utomlands. Även om det går att hitta marginaler så verkar inte svensk elektronikhandel totalkollapsat utan svenskar köper i stor utsträckning i Sverige ändå verkar det som.
Nog för att jag tror att 50-100 spänn påslag inte är nå vidare kul och vi fungerar ju inte så att vi väntar in den där panten när vi kollar på köpkalkylen, men jag tror inte samhället kommer totalvända med köpmönstret den här gången heller faktiskt.
Den internationella onlinehandeln som däremot håller på att ta över erbjuder antingen unika prylar där det kanske bara går att beställa en viss stärkare från USA eller liknande samt då kinakrafset som inte ger en aning bättre priser utan ofantligt mycket bättre pris. Kanske en fjärdedel av hemmapriserna. Men ja, det här pantpåslaget kommer inte bli så stort att det blir halva priset att köpa i andra länder och gemene man är ganska bekväm av sig så jag tror helt enkelt inte på att alla kommer gå till utländska butiker nu heller

Det beror väl helt på summan blir på. Förmodligen är det som du säger, inte tillräckligt mycket för att svensson ska orka handla utomlands. Ungefär som den "meningsfulla" elektronikskatten vi numera betalar.

Skrivet av Bakgrund:

Precis som med kemikalieskatten och flygskatten, typiskt Sosse-Sverige att lägga skatt på allt som går och lite till och motivera det med miljön. Helt verkningslöst för miljön men det leder iallafall till ökade skatteintäkter. Allt för att bekosta experimentet.

Pretty much. Det är först när vår miljöpolitik börjar påverka stormakterna (vilket den aldrig kommer att göra) som den blir något annat än meningslös och problematisk. Allt det här idiotiska snacket om att "någon måste vara först" är enbart irriterande. Saken blir heller inte bättre av att vårt ,i frågan, mest engagerade parti är helt blåsta och tror att alla bor i Stockholm.

Visa signatur

7800X3D//4090
Kubuntu // W10

Permalänk
Medlem

Säg att det finns 5 miljoner telefoner i landet och panten blir 200kr per telefon, då får staten in 1 Miljard kr.

När nån pantar en telefon så kan man utgå ifrån att de köpt en ny telefon, dvs staten går plus minus noll.

Då har alltid staten den där miljarden kr på sitt konto. Skulle man istället välja 500kr och det finns 10 miljoner telefoner då handlar det om 5 miljarder kr ständigt på statens konto. Givetvis kommer staten bränna dom där pengarna fortare än ni kan säga vallöfte så i praktiken är det en dold skatt och nån gång i framtiden kommer man höja avgiften och man kommer skylla på att telefonerna är dyrare eller håller längre eller... staten ser alltid till att få in pengar speciellt när det handlar om en röd regering.

Visa signatur

Du som inte behärskar när du skall använda de och dem så finns en mycket enkel lösning. Skriv dom så blir det inte fel.
Första egna datorn -> ZX Spectrum 48k '82.
Linux Mint, Asus B550-F, Ryzen 5600X, LPX 128GB 3600, RTX4060

Permalänk
Medlem
Skrivet av mrpijey:

Och det går inte att jämföra med flaskor. För det första, flaskor och burkar är väldigt enhetliga vilket gör det enkelt att sätta ett värde på det. Du har x mängd metall i en 33cl burk, eller x mängd glas i en colaflaska. Och det handlar om låga kostnader i både tillverkning och påläggspris. Och det är också enkelt att hantera återvinningen.

Med telefoner och elektronik så är det oerhört svårt. T.ex vem av politikerna bestämmer värdet på en spräckt Nokia 3310 versus en fullt fungerande iPhone 6+? Där den ena vars pant kommer vara mer värt än rådande marknadspris (vilket kommer skapa en svart marknad för pengatvätt, svart marknad och bedrägeri osv), och den andra kommer bara vara ett ytterligare irriterande påslag på marknaden som fortfarande säljer dessa telefoner nya i butik. Folk är redan irriterade på stölden som kallas "kopieringsskatt" (politiker, det är 2018 nu, inte 1986), vad tror du händer när de dyra telefonerna blir ännu dyrare, och de billiga telefonerna blir orimligt dyra?

