Ja, och det vi uppenbarligen borde göra farmöver är att vara rationella.
bygg mer ny kärnkraft, kanske t.o.m starta upp de som stängdes nyligen om det går.
Bygg massvis av vindkraft på kusten, nu när vi ser kapacitetsfaktorer på över 60% så är det inte bara bra för att stöda vattenkraften, de kan även leverara kontinuerlig effekt till Sverige och för export.
Skadorna till fågellivet är irrelevant, sett andra saker som dödar fåglar.
Höga hus, kraftverk, bilar och framförallt katten dödat fåglar på den grad att vindkraftverk är irrelevanta.
Så om du (eller någon annan) bryr sig om fåglar gå ut och döda alla katter du ser.
Och gällande balansering, är inget problem för att vi lever inte i isolerad värld, som många kärnkraftfanatiker verkar tro.
Det är normalt och bra att vi balanserar nätet kontinuerligt mot våra grannar.
Och sen så glömmer du, varken kärnkraften eller vindkraften lever isolerat i vårat nät, vi har enorma mängder vattenkraft som agerar som reglering och stöd.
Alla våra energikällor agerar som stöd för varandra.
Men helt, klar behöver vi mer kärnkraft i söder.
Mest för faktumet att inte ha lika stora förluster för att vi överför elen till söder, samt att det är bra för stamnätet.
Många verkar tro att vårat nät är nära att kollapsa pga vindkraften, så är det absolut inte...
Gällande etableringen så är det en lögn.
Det är nätfrågor, lokala nätfrågor där de lokala nätägarna inte vill bygga ut nätet...
Så ljug inte...