Tråden om gröna energikällor [Vindkraft, solenergi, kärnkraft osv.)

Permalänk
Medlem
Skrivet av Marke:

Uppfyller "generellt", men har vid flertalet tillfällen minskat export till Norge och Danmark samt rundat det 70% kravet?
EON kan givetvis bygga produktion, men det är en privatägd tysk energikoncern, dem har inga som helst skyldigheter gentemot varken Lindab, Pågen, SVK, eller Svenskt näringsliv generellt. Dem har det däremot till sina aktieägare. Vilken produktion? Vind? Sol? Vi vet att de andra alternativen kan bli en rejäl kreditförlust med det ledarskap vi har både här och i Bryssel.

Vattenfall la precis ner produktion i det området, uppenbarligen saknas det inte. Och nej inga privatägda företag kan varken äga eller bygga ut stamnätet.

Så EON som äger regionnätet har ingen som helst skyldighet att upprätthålla detta? Lindab och Pågen har inte tidigare betalat EON för att ansluta sig till elnätet? Bygger de produktion behöver inte stamnätet användas, eller så kan du mata in mer i stamnätet utan att belasta överföringen mellan elområdena.

Det var inte heller Vattenfalls skyldighet att bygga elledningarna till SSAB Oxelösund? Det är inte Vattenfall som SSAB har avtal med?

Permalänk
Avstängd

Det råder brist på guld och diamanter men det betyder inte att man inte kan få tag på dom. Finns där en efterfrågan så finns där ofta en tillgång, om än till ett högre belopp. Frågan är vad man är villig att betala för något.

Bara titta på vad som hände i Kazakstan när dom höjde bränslepriset med 1 krona. I deras valuta så måste det ha varit extremt mycket med tanke vad som hände vid parlamentet, presidenten upplöste församlingen m.m. och har lovat att inget skall hända med priset i 6 månader framåt.

Jag levde knappt under den period i Sverige när vi hade ransonering på bränsle. Vi hade bränsle men där var brist på den, därav ransoneringen utav den.

I början på 80-talet så bodde jag i ett annat land ett kort tag och där var det ransonering på allt. Skulle man handla skor så behövde man pengar plus en kupong för att få lov att köpa skor. Detta skyller jag på socialisterna. Socialisterna slängdes ut och landet växte ekonomiskt så det knakar.

Visa signatur

Grundregel för felsökning: Bryt och begränsa.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Veni:

Libanon har elbrist p.g.a. skenande inflation(som i sin tur beror på ett staten håller på att fallera eftersom dom producerar knappt något som säljs utomlands). Dom måste importera bränsle för att hålla sina verk igång samt import utav el ifrån grannarna. Om deras valuta inte är mycket värd så lär det vara svårt att importera bränsle åt verken och likaså färdig el ifrån grannarna. Libanon har inte byggt ut med några kärnkraftverk för att få ren, säker och konstant stabil el. Vatten och vind(dom har en kustremsa, men blåser det konstant?) vet jag inte om det ens hade varit lönt för dom. Sol är uteslutet då det inte fungerar att effektivt lagra elektricitet och elektricitet behövs dygnet runt, även när det är mörkt.

Däremot så finns det dom som har det tänt i Beirut trots att majoriteten har släckt när det mesta hade varit tänt vid samma tidpunkt för bara 10 år sedan. Dessa har tillgång till egna/delade elverk, men det är för att dom har råd att betala för det. I vissa personers ögon i detta forum så kanske det inte råder elbrist för dom i Beirut som har råd att betala för att ha tillgång till el när dom så önskar. Men jag anser tvärtom.

Elbrist och effektbrist syftar till elnätet så du behöver inte vrida det till något det inte är.

De kraftverk som finns i Libanon kan inte möta efterfrågan, inte ens om vi räknar in alla generatorer och det skulle finnas obegränsat med bränsle. Någon med pengar måste alltid vara utan.

Även innan brist på kapital hos statliga elbolaget så kunde de inte driva allt 24/7, det finns andra brister.

Just att de måste koppla bort förbrukare även när det finns bränsle är just vad elbrist och effektbrist är. Hade det bara varit en prisfråga så hade de bara kopplat bort de som inte vill betala.

Sol och vind är absolut inte uteslutet, många kör solpaneler istället för eller som komplement till generatorn och behöver då batterier givetvis.

