Moderna skärmar och grafikkort ägnar mer tid åt att kontrollera förbindelsen, link training, där enheterna kommer överens om hur signalen ska skickas. Detta tar längre tid. Det skulle också kunna påverkas av sådant som dåliga kablar, men jag misstänker att kretsarna i vardera änden av kabeln helt enkelt behöver mer tid. Mycket möjligt att nyare skärmar och GPU:er med tiden blir snabbare på detta.
Ett 4090 plus en skärm som kör 4K/240 kör den högsta möjliga kapacitet som den generationen av teknik (HBR3+DSC) kräver och den förmågan och den typen av skärmar är rätt färska. Mer utmanande än exempelvis 1440p/144-ish som var peak performance för tio år sedan och där teknik gått från att vara i framkanten till vanilj/mainstream.
Ett sätt att testa är synka på exempelvis 4K/60 (vilket kräver samma bandbredd som 1440p/144) och se ifall det synkar snabbare än 4K/240. Kanske ingen lösning men i alla fall ett potentiellt svar.