På vilket sätt skulle det inte gå? Om vi säger att man inför en pant på 500kr för alla mobiltelefoner oavsett dess värde. Dessa pengar är ju egentligen bara en summa som du "lånar" ut för att få äga en mobiltelefon. På vilket sätt skulle en svart marknad uppstå för mobiler som har en pant? Det är ju fortfarande lagliga? Eller förstår faktiskt inte ditt argument där tyvärr. Håller dock med om att kopieringsskatt borde avskaffas

Skrivet av mrpijey:

Det finns inget vettigt sätt att hantera ett pantsystem för elektronik där du som köpare får tillbaka en rimlig pant. Och det kommer bara kräva en massa extra byråkrati som kommer kosta mer än vad vi får igen av panten, allt så att politikerna kan få känna sig mer progressiva. Sverige är redan duktiga på att återvinna elektronik, och istället för att hålla på med att försöka lösa problem som inte existerar så borde vi fokusera på de riktiga problemen. Eller i alla fall gör det väldigt grovhugget och enkelt, t.ex varje person som lämnar in en telefon - oavsett fabrikat eller årsmodell, får en enkel summa pengar eller ett skatteavdrag, och registrera och reglera detta (för att stävja missbruk och svarthandel) så kommer man få in massor med avlagda telefoner, men att det görs under en kort period för att se intresset. Lite som vapenamnestin men med indirekta pengar som morot. Jag hade lätt lämnat in en hög telefoner om jag får en tusenlapp eller två i skatteåterbäring nästa år. Och detta kunde man applicera på andra saker också. Apple, Samsung, HTC osv i Sverige skulle kunna ha ett "sänkt pris på nästa köp"-system om man lämnade in den gamla telefonen, precis som vissa operatörer har nu (fick min iPhone X ca 30% billigare när jag lämnade in min fullt fungerande iPhone 6+ vid köpet) fast även med gammal och trasig elektronik, och det skulle kunna skötas av företagen direkt.

Bara spontana idéer, men ett enkelt pantsystem liknande burkar och flaskor kommer aldrig gå. För mycket byråkrati, för mycket ojämnheter och politikerna är alldeles för okunniga och handikappade för att styra upp det så att det blir rättvist och inte en total katastrof som det så ofta blir när politiker stoppar fingrarna i maskineriet och tror de ska lösa världens problem med ogenomtänkta tankemissfoster.

Sure, Sverige är duktiga på att återvinna. Men frågan är inte om den siffran skulle kunna bli ännu bättre? Sverige är ju egentligen bara duktiga ur ett internationellt perspektiv. Det är fortfarande en rätt stor mängd som aldrig bli återvunnen tror jag. (Har ingen källa på det)

Tror pantsystemet skulle kunna göras ganska enkelt. Man köper en mobil med tillhörande pant på 500kr. Antingen som registerars på personnumret eller mobilens IEMI nummer. När den sedan ska lämnas tillbaka får man panten tillbaka. Panten kommer självfallet vara begränsad på en sådant sätt att det inte kan betalas ut mer pant än vad som finns i panten. Det går alltså inte att panta mobiler som inte har någon pant. Och det kommer inte heller gå att panta samma mobil flera gånger.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 5800X3D | EVGA GeForce RTX 3080 10GB FTW3 ULTRA | ASUS ROG Strix B450-F Gaming | Corsair RM750X V2 | Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz 16GB | Samsung 980 Pro 1TB | Crucial MX500 2TB | NZXT H500

Permalänk
Medlem
Skrivet av Tempel:

Säg att det finns 5 miljoner telefoner i landet och panten blir 200kr per telefon, då får staten in 1 Miljard kr.

När nån pantar en telefon så kan man utgå ifrån att de köpt en ny telefon, dvs staten går plus minus noll.