Problemet är att det är billigt att bygga turbiner/generatorer för olja så på kort sikt finns det inte så mycket annat val. Pumpkraft och tryckluftslager är inte direkt aktuellt att bygga nu.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Petterk:

Så EON som äger regionnätet har ingen som helst skyldighet att upprätthålla detta? Lindab och Pågen har inte tidigare betalat EON för att ansluta sig till elnätet? Bygger de produktion behöver inte stamnätet användas, eller så kan du mata in mer i stamnätet utan att belasta överföringen mellan elområdena.

Det var inte heller Vattenfalls skyldighet att bygga elledningarna till SSAB Oxelösund? Det är inte Vattenfall som SSAB har avtal med?

Så vilken produktion? Ska du garantera något på ett regionnät, då pratar vi baskraft. Kan du bygga det idag? Om Lindab och Pågen tycker det är riskfyllt att EON inte kan garantera dem el. Men fråga då EON, ska dem smälla upp vindkraft och hålla tummarna?
Dem kan bygga vad de har aktiekapital till, eller inte, om de anser arvodet inte motsvarar risken. Det finns många ägare kring regionnäten. Lindab och Pågen får väl byta leverantör.

Visa signatur

=)

Permalänk
Medlem
Skrivet av Marke:

Så vilken produktion? Ska du garantera något på ett regionnät, då pratar vi baskraft. Kan du bygga det idag? Om Lindab och Pågen tycker det är riskfyllt att EON inte kan garantera dem el. Men fråga då EON, ska dem smälla upp vindkraft och hålla tummarna?
Dem kan bygga vad de har aktiekapital till, eller inte, om de anser arvodet inte motsvarar risken. Det finns många ägare kring regionnäten. Lindab och Pågen får väl byta leverantör.

Byta leverantör? Det är ett monopol.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Petterk:

Händer det i Danmark som har runt 50 % vindkraft? Vad pratar ni om egentligen?

Och ja, Danmark har tillräckligt med värmekraft för att klara sig om de kopplades bort från sina elledningar till omvärlden även om det självklart behöver ske under kontrollerade former.

Aha, så Danmarks årliga 19 TWh importerad kraft av deras totala 33TWh konsumtion är helt obetydligt i frågan för att du påstår att dom minsann har tillräckligt med värmekraftverk, som uppenbarligen inte ens används. Intressant.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Jackbob:

Aha, så Danmarks årliga 19 TWh importerad kraft av deras totala 33TWh konsumtion är helt obetydligt i frågan för att du påstår att dom minsann har tillräckligt med värmekraftverk, som uppenbarligen inte ens används. Intressant.

Tror du att du är rolig?

Det har diskuterats förr av mig, de har tillräckligt med värmekraft för att möta effektbehovet, ju fler ledningar de byggt ju mindre har den använts. Försurningen i Sverige var ju till stor del Danmarks förtjänst och de har inte gjort sig av med alla fossileldade kraftverk.

Permalänk
Medlem
Skrivet av pine-orange:

Katter tar tydligen 17,5 miljoner fåglar varje år i Sverige, det låter lite högt men även om man skulle halvera siffran är det fortfarande långt mer än vindkraftverk. I så fall är det bättre att fokusera sig på katterna tycker jag, det kommer göra större nytta. Det är ju bra om de lyckas tillverka vindkraftverk som dödar färre fåglar men det känns som att problematiken överdrivs rätt mycket.
De hänger ofta ihop.
Om du får ökade eller minskade halter påverkar det miljön i längden eftersom det påverkar temperatur, nederbörd, växtligheten (själva halten), ...
Ökenklimat ger ju upphov till en helt annan miljö än ett tropiskt klimat.
Vilka mått hanterar du?
Skillnaden i CO2eq/kWh mellan de 3 är inte jättestor, så det kommer antagligen inte vara en avgörande faktor. Det som talar för vindkraft är att det går att bygga ut mycket snabbare än alternativen och att vägen till lönsamhet är snabbare och lättare att se. Stabilisera nätet lyckas de rätt bra med än så länge, även om det säkert dyker upp lite problem då och då.

jo fast nu är det nog små fågel, talar vi rovfågel mm är katter inte ett problem men vindkraft är det
minns jag rätt har vi redan idag väldigt få rovfåglar (jag behöver dock kolla upp det)

igen vad är dom negativa effekterna på miljön av co2, än så länge är det väll bara positiva saker som minskning av öken områden mer växtlighet dvs som tar han dom koldioxid och mer mat till en snabbt ökande population?

"vilka mått hanterar du" jag förstår inte din fråga?

har du en källa på att det inte är stor skillnad mellan dessa tre när det gäller skapade av co2?
jag kan inte tänka mig att vindkraft skulle orsaka mindre eller likande mängder co2 av den enkla anledningen att man får ta in kol/olja/gas för att stötta upp när det inte blåser.

