Min tanke är att köra på tevens inbyggda appar så länge de är uppdaterade och fungerar bra. Det blir mindre mekande, HDR, olika bildhastigheter och liknande fungerar ju alltid så bra det kan göra i apparna liksom. Lägre strömförbrukning också, vilket inte är ett stort problem med typ en Chromecast eller så, men jag körde min XB ett tag som "Smart-TV" och den drog ju mer ström än hela teven liksom. Sen handlar det förstås om ifall allt man vill använda finns till teven och så. Finns inte säg HBO till din TV och du vill se på HBO så har du inte så mycket val förstås. Men min förhoppning är ju att om X år när tevens plattform börjar kännas gammal, när appar börjar försvinna eller tappa funktionalitet, så borde det finnas bättre och/eller billigare streamingboxar.
Nu köpte jag en Chromecast med Android ändå, för att kunna köra VPN utan att allt går den vägen och utan att använda en dator. Den funkar bra, har inte haft några problem emd 4K, HDR eller liknande. Shield är förstås mer kraftfull och har bättre stöd för extern lagring (och mer intern) vilket är en stor fördel om man vill köra lokal media på den, men när det gäller appstödet och så är de väl i princip samma, förutom förstås lokal streaming av spel från en PC med Nvidia-grafik. Å andra sidan funkar ju exempelvis Steams "in home streaming" bra även på CC, och sannolikt på min TV också.
Väljer du att köra på en CC bör du kolla på den nya varianten med Android och en fjärrkontroll tycker jag. Ultra är inte många tior billigare och det är väldigt trevligt att kunna installera appar och styra uppspelningen utan att behöva ta fram telefonen och så, och Ultra ger ju inga fördelar alls egentligen, allt den kan göra kan ju CC med Android också göra liksom. Stöd för VPN är en trevlig bonus om man vill göra det, men också förstås typ streaming via XCloud eller liknande plattformar och så vidare. Man kan till och med köra med trådat nätverk om man köper rätt USB-C-hubb.