Då har alltid staten den där miljarden kr på sitt konto. Skulle man istället välja 500kr och det finns 10 miljoner telefoner då handlar det om 5 miljarder kr ständigt på statens konto. Givetvis kommer staten bränna dom där pengarna fortare än ni kan säga vallöfte så i praktiken är det en dold skatt och nån gång i framtiden kommer man höja avgiften och man kommer skylla på att telefonerna är dyrare eller håller längre eller... staten ser alltid till att få in pengar speciellt när det handlar om en röd regering.

Hur ska exakt staten tjäna på en summa som går direkt tillbaka till personen som köpt varan? Finns ingen logik bakom det. Faktum är att det inte finns nog med stoff för att ens kunna dra slutsatsen att det blir något annat än en pant. Huvudkällan som Sweclockers hänvisar till går inte in på djupet så hur vet du att det kommer bli en skatt?

Faktum är pant inte fungerar som du påstår. En pant är något man lägger ut för att sedan få tillbaka. Så hur staten ska få in en miljard från noll får du gärna upplysa mig om.

OT /moderator
Visa signatur

Fractal Design Meshify 2 Compact w/ Dark Tint | Intel i5 12600K | Asus ROG Strix B660-F Gaming WIFI | 32 GB Corsair DDR5 5600 MHz CL36 | Asus Prime RTX 5070 Ti OC 16GB GDDR7 | 512 GB Samsung Pro 850 SSD + 2TB WD Black SN850 NVME PCI-E 4.0 | Corsair RM750X |

Permalänk
Medlem

Pantsystem á tomburkar regleras av producenterna. Lagstiftaren ålägger enbart branschen att sköta sin egen "skit",

Visa signatur

Huzzbutt! Huzzbutt! Huzzbutt! Huzzbutt!

(Huzzbutt Hatar Klubben nästa möte är flyttat till tisdag, men vi ses som vanligt bakom Statoil. Ta med Chips och glatt humör!)

Permalänk
Medlem
Skrivet av Xinpei:

Anarkist? Finns en orsak varför världens alla länder har en regering. Låt oss stanna där så vi inte går allt för OT.

Hur ska exakt staten tjäna på en summa som går direkt tillbaka till personen som köpt varan? Finns ingen logik bakom det. Faktum är att det inte finns nog med stoff för att ens kunna dra slutsatsen att det blir något annat än en pant. Huvudkällan som Sweclockers hänvisar till går inte in på djupet så hur vet du att det kommer bli en skatt?

Faktum är pant inte fungerar som du påstår. En pant är något man lägger ut för att sedan få tillbaka. Så hur staten ska få in en miljard från noll får du gärna upplysa mig om.

Därför att staten hela tiden sitter på nån telefons pant. När du lämnar tillbaka en så har du redan köpt en ny. Dvs för staten blir det ett nollsummespel när folk börjar lämna in telefoner och de sitter hela tiden på en massa pengar och den summa kommer aldrig minska. Då är det en engångsskatt och praktiken kommer inte staten ha de pengarna undanstoppade utifall alla skulle få för sig att lämna in alla sina telefoner.

Visa signatur

Du som inte behärskar när du skall använda de och dem så finns en mycket enkel lösning. Skriv dom så blir det inte fel.
Första egna datorn -> ZX Spectrum 48k '82.
Linux Mint, Asus B550-F, Ryzen 5600X, LPX 128GB 3600, RTX4060

Permalänk
Medlem
Skrivet av Tempel:

Därför att staten hela tiden sitter på nån telefons pant. När du lämnar tillbaka en så har du redan köpt en ny. Dvs för staten blir det ett nollsummespel när folk börjar lämna in telefoner och de sitter hela tiden på en massa pengar och den summa kommer aldrig minska. Då är det en engångsskatt och praktiken kommer inte staten ha de pengarna undanstoppade utifall alla skulle få för sig att lämna in alla sina telefoner.

Jaså? Så du vet alltså att staten kommer lägga detta på sig själva och inte säg... företagen som har dessa ifråga?

