Hej!
min SSD crashade nyligen (med windows på) vilket gjorde att datorn inte bootade, har nu skaffat en ny disk som det ligger en windows version med 30 dagars trail. så datorn funkar i nuläget och startar men detta kommer endast funka i några veckor till, så jag har fått tag i en w8.1 nyckel och nerladdning via (dreamspark) som jag ska lägga in.
Då till huvud problemet, jag kommer inte åt Bootmenu! skärmen med moderkortet och alternativ för bootmenu och bios (kommer inte åt något) kommer upp men när jag väljer något av alternativen fortsätter windows bara att boota efter.
Kan i min frustration när windwos crashade tidigare ha pillat på något med Q-flash, som jag nu förstått har o göra med BIOS och bootmenu ?
kan jag på någotsätt återställa för att få det att fungera?
Svart skärm vid uppstart, laddar ej operativsystem
Har precis fått problem med gaming datorn. Det som inträffar är vid uppstart, datorn låter bra och ger inga felkoder eller ljud. Låter som vanligt och ser ut som att den skall starta, men det är endast denna bild som dyker upp i någon sekund sedan blir det svart:
inget av alternativen utom Q-flash går att komma åt där det endast går att spara bios inställningar, och efter denna bild visas en svart skärm (bild 2).
har en liten ssd hårddisk som bara windows är installerat på och denna har varit välfylld senaste månaden har försökt o rensa men sist datorn fungerade var det 1.7gb ledigt. kan det vara denna som har crashat och därav windows inte laddas? tycker ju inte det borde vara grafikkortet då bild 1 visas vid uppstart.
sörjer just nu min gamla trotjänare som ej kunde tjänstgöra ikväll.
jag har nyligen skaffat spelet Far cry 3 till min PC men har stött på ett sjukt irriterande problem..
när jag spelar så hör jag musiken och ''ljud'' men så fort någon person i spelet snackar så hörs det inte ett smack.
jag har provat växla från 5.1 i ljudsystemet till sterio men det hjälpte nada. någon som har stött på ett liknande problem ?
Sitter o försöker få till en LaN match mot min kompis i settlers 4, men får inte Hamachi att funka vet att vi har haft samma problem för ca 4-5 år sedan men den lösningen är bortglömd någon som har något tips? vi hittar ingen server i Settlers och om vi försöker pinga varandra i hamachi så får vi inget svar så antar att felet är någonstans i hamachi.
Hej jag har ett problem med otroligt skum mapp ''C:\Users'' just denna mapp innehåller 2.1gb enligt engenskaper men när ja öppnar mappen innehåller den ca 20mb om ens det, förstår inte ens hur det går till.
Sedan till problemet när jag försöker ta bort mappen säger den att den är öppen i ett annat program även om inget annat program används (har även provat unlocker utan resultat) när jag försöker Flytta mappen ger den mig Felkod ''Fel 0x80070057: Felaktiga parametrar'' .
jag vill flytta denna mapp från hårdisk C (liten ssd) till hårdisk D.
har även hört att cpu kylare är knepiga att montera och jag har aldrig byggt en fullständig dator, så kanske är något att vänta med eller gör det mycket stor skillnad ?:)
precis köpte moderkortet för att grafiken antagligen behövs uppdateras om nått år o då kanske CF men tar o kör på de nätagget jag har då ?:) tack för svaren. har inte förstått meningen med cpu kylare men det är för överklockning och tystare processor ? eller
Hej är helt färsk på dator bygge med vad sägs om denna inköps lista http://www.inet.se/kundvagn/visa/1012720/speldator ? har egna hårddiskar.
gärna synpunkter och tips! vill kunna spela på hög grafik och inte behöva byta dator alltför snart!