Visa signatur

Om du lär dig älska din smärta kommer du känna dig älskad var dag.

Permalänk
Medlem
Skrivet av aragon:

jo fast nu är det nog små fågel, talar vi rovfågel mm är katter inte ett problem men vindkraft är det
minns jag rätt har vi redan idag väldigt få rovfåglar (jag behöver dock kolla upp det)

Innan de får bygga ett vindkraftverk så behöver de göra en miljöanalys som tar hänsyn till bl.a. det här.
"Det har länge varit känt att vindkraftverk kan utgöra en fara för fåglar. Den negativa påverkan består dels av dödliga olyckor och dels av försämrad eller förstörd livsmiljö. I genomsnitt dödas mellan fem och tio fåglar per vindkraftverk och år. De allra flesta av dem är vanliga småfåglar. Katter, trafik och fönsterrutor dödar avsevärt mycket fler fåglar än vad vindkraft gör, sett till det totala antalet."
"– Vindkraften har relativt liten påverkan på fåglar jämfört med andra verksamheter och dödligheten är liten om man tittar på antalet. Det dör några tiotals örnar varje år. Berguv, tjäder och smålom är andra arter som ibland lyfts fram i samband med vindkraftverk, och rent teoretiskt kan en extra vuxen död fågel ha betydelse för vissa långlivade arter som reproducerar sig långsamt, säger Richard Ottvall."

Citat:

igen vad är dom negativa effekterna på miljön av co2, än så länge är det väll bara positiva saker som minskning av öken områden mer växtlighet dvs som tar han dom koldioxid och mer mat till en snabbt ökande population?

Vi vill inte minska CO2-halten för att effekterna på miljön är positiva

Citat:

"vilka mått hanterar du" jag förstår inte din fråga?

Vilka mätbara effekter lägger du vikt vid istället och vilka resultat har de kommit fram till?

Citat:

har du en källa på att det inte är stor skillnad mellan dessa tre när det gäller skapade av co2?
jag kan inte tänka mig att vindkraft skulle orsaka mindre eller likande mängder co2 av den enkla anledningen att man får ta in kol/olja/gas för att stötta upp när det inte blåser.

https://energyplaza.vattenfall.se/blogg/karnkraft-lagst-koldi...
"Det analysen visar är att kärnkraften producerar omkring 2,5 gram koldioxid per producerad kWh. Det jämförs med drygt 12 gram för vindkraft och drygt 4 gram för vattenkraft. Kärnkraften ger alltså hälften så låga koldioxidutsläpp som det näst bästa alternativet."
Om vi räknar med vattenkraften som används för att reglera vindkraft i Sverige så sänks det ytterligare, men man brukar inte ta med det. I så fall skulle man behöva ta hänsyn till det som behövs när en reaktor är nere också osv.

Permalänk
Skrivet av pine-orange:

Innan de får bygga ett vindkraftverk så behöver de göra en miljöanalys som tar hänsyn till bl.a. det här.
"Det har länge varit känt att vindkraftverk kan utgöra en fara för fåglar. Den negativa påverkan består dels av dödliga olyckor och dels av försämrad eller förstörd livsmiljö. I genomsnitt dödas mellan fem och tio fåglar per vindkraftverk och år. De allra flesta av dem är vanliga småfåglar. Katter, trafik och fönsterrutor dödar avsevärt mycket fler fåglar än vad vindkraft gör, sett till det totala antalet."
"– Vindkraften har relativt liten påverkan på fåglar jämfört med andra verksamheter och dödligheten är liten om man tittar på antalet. Det dör några tiotals örnar varje år. Berguv, tjäder och smålom är andra arter som ibland lyfts fram i samband med vindkraftverk, och rent teoretiskt kan en extra vuxen död fågel ha betydelse för vissa långlivade arter som reproducerar sig långsamt, säger Richard Ottvall."
Vi vill inte minska CO2-halten för att effekterna på miljön är positiva
Vilka mätbara effekter lägger du vikt vid istället och vilka resultat har de kommit fram till?
https://energyplaza.vattenfall.se/blogg/karnkraft-lagst-koldi...
"Det analysen visar är att kärnkraften producerar omkring 2,5 gram koldioxid per producerad kWh. Det jämförs med drygt 12 gram för vindkraft och drygt 4 gram för vattenkraft. Kärnkraften ger alltså hälften så låga koldioxidutsläpp som det näst bästa alternativet."
Om vi räknar med vattenkraften som används för att reglera vindkraft i Sverige så sänks det ytterligare, men man brukar inte ta med det. I så fall skulle man behöva ta hänsyn till det som behövs när en reaktor är nere också osv.