Visa signatur

Fractal Design Meshify 2 Compact w/ Dark Tint | Intel i5 12600K | Asus ROG Strix B660-F Gaming WIFI | 32 GB Corsair DDR5 5600 MHz CL36 | Asus Prime RTX 5070 Ti OC 16GB GDDR7 | 512 GB Samsung Pro 850 SSD + 2TB WD Black SN850 NVME PCI-E 4.0 | Corsair RM750X |

Permalänk
Medlem

Källa!!! Socialdemokraterna och Aftonbladet!

Tragiskt att Sweclockers.com dras ner i denna sörjan!
Till ämnet:
När telefonen har gjort sitt så källsorterar vi...
Det vill säga att telefonen hamnar på återvinningen!
Hur jävla svårt kan det vara?, visst jag är inte sosse!

Visa signatur

Msi Z87-G41, i5 4670K, Asus Strix Gaming GTX 1070, Corsair 2x4096 mb 1600Mhz Vengeance, ssd disk Intel 520 180Gb, Corsair CX 600W, Chieftec chassi, Win 7.

Permalänk
Medlem
Skrivet av crew seven:

Tänker mig mer att det ska finnas pantmaskiner på butiker typ som när du pantar burkar på Ica så kanske det finns en maskin för mobiler..

Tror att naturen skulle må bra av detta slängs på tok för mycket elektronik som säkert nån annan har användning för.

om du inte kan sälja luren så är återvinningsstationer ett alternativ, det här är ett billigt sätt för dem att dra in mer elektronikskatt.
kommer floppa i praktiken, tycker redan vår elektronika är för hög för ett land som har tjänster(it) och lösningar som viktigare delen av vår export.

Permalänk
Medlem
Skrivet av dansk1:

Tragiskt att Sweclockers.com dras ner i denna sörjan!
Till ämnet:
När telefonen har gjort sitt så källsorterar vi...
Det vill säga att telefonen hamnar på återvinningen!
Hur jävla svårt kan det vara?, visst jag är inte sosse!

Varför inte? Socialdemokraternas hemsida är väl det närmsta man kommer en förstahandskälla man kan komma eftersom detta bokstavligen är en politik som Sossarna vill driva framåt? Istället för att fixera dig vid källan kanske du borde ta och läsa vad som skrivs? Sedan hur många källsorterar som man ska? Många människor man själv stött på vet inte t.ex. att man inte borde kasta glas bland grovsopor. Hur många tror du inte kastar elektronik i soporna?

Visa signatur

Fractal Design Meshify 2 Compact w/ Dark Tint | Intel i5 12600K | Asus ROG Strix B660-F Gaming WIFI | 32 GB Corsair DDR5 5600 MHz CL36 | Asus Prime RTX 5070 Ti OC 16GB GDDR7 | 512 GB Samsung Pro 850 SSD + 2TB WD Black SN850 NVME PCI-E 4.0 | Corsair RM750X |

Permalänk
Medlem
Skrivet av Tempel:

Säg att det finns 5 miljoner telefoner i landet och panten blir 200kr per telefon, då får staten in 1 Miljard kr.

När nån pantar en telefon så kan man utgå ifrån att de köpt en ny telefon, dvs staten går plus minus noll.

Då har alltid staten den där miljarden kr på sitt konto. Skulle man istället välja 500kr och det finns 10 miljoner telefoner då handlar det om 5 miljarder kr ständigt på statens konto. Givetvis kommer staten bränna dom där pengarna fortare än ni kan säga vallöfte så i praktiken är det en dold skatt och nån gång i framtiden kommer man höja avgiften och man kommer skylla på att telefonerna är dyrare eller håller längre eller... staten ser alltid till att få in pengar speciellt när det handlar om en röd regering.

