Ursprungligen inskrivet av liret
Hejsan,
var ett tag sen jag byggde ihop en dator och det har ändrats en del sedan dess.
Har fått hem lite nya saker nu och tänkte bygga ihop, dock är jag lite osäker på strömkontakterna från nätagget.
Har ett Tagan Black 480W och ett Gigabyte GA-P35-DS3, moderkortet har ju en 24-pins ATX kontakt + en 4-pins ATX 12v kontakt vid CPUn.
Nätagget har en 20-pins + 4-pins ATX kontakt som kan kopplas ihop till en 24-pins ATX, vilket borde gå och sen bara koppla ihop till moderkortet?
Från nätaggregatet går det även två stycken 4-pins ATX 12v kontakter, en där det står "P4" och på den andra står det "+P4". De går att koppla ihop till en 8-pins kontakt som jag antar är till någon annan slags moderkort? Spelar det någon roll vilken av dessa 4-pins kontakter jag använder att koppla till ATX_12V kontakten på moderkortet?