I länken ser man att kärnkraft är bäst för miljön, något som varit känt länge för de insatta.

Regeringen borde köra några kampanjer där de upplyser folk om hur harmlöst och bra kärnkraft faktiskt är. Sen borde de gå in och bygga egna verk, eller utforma regler så att privata aktörer vågar investera långsiktigt.

Inget parti skulle idag våga lobba för kärnkraft eftersom det skulle sänka opionen. Därför behövs först utbildningskampanjer i ämnet.

Permalänk
Medlem
Skrivet av pine-orange:

Innan de får bygga ett vindkraftverk så behöver de göra en miljöanalys som tar hänsyn till bl.a. det här.
"Det har länge varit känt att vindkraftverk kan utgöra en fara för fåglar. Den negativa påverkan består dels av dödliga olyckor och dels av försämrad eller förstörd livsmiljö. I genomsnitt dödas mellan fem och tio fåglar per vindkraftverk och år. De allra flesta av dem är vanliga småfåglar. Katter, trafik och fönsterrutor dödar avsevärt mycket fler fåglar än vad vindkraft gör, sett till det totala antalet."
"– Vindkraften har relativt liten påverkan på fåglar jämfört med andra verksamheter och dödligheten är liten om man tittar på antalet. Det dör några tiotals örnar varje år. Berguv, tjäder och smålom är andra arter som ibland lyfts fram i samband med vindkraftverk, och rent teoretiskt kan en extra vuxen död fågel ha betydelse för vissa långlivade arter som reproducerar sig långsamt, säger Richard Ottvall."
Vi vill inte minska CO2-halten för att effekterna på miljön är positiva
Vilka mätbara effekter lägger du vikt vid istället och vilka resultat har de kommit fram till?
https://energyplaza.vattenfall.se/blogg/karnkraft-lagst-koldi...
"Det analysen visar är att kärnkraften producerar omkring 2,5 gram koldioxid per producerad kWh. Det jämförs med drygt 12 gram för vindkraft och drygt 4 gram för vattenkraft. Kärnkraften ger alltså hälften så låga koldioxidutsläpp som det näst bästa alternativet."
Om vi räknar med vattenkraften som används för att reglera vindkraft i Sverige så sänks det ytterligare, men man brukar inte ta med det. I så fall skulle man behöva ta hänsyn till det som behövs när en reaktor är nere också osv.

Som du kan läsa i texten du länkar till är det just dom stora fåglarna vindkraft kan ha en negativ påverkan på då vi redan har rätt få

Läse du länken så står det att man inte tagit med dom sido system som skulle behövs vid vindkraft dvs gas/kol olja jag vill gärna se vad resultatet visar om man räknar med sido systemen som kommer bli nödvändiga vid mer vindkraft.

"Vilka mätbara effekter lägger du vikt vid istället och vilka resultat har de kommit fram till?" Förstår fortfarande frågan. Menar du effekt av mer vindkraft? Du och jag kommer inte märka någon effekt av nackdelarna förens vi är i ett läga där det kommer ta många år att åtgärda.

Jo man säger att det är så mycket nackdelar miljömässigt med co2 dock är ingen som tycks säga vad dessa är? Klimatmässigt är det ju en ökning av värme men för att vi ska märka en tempratur skillad nu skulle vi behöva dubbla co2 mängden som jag förstår det? Läser man den riktiga rapporten dvs inte den politiska sammanfattningen på typ 30 sidor säger man att riskerna nu gått från sannolikt till ej sannolikt gällande värmeutveckling.

Visa signatur

Om du lär dig älska din smärta kommer du känna dig älskad var dag.

Permalänk
Medlem
Skrivet av aragon:

Som du kan läsa i texten du länkar till är det just dom stora fåglarna vindkraft kan ha en negativ påverkan på då vi redan har rätt få

Jag vet vad som står i texten, det är jag som har letat fram källorna. Källorna säger att det är en begränsad påverkan men att det finns en teoretisk möjlighet att situationen försvåras för vissa arter.

Citat:

Läse du länken så står det att man inte tagit med dom sido system som skulle behövs vid vindkraft dvs gas/kol olja jag vill gärna se vad resultatet visar om man räknar med sido systemen som kommer bli nödvändiga vid mer vindkraft.