Det är inte mycket rätt du har.
1. Ansvaret för panten kommer troligen inte ens ligga hos staten. Utan hos ett separat företag/förening likt "Pantamera".
2. Pengarna kommer självfallet inte brännas eller användas på något sätt. Kunden kommer självfallet få tillbaka den pant som utlovas.
3. Sure. Kan hända att panten höjs i framtiden. Men på vilket sätt skulle det vara en dold skatt? Om panten höjs från en lägre nivå utan begränsning som särskilde de emellan så skulle snarare kunden får mer pengar från panten än vad han eller hon tidigare har betalt.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 5800X3D | EVGA GeForce RTX 3080 10GB FTW3 ULTRA | ASUS ROG Strix B450-F Gaming | Corsair RM750X V2 | Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz 16GB | Samsung 980 Pro 1TB | Crucial MX500 2TB | NZXT H500

Permalänk
Medlem

1. Telefon trasig ? Lägg i elekronik återvinningen. (Är gratis finns redan idag)
2. Telefonen funkar ? Skänk, eller sälj billigt (Funkar redan idag)
3. För lat för att sälja ? Lägg i låda och vänta till den är värdelös. se sedan punkt 1.

Permalänk
Medlem

Ojoj, nu har de hittat ett nytt sätt att mjölka massorna. Tänk på pant på allt med batteri i, bilar, datorer, leksaker. Mycket pengar för staten att mjölka här...

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem
Skrivet av Xinpei:

Varför inte? Socialdemokraternas hemsida är väl det närmsta man kommer en förstahandskälla man kan komma eftersom detta bokstavligen är en politik som Sossarna vill driva framåt? Istället för att fixera dig vid källan kanske du borde ta och läsa vad som skrivs? Sedan hur många källsorterar som man ska? Många människor man själv stött på vet inte t.ex. att man inte borde kasta glas bland grovsopor. Hur många tror du inte kastar elektronik i soporna?

Varför inte? Har du missat att det snart är val?
Sorglig att de kommer med sådana här ytliga grejjer som fungerar för de flesta Svenskar!

Du tycker väl det var bra att plastkassen i butiken blev dyrare oxå?
kolla upp vilka de största bovarna är när det gäller utsläpp av plaster i världshaven!
Sjuk,t vi som släpper ut mikroskopiskt alltid ska visa framfötterna.

Visa signatur

Msi Z87-G41, i5 4670K, Asus Strix Gaming GTX 1070, Corsair 2x4096 mb 1600Mhz Vengeance, ssd disk Intel 520 180Gb, Corsair CX 600W, Chieftec chassi, Win 7.

Permalänk
Medlem
Skrivet av ddelin:

1. Telefon trasig ? Lägg i elekronik återvinningen. (Är gratis finns redan idag)
2. Telefonen funkar ? Skänk, eller sälj billigt (Funkar redan idag)
3. För lat för att sälja ? Lägg i låda och vänta till den är värdelös. se sedan punkt 1.

Finns nog de som har ett fjärde alternativ:
4. För lat för att åka till elektronikåtervinningen? Släng den i vanliga sopor. Problem solved.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 5800X3D | EVGA GeForce RTX 3080 10GB FTW3 ULTRA | ASUS ROG Strix B450-F Gaming | Corsair RM750X V2 | Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz 16GB | Samsung 980 Pro 1TB | Crucial MX500 2TB | NZXT H500

Permalänk
Medlem
Skrivet av dansk1:

Du tycker väl det var bra att plastkassen i butiken blev dyrare oxå?
kolla upp vilka de största bovarna är när det gäller utsläpp av plaster i världshaven!
Sjuk,t vi som släpper ut mikroskopiskt alltid ska visa framfötterna.

Klart det är svenskens fel. Jag försöker göra mitt bästa för att få så mycket plast i haven som möjligt. Istället för att gå 10 meter till återvinningsbehållaren sätter jag mig i bilen och åker ut till Öckerö för att dumpa skiten i havet. Eller så kanske det inte är svenskens fel egentligen, men vi skall skämmas och betala.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Cenorida:

Finns nog de som har ett fjärde alternativ:
4. För lat för att åka till elektronikåtervinningen? Släng den i vanliga sopor.

