lackering - FAQ
Ganska mycket frågor om lackering, som alltid, kanske dags att man skapar en faq om detta, jag har viss kunskap inom ämnet,Så jag gör ett FAQ försök
Jag gör en här nedan så får ni komma med mer info / sånt ni inte håller med om eller kan göras bättre
Vilken grovlek på sandpapper ska jag använda?
Ska man lackera på en redan lackerad yta kan slippapper med grovlek 240 användas för att få bort dom stora ojämnheterna, speciellt då på chassin som ofta har en ojämn yta med flit men efter att man tagit bort dom stora ojämnheterna bör man åtminståne gå ner på 400 eller eventuellt 800!
vilken slipmetod är den bästa?
härom tvistar de lärde, om man ska köra nån "wax on wax off" metod alltså runda rörelser, själv så bara slipar jag fram och tillbaka har testat båda varienter men jag ser ingen skillnad!
Vad är skillnaden mellan rugga och slipa?
När du slipar försöker du få bort ojämnheter eller eventuell smuts som hamnat i färgen, när du ruggar är det bara för att skapa "repor" i lacken så nästa lager fastnar ordentligt!
[i]Får man bättre resultat med lackeringsspruta än med sprayburk?[/i]
Självklart, får du det, du kan ju ställa in blandningen av färg / luft, spridning, tryck och en massa annat, självklart är lackeringsprutan bra, men det kostar också en hel del med lackeringsspruta och kompressor!
Hur många lager färg ska man lägga på?
Detta är väldigt olika, oftast räcker det med två lager för att få en jämn och fin täckning, men ibland krävs det mer! det syns ganska tydligt om du behöver fler än två lager!
[i]Bör jag göra något efter att jag slipat ruggat?[/i]
Ja, antingen ska du blåsa med tryckluft om du har sådan tillgänglig, eller så kan du torka ordentligt med en tygtrasa!
[i]när jag lackerar fastnar det alltid massor av damm i färgen, hur undviker jag detta?[/i]
En bra metod är att först borsta ner allt damm på golvet av tex garaget, därefter är det väldigt bra att vattna golvet, och vänta 5 - 10 min detta gör att eventuellt damm binds i vattnet och det far inte längre runt i luften!
Hur tjockt ska jag spreja?
Det är bättre att spreja en extra gång och spreja tunnt än att spreja 2 gånger tjockt! att få full täckning på första gången är inte nödvändigt!
Hur ska jag spreja ett föremål?
Här gäller det att röra handen jämnt och med samma avstånd från materialet hela tiden, varje nytt drag du gör ska överlappa föregående drag med ungefär 25%, hastigheten beror ju förstås på hur mycket färg det kommer från din sprayburk! Vissa föredrar att spreja varannat lager vertikalt och varannat horisontellt, resultatet blir inte sämre av att göra det, men jag har inte heller sett att resultatet blir bättre (det finns vissa speciallacker som bör sprejas såhär, även klarlack bör sprejas så)
Vad ska jag göra om jag råkat slipa i plasten?
försök inte fylla igen reporna med färg utan köp hellre nån form av spackel på burk och spreja för att sedan slipa på detta!
Jag Råkade få en liten del som inte täckte när jag lackerade, är det okej att bara lacka där?
Nej, det är det inte, gör du så blir lacken flammig missade du lite på ett ställe är det bästa du kan göra att lackera hela ytan igen!
[i]Jag har precis lackerat klart nu, vilket vax ska jag använda?[/i]
Du ska absolut inte vaxa direkt efter en lackering, klarlacken har inte uppnått full styrka förrän efter ca: 6 månader och innan dess bör du inte vaxa, men efter sex månader är det fritt fram att vaxa, och då passar ett högglans bilvax bäst, om du inte behöver vissa vattenavstötande egenskaper som andra vax har då vill säga!
Vilken slipmaskin skulle du rekommendera?
Jag skulle helt klart rekommendera en ronellslip! jag tycker man får ett jämnare slipresultat med en sådan jämfört med en "darr" och det går även snabbare! Däremot finns det folk som förespråkar darren framför rondellen för att man kan få rosor i slipningen med rondell, detta tycker inte jag gör nån skillnad iom att man ändå slipar med sandpapper för hand efteråt, maskinen är bara för att ta bort det värsta!
Var köper jag Sprayburkar?
Precis som med allt annat finns det på biltema, jula och clas ohlsson Men jag skulle rekommendera att du inhandlar från en färghandel, det är ofta stor kvalitetsskillnad!