Återigen, jag vet vad som står i länken. Det framgår av det jag skriver. Att diskutera på det här sättet blir ganska tråkigt när du ska hålla på och påpeka att jag ska läsa vad det står och sen bara upprepar vad jag redan vet. Det blir mer givande om du är med och diskuterar istället.

Citat:

"Vilka mätbara effekter lägger du vikt vid istället och vilka resultat har de kommit fram till?" Förstår fortfarande frågan. Menar du effekt av mer vindkraft? Du och jag kommer inte märka någon effekt av nackdelarna förens vi är i ett läga där det kommer ta många år att åtgärda.

Vi pratade om miljöaspekten.

Citat:

Jo man säger att det är så mycket nackdelar miljömässigt med co2 dock är ingen som tycks säga vad dessa är?

Klimat och miljö hänger ju ihop. Om du accepterar att det blir klimatförändringar så accepterar du att det blir miljöförändringar också.

Citat:

Klimatmässigt är det ju en ökning av värme men för att vi ska märka en tempratur skillad nu skulle vi behöva dubbla co2 mängden som jag förstår det?

Jaha? Var kan jag läsa mer om detta fenomen?

Citat:

Läser man den riktiga rapporten dvs inte den politiska sammanfattningen på typ 30 sidor säger man att riskerna nu gått från sannolikt till ej sannolikt gällande värmeutveckling.

Vilken rapport har du läst? I IPCCs senaste rapport så beskrivs det 5 olika utsläppsscenarier: very high, high, medium, low och very low. Till och med i det låga scenariot, där vi kommer plocka bort CO2 ur atmosfären, kommer sannolikt leda till en ökning av yttemperaturen.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Veni:

Nix, lägenhet i Malmö. 10k kWh per år. Förra året slutade på 10508,8 kWh.

Man får grattulera till den absolut högsta förbrukningen jag hört talas om i en lägenhet! Bor själv i villa med hög förbrukning för att ha fjärrvärme och ligger runt 11000 kWh per år. Men då har jag en standbyförbrukning på 400-500w som inte är heltr trivial att minska, men i en lägenhet borde den vara nära noll? Man undrar hur många datorer du har igång

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Jackbob:

Nej det är ju klart, dom har ju blivit tvungna att importera enorma mängder rysk gas och olja för att inte få det. Det stod ju mellan att få konstanta strömavbrott eller öka koldioxidutsläppen. Dom valde att öka koldioxidutsläppen.

Tja, allt beror ju på vad man jämför med. 2020 minskade utsläppen rätt kraftigt av naturliga orsaker, och de har ökat igen för 2021 men ligger fortfarande under vad de hade 2019. Alla fossila bränslen har minskat 2021 jämfört med 2019 förutom naturgas, men ökningen där är inte jättestor.

Citat:

Säg att vi installerar 50% vindkraft. Tror du att de miljoner människor samt industrier som står strömlösa bryr sig om det var 2% eller 0% som levererades under den timmen? Eller säg 15% under några dagar. Beroende på fabrik så kan det bli fullständigt katastrof att stoppa produktion i en timme, och inte ens tala om några dagar.

Jo men det ena följer inte nödvändigtvis det andra. Vi har aldrig behövt stänga av någon produktion och det finns inget som tyder på att vi skulle behöva göra det framöver heller. Den dagen eller timmen när vindkraften levererar dåligt får andra elproducenter producera mer helt enkelt. Vilket förstås underlättas av vindens produktion övrig tid då vi kan spara i vattenmagasinen, kanske köra pumpkraft eller liknande

Citat:

Aha, så att förstöra ekosystemet runt älvar räknas inte som att förstöra miljön. Då räknas väl inte skövling av amazonas som miljöförstörelse heller eftersom inga gifter ligger kvar i marken.

Det är klart att det är miljöförstöring, men det är olika typer av miljöförstöring. Skövling av Amazonas innebär att vi förlorar unika ekosystem som inte går att återställa, vattendammarna vi har är där de är och har redan förstört marken som fanns där tidigare, och ekosystemen som fanns där tidigare var inte så känsliga eller unika. Eventuella nya vattendammar kommer förstås att gå igenom en miljöprövning och således hade vi inte byggt de på så känsliga ställen.

Citat:

Så nej, för eventuell ny kärnkraft som vi uppenbarligen diskuterar här.

Påståendet var att vi bara kan hantera den mängd vind vi har för att vi har annat som kan kompensera dess brister, mitt svar var att vi bara kan hantera kärnkraften för att vi har annat som kan kompensera dess brister också. Både vindkraft och kärnkraft kan byggas på andra sätt för att i viss mån kompensera för dessa brister på egen hand, men det har vi inte gjort för det har inte behövts.