Japp, men det är förbjudet. Du får inte uppvigla till brott i forumet...

Permalänk
Medlem
Skrivet av ddelin:

Japp, men det är förbjudet. Du får inte uppvigla till brott i forumet...

Må hända, men tyvärr är världen inte perfekt och människor gör ibland olagligheter. Exempelvis kör för fort. Och då krävs det att man agerar. Exempelvis sätta upp fartkameror eller inför ett pant-system för elektronik.

Hellre det än att blunda för problemen och tro att världen är perfekt

Visa signatur

AMD Ryzen 7 5800X3D | EVGA GeForce RTX 3080 10GB FTW3 ULTRA | ASUS ROG Strix B450-F Gaming | Corsair RM750X V2 | Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz 16GB | Samsung 980 Pro 1TB | Crucial MX500 2TB | NZXT H500

Permalänk
Medlem

Inte fullt lika korkat som när (S) införde "kemikalieskatt" på begagnade återanvända elektronikprodukter, men särskilt långt efter är det inte.

Syftet med pant på ex. burkar är för att förhindra att dessa slängs i naturen. Hur vanligt är det att gamla mobiltelefoner ligger och skräpar i naturen? Nej, det förekommer i praktiken inte, och tillverkarna har redan ett krav på att ta emot och ta hand om produkterna när dem är uttjänta. Behovet av ett pantsystem för mobiler är alltså noll och intet.

Vill man göra något, varför inte ta bort den där "kemikalieskatten" istället, eller ställa krav på hur länge tillverkare av mobiltelefoner och annan utrustning måste släppa säkerhetsuppdateringar till produkterna? 3 år från att en produkt slutar säljas borde vara ett minimumkrav. Att återanvända en produkt är miljömässigt bättre än att återvinna den, och det senare sker redan i den grad det är ekonomiskt och ett pantsystem kommer inte att förändra det.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Cad_edis:

Inte fullt lika korkat som när (S) införde "kemikalieskatt" på begagnade återanvända elektronikprodukter, men särskilt långt efter är det inte.

Syftet med pant på ex. burkar är för att förhindra att dessa slängs i naturen. Hur vanligt är det att gamla mobiltelefoner ligger och skräpar i naturen? Nej, det förekommer i praktiken inte, och tillverkarna har redan ett krav på att ta emot och ta hand om produkterna när dem är uttjänta. Behovet av ett pantsystem för mobiler är alltså noll och intet.

Vill man göra något, varför inte ta bort den där "kemikalieskatten" istället, eller ställa krav på hur länge tillverkare av mobiltelefoner och annan utrustning måste släppa säkerhetsuppdateringar till produkterna? 3 år från att en produkt slutar säljas borde vara ett minimumkrav. Att återanvända en produkt är miljömässigt bättre än att återvinna den, och det senare sker redan i den grad det är ekonomiskt och ett pantsystem kommer inte att förändra det.

1. Håller med. Det är extremt dumt att kemikalieskatten gäller även för begagnade produkter man köper hos en återförsäljare. Jag tror dock inte att det var tanken från början, utan att det snarare bara blivit så av misstag.

2. Sure, I Sverige är det väldigt sällan någon slänger elektronik direkt i naturen. Däremot tror jag det är väl förekommande att man slänger direkt i sitt hushållsavfall.

3. Jag tror dock inte det är så vanligt att folk slänger fullt fungerande mobiler. Snarare slutar använda dem, och det är så självfallet ett problem. Med ett pantsystem så kommer folk faktiskt ta sina "ej-länge-använda mobiler" till återförsäljarna för panta dem. Vi ska dock ha klart för oss att pant inte automatisk behöver innebära att mobilen åker direkt till återvinningsstationen. Utan skulle också kunna säljas i andra hand. Exakt hur det skulle kunna se hur låter jag vara osagt. Men det finns god potential.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 5800X3D | EVGA GeForce RTX 3080 10GB FTW3 ULTRA | ASUS ROG Strix B450-F Gaming | Corsair RM750X V2 | Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz 16GB | Samsung 980 Pro 1TB | Crucial MX500 2TB | NZXT H500

Permalänk
Medlem

Utöka med s.k miljöbilar som hämtar upp elektronik mm.
Pant blir bara en onödig administration och fördyrar inköpet.