Var hittar jag UV-Färg?
UV reaktiv färg finns bland annat på ljudia och biltema!
Var köper jag plastprimer?
Plastprimer finns att köpa på biltema osv precis som ovan, men även här rekommenderar jag en färghandel!
Var köper jag så fint sandpapper, vi hade bara grovlek 80 hemma!?
Välsorterade byggaffärer har fint sandpapper, likaså hobbyaffärer och järnhandlare.
Hur ska jag gå till väga för att lackera på plast?
Nedan kommer en utförlig beskrivning på hur du gör och vad du behöver!
Vad behöver man?
Slipppapper, 400 - 800
Rengöringsmedel, allt är viktigt att rengöra, framförallt plast då man använder fetter för att plasten ska lossna från gjutformen på fabriken.
har man en helt plan plastyta, kan man behöva använda speciell slipduk för att få plastprimern att fästa ordentligt
Plastprimer, används för att få färgen att fästa på plast.
Grundfärg, här slipas eventuella ojämnheter bort, tex om man har "ruggad plastyta som skrovliga ytan på en fUnk eller liknanade.
Spackel, Ojämnheter som repor, jack, nedsänkningar osv spacklas igen
Kulörfärg, den färgen du vill ha blått eller vad det nu kan vara
Klarlack, Matt eller klar, framhäver färgen och skapar ett skyddande lager
att tänka på?
Rengöring är väldigt viktigt när man lackerar plast
Vid lackering av plast bör man tänka på att aldrig slipa på plasten, för när man slipar på plast kommer fibrer att lossna och repor att bildas, dessa repor kan vara närmast omöjliga att få snygga och fibrerna som reser sig kan komma att se ut som nålstick i ytan.
Steg för steg guide!
1. tvätta noggrant och se till att få bort allt rengöingsmedel efter att du tvättat!
2. Spraya ett tunt lager med plastprimer det räcker med en omgång
3. Spraya ett lager grundfärg, rugga sedan till ytan lite, och spreja andra lagret. Slipa sedan till en bra finish (följ anvisningar ang torktid och nytt lager lack tid)
4. är det repor som behöver spacklas är det dags för det nu slipa sedan bort överflödet av spackel. och lackera med ett lager grund till! som du sedan ruggar
5. Dags att få till färgen du vill ha, följ anvisningar på burken(ang torktid och hur länge man ska vänta tills man lägger på klarlack), rugga ytan lite efter första lagret spraya andra lagret
6. dags för klarlack, eventuellt kan man slipa upp första lagret klarlack något för att få en Djupare glans, men det är inte nödvändigt använd två till tre lager
Hur ska jag gå till väga för att lackera på Metall?
Nedan kommer en utförlig beskrivning på hur du gör och vad du behöver!
Vad behöver man? - läs mer om vad dom olika sakerna gör högre upp
Slippapper 240 + 400 - 800
Rengöringmedel
Grundfärg
Spackel
Kulörfärg
Klarlack
Att tänka på?
Du uppnår oftast ett bättre resultat genom att slipa bort ALL lack från metallen, tycker du detta är för jobbigt / du har ingen slipmaskin räcker det med att ta bort ojämnheterna i lacken!
Steg för steg Guide!
1. slipa den lacken som just nu är på metallen
2. tvätta noggrant och se till att få bort allt rengöingsmedel efter att du tvättat!
3. Spraya ett lager grundfärg, rugga sedan till ytan lite, och spreja andra lagret. Slipa sedan till en bra finish (följ anvisningar ang torktid och nytt lager lack tid)
4. är det repor som behöver spacklas är det dags för det nu slipa sedan bort överflödet av spackel. och lackera med ett lager grund till! som du sedan ruggar
5. Dags att få till färgen du vill ha, följ anvisningar på burken(ang torktid och hur länge man ska vänta tills man lägger på klarlack), rugga ytan lite efter första lagret spraya andra lagret
6. dags för klarlack, eventuellt kan man slipa upp första lagret klarlack något för att få en Djupare glans, men det är inte nödvändigt använd två till tre lager
Nu är det dags för er att fylla på med vanliga frågor som jag kan ha missat!
Small minds discuss people, bigger minds discuss events & great minds discuss ideas!
På den första dagen skapade Gud Datorn, på den andra skapade Bill Gates CAL-licensen
Inga elaka länkar. /Aphex