Citat:

Det är ju knappast mycket som skulle krävas.
Har man exempelvis som Frankrike ca 75% kärnkraft så går dom ju mer eller mindre maximalt varje dag. Sen resterande kan man börja fundera på att fylla med en reglerkraft.

Så hur hanterar Frankrike variationerna i efterfrågan? Om kärnkraften går "för fullt" hela tiden måste ju resten av produktionen gå från noll till hundra och tillbaka varje dag liksom. Och de lär ändå vara beroende av att kunna exportera vid tillfälliga fluktueringar.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Petterk:

Tror du att du är rolig?

Ganska oväsentligt om jag är rolig eller inte. Tycker du själv att det är roligt att Danmark behöver importera 60% av sin konsumerade energi eftersom dom sitter på sin oregelbundna 50% vindkraft?

Citat:

Det har diskuterats förr av mig, de har tillräckligt med värmekraft för att möta effektbehovet, ju fler ledningar de byggt ju mindre har den använts. Försurningen i Sverige var ju till stor del Danmarks förtjänst och de har inte gjort sig av med alla fossileldade kraftverk.

Så det du försöker säga är att Danmark har full kapacitet att starta upp sina egna fossilkraftverk så dom inte behöver importera 60% av sin energi längre. Vilken lösning! Eureka!

Rätt skönt att dom inte behöver det då eftersom Danmarks grannländer fortfarande har vett i skallen att bygga baskraft.
Bra när man kan förlita sig på andra.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Jackbob:

Ganska oväsentligt om jag är rolig eller inte. Tycker du själv att det är roligt att Danmark behöver importera 60% av sin konsumerade energi eftersom dom sitter på sin oregelbundna 50% vindkraft?

Så det du försöker säga är att Danmark har full kapacitet att starta upp sina egna fossilkraftverk så dom inte behöver importera 60% av sin energi längre. Vilken lösning! Eureka!

Rätt skönt att dom inte behöver det då eftersom Danmarks grannländer fortfarande har vett i skallen att bygga baskraft.
Bra när man kan förlita sig på andra.

Danmark har baskraft, de använder den inte för att det är billigare att importera trotts att de har egen naturgasproduktion.

Världen är fossil, så även Danmarks närmsta granne Tyskland.

Fossileldat med rening är framtiden om Sverige och Norge ska använda sin egna el.

Hade de inte byggt vind och ändå byggt kablar hade de likväl slutat köra verk. Utan vind hade de förbrukat mer fossilt.

Edit: Sen måste du tänka på att deras vindelproduktion motsvarar ca 50 % av deras förbrukning. Det är ganska stora utsläpp som vi slipper.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Petterk:

Byta leverantör? Det är ett monopol.

Ja vi kunde ju inte bygga ut stamnätet, det var ju monopol även där. Ser ut som en mexican standoff. Vi kan inte heller bygga baskraft, för det är inte politiskt accepterat hos de folkvalda.

Om Sveriges folkvalda talar om en grön energiomställning, då börjar den vid stamnätet.

Visa signatur

=)

Permalänk
Medlem
Skrivet av Marke:

Ja vi kunde ju inte bygga ut stamnätet, det var ju monopol även där. Ser ut som en mexican standoff. Vi kan inte heller bygga baskraft, för det är inte politiskt accepterat hos de folkvalda.

Om Sveriges folkvalda talar om en grön energiomställning, då börjar den vid stamnätet.

Det är EON som är monopolet som Lindab och Pågen måste arbeta med, EON är inte leverantör utan nätägare och har därför krav på sig.

Stamnätet behöver inte använda flaskhalsarna om det finns produktion i SE4 och ja de kan bygga baskraft, vill de inte bygga fossil baskraft så finns faktiskt järnväg i Sydsverige, så det går bra med ett biokraftverk.

Sedan kan ju Pågen och Lindab driva egna kraftverk, varken EON eller SVK får säga nej där.

Permalänk
Medlem
Skrivet av sandos:

Man får grattulera till den absolut högsta förbrukningen jag hört talas om i en lägenhet! Bor själv i villa med hög förbrukning för att ha fjärrvärme och ligger runt 11kWh per år. Men då har jag en standbyförbrukning på 400-500w som inte är heltr trivial att minska, men i en lägenhet borde den vara nära noll? Man undrar hur många datorer du har igång

Med sådan förbrukning så måste man undra varför han inte kör bundet eller vinterförsäkring. Gillar man inte pengar måste man väl sätta sprätt.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Petterk:

Danmark har baskraft, de använder den inte för att det är billigare att importera trotts att de har egen naturgasproduktion.