Visa signatur

Maximus V|i5 3570k|seasonic Mll 520w||8Gb crusial|ASUS GT 430 silent |Sandisk SSD 240 GB |

Permalänk
Medlem
Skrivet av dansk1:

Varför inte? Har du missat att det snart är val?
Sorglig att de kommer med sådana här ytliga grejjer som fungerar för de flesta Svenskar!

Du tycker väl det var bra att plastkassen i butiken blev dyrare oxå?
kolla upp vilka de största bovarna är när det gäller utsläpp av plaster i världshaven!
Sjuk,t vi som släpper ut mikroskopiskt alltid ska visa framfötterna.

Du missade helt poängen. Socialdemokraternas hemsida är det närmsta man kommer deras politik utanför debatten. Att ifrågasätta vad som skrivs där är ju som att ifrågasätta om jorden är rund eller att solen går upp. Kommer de försöka införa det? Kanske inte men det är helt irrelevant eftersom det var källkritik som var på tapeten. Inte vad du tror kommer eller inte kommer att försöka införas.

Sedan hur är det sjukt att folk fortgår med gott exempel? I bästa av världar så skulle länder följa Sverige men nu när de inte gör det så måste iallafall någon ta ansvar. Bara det faktum att du tycker att det är sjukt är belägg för detta.

Visa signatur

Fractal Design Meshify 2 Compact w/ Dark Tint | Intel i5 12600K | Asus ROG Strix B660-F Gaming WIFI | 32 GB Corsair DDR5 5600 MHz CL36 | Asus Prime RTX 5070 Ti OC 16GB GDDR7 | 512 GB Samsung Pro 850 SSD + 2TB WD Black SN850 NVME PCI-E 4.0 | Corsair RM750X |

Permalänk
Medlem

Mer rimligt vore en mobilskatt som gjorde det dyrare att ständigt jaga den senaste mobilen. Men svårt att gå till val på en skattehöjning kanske ? :]

Men det vore rimligt att åtgärda att 'ny mobil varje år' har blivit en skattefri löneförmån som företag lockar nya medarbetare med. Det känns inte så miljövänligt även om gamla "återvinns".

En mobil som används längre är bättre än en mobil som "återvinns" för att en ny ska tillverkas och skeppas runt halva jordklotet.

Permalänk
Medlem

Det finns en häpnadsväckande arrogans i det hela.

På den fria marknaden kommer människors faktiska värderingar fram tydligare än någon annanstans. Folk röstar hela tiden med sina plånböcker. Vill man handla ekologiskt gör man det. Tycker man elektronikskrot är ett problem låter man bli att köpa slit-och-släng-grejer. Vill man minska koldioxidutsläppen köper man en miljöbil.

Vad sossarna och alla som hejar på dem gör, är att säga att alla andra röstar fel. Alla andra utom de själva har fel prioriteringar. Folk är för dumma för att själva kunna avgöra vad något är värt för dem. Därför måste de tvingas att välja rätt.

Permalänk
Medlem
Skrivet av DasIch:

Det finns en häpnadsväckande arrogans i det hela.

På den fria marknaden kommer människors faktiska värderingar fram tydligare än någon annanstans. Folk röstar hela tiden med sina plånböcker. Vill man handla ekologiskt gör man det. Tycker man elektronikskrot är ett problem låter man bli att köpa slit-och-släng-grejer. Vill man minska koldioxidutsläppen köper man en miljöbil.

Vad sossarna och alla som hejar på dem gör, är att säga att alla andra röstar fel. Alla andra utom de själva har fel prioriteringar. Folk är för dumma för att själva kunna avgöra vad något är värt för dem. Därför måste de tvingas att välja rätt.

Som t.ex. en miljödisel från VW... ?