Världen är fossil, så även Danmarks närmsta granne Tyskland.

Fast nu har danmark en nettoexport av energi till Tyskland, inte tvärtom. Och Danmark importerar samtidigt 11 TWh från Norge och Sverige, som lyckligtvis inte är fossila.

Men ärligt talat vet jag inte vart du vill komma med ditt påstående att världen är fossil? Så för att världen redan är beroende av fossilt så ska vi inte bygga ny baskraft som inte är fossil (exempelvis kärnkraft)?
Konstigt synsätt.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Jackbob:

Fast nu har danmark en nettoexport av energi till Tyskland, inte tvärtom. Och Danmark importerar samtidigt 11 TWh från Norge och Sverige, som lyckligtvis inte är fossila.

Men ärligt talat vet jag inte vart du vill komma med ditt påstående att världen är fossil? Så för att världen redan är beroende av fossilt så ska vi inte bygga ny baskraft som inte är fossil (exempelvis kärnkraft)?
Konstigt synsätt.

Pratade om kraftverk de redan har.

Nog för att det är bättre om de driver sina existerande än att vi skulle bygga fossilt, men det var inte vad vi pratade om.

Om du har 50 % vind och 50 % importerad kraft och om du har 50 % vind och 50 % vattenkraft eller 50 % vind och 50 % fossilt spelar ingen roll när frågan handlade om vad som skulle hända när vinden inte blåser. Det går att ha mycket vind utan att stå utan el. Danmark kan på egen hand täcka effektbehovet, men kraftverken körs såklart bara när de behövs.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Petterk:

Det går att ha mycket vind utan att stå utan el. Danmark kan på egen hand täcka effektbehovet, men kraftverken körs såklart bara när de behövs.

Jajamensan, går jättebra om man förlitar sig på att ens grannländer ska kunna exportera till dig hela tiden. Eller dra igång sina gamla kolkraftverk och sota ur rejält.

Jobbigt det skulle bli om exempelvis Sverige också skulle lägga ner all sin bas-/reglerkraft så att Danmark inte längre kan importera de 60% energi de behöver.

Men det är ju av just den anledningen som jag anser det vore fullständigt hål i huvudet att lägga ner all vår kärnkraft. Ska vi allihopa stå som Danmark och förlita oss på att nån annan ska lösa problemet?
Om alla hade tänkt som Danmark och Tyskland, och blivit tvungna att importera energi för att man lägger själv ner bas-/reglerkraften, så hade det varit omöjligt att driva ett modernt samhälle.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Jackbob:

Jajamensan, går jättebra om man förlitar sig på att ens grannländer ska kunna exportera till dig hela tiden. Eller dra igång sina gamla kolkraftverk och sota ur rejält.

Jobbigt det skulle bli om exempelvis Sverige också skulle lägga ner all sin bas-/reglerkraft så att Danmark inte längre kan importera de 60% energi de behöver.

Men det är ju av just den anledningen som jag anser det vore fullständigt hål i huvudet att lägga ner all vår kärnkraft. Ska vi allihopa stå som Danmark och förlita oss på att nån annan ska lösa problemet?
Om alla hade tänkt som Danmark och Tyskland, och blivit tvungna att importera energi för att man lägger själv ner bas-/reglerkraften, så hade det varit omöjligt att driva ett modernt samhälle.

Olika länder har olika förutsättningar.

Länder som Tyskland och Danmark kan inte på egen hand köra kärnkraft utan fossil kraft.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Petterk:

Olika länder har olika förutsättningar.

Länder som Tyskland och Danmark kan inte på egen hand köra kärnkraft utan fossil kraft.

Aha, säger du det så.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Jackbob:

Aha, säger du det så.

Och bränslet de inte själva bränner i Danmark säljer de till någon annan....

Permalänk
Medlem
Skrivet av Jackbob:

Aha, säger du det så.

Det är väl rätt vad han påstår? Elbehovet är inte konstant och det är inte elproduktionen heller, även om Danmark och Tyskland skulle köra 100% kärnkraft. Om du inte har vattenkraft som reglerkraft behöver du något annat, som till exempel gas.

Permalänk
Avstängd
Skrivet av sandos:

Man får grattulera till den absolut högsta förbrukningen jag hört talas om i en lägenhet! Bor själv i villa med hög förbrukning för att ha fjärrvärme och ligger runt 11000 kWh per år. Men då har jag en standbyförbrukning på 400-500w som inte är heltr trivial att minska, men i en lägenhet borde den vara nära noll? Man undrar hur många datorer du har igång

1 st server, 1 st NUC och lite stödutrustning(switch, brandväggar, AP, UPS:er, Moxxa m.m.)
Sedan när man kommer hem 1 st laptop och kanske 1 st arbetsdator. Beror på.
Övriga maskiner är på inkopplade på elnätet men enbart BMC:en snurrar i dom på väntan om dom behöver starta upp.
Finns några burkar som är galvaniskt frånskilda från elnätet men är redo att pluggas in.

Räkna sedan med 1 st AC som styrs av servern(den kyler just servern), 1 st manuell AC, tvättmaskin, 2 st kyl/frysar och det bakas i ugn då och då.

Enda gången förbrukningen går ner till ungefär 15 kWh per dag är vid semester norrut i Sverige/utomlands.

Så här såg förra årets månadsförbrukningar ut:

Man ser hur förbrukningen stiger ju varmare det blir.
Där är inget fel på februari, bara färre dagar.

Visa signatur

Grundregel för felsökning: Bryt och begränsa.

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Veni:

1 st server, 1 st NUC och lite stödutrustning(switch, brandväggar, AP, UPS:er, Moxxa m.m.)
Sedan när man kommer hem 1 st laptop och kanske 1 st arbetsdator. Beror på.
Övriga maskiner är på inkopplade på elnätet men enbart BMC:en snurrar i dom på väntan om dom behöver starta upp.
Finns några burkar som är galvaniskt frånskilda från elnätet men är redo att pluggas in.

Räkna sedan med 1 st AC som styrs av servern(den kyler just servern), 1 st manuell AC, tvättmaskin, 2 st kyl/frysar och det bakas i ugn då och då.

Enda gången förbrukningen går ner till ungefär 15 kWh per dag är vid semester norrut i Sverige/utomlands.

Så här såg förra årets månadsförbrukningar ut:
https://www.bildtagg.se/file/bk3u3tzhwsowg019t5zh9qkn
Man ser hur förbrukningen stiger ju varmare det blir.
Där är inget fel på februari, bara färre dagar.

Jag avverkar nu närmare 1000kr/mån på el under vintern och kanske 6-700 på sommaren.
Min dator är alltid på, skärmen av när jag inte är på plats.
Två servrar som går lite på idle (eller snarare en NAS och en server).
En Vilfo-router med vpn på hela nätverket, samt värmeelement eller fläktar igång för att drar som satan i min lägenhet.

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Petterk:

Med sådan förbrukning så måste man undra varför han inte kör bundet eller vinterförsäkring. Gillar man inte pengar måste man väl sätta sprätt.

Det går inte att binda med föreningen.
Föreningen är min juridiska motpart gällande elleveranser.
Jag kan inte teckna några avtal längre med andra leverantörer.

Hade fram tills år 2019 billigare genom att kunna själv välja elproducent men även sänkt årsavgift hos elnätsleverantören p.g.a. förbrukningen. Bytte lite då och då med knöt det enbart en gång(lönade sig), men sedan lönade det sig med rörliga priser.

Sedan gick föreningen in och plockade bort möjligheten för oss alla. Nu får vi elräkningen på avin ifrån föreningen 3 månader efter förbrukning. Dom menade att vi skulle tjäna på detta eftersom vi slapp själva betala nätavgiften. Har faktiskt inte kollat om det hade lönat sig att flytta till en förening med öppet elnät.

Visa signatur

Grundregel för felsökning: Bryt och begränsa.

Permalänk
Medlem
Skrivet av pine-orange:

Det är väl rätt vad han påstår? Elbehovet är inte konstant och det är inte elproduktionen heller, även om Danmark och Tyskland skulle köra 100% kärnkraft. Om du inte har vattenkraft som reglerkraft behöver du något annat, som till exempel gas.

Nej varför i hela friden skulle det vara omöjlighet att köra kärnkraft utan fossilkraft?

Folk pratar om lagring hela tiden när det gäller vindkraft. Varför skulle du inte kunna lagra den lilla överskottsenergi som skulle bli över från kärnkraft?

Dom skulle lika gärna kunna ha carbon capture anläggningar som går igång när samhället inte vill ha all energi.

Att sitta här och låtsas som att kärnkraft i stor skala i Danmark skulle vara en omöjlighet kan man ju lika gärna klassa som ren lögn.