Tjena!
Jag har fixat ihop Telia 4G Mobilt Bredband eftersom ADSL upphör och fiber är inget som min hyresvärd vill fixa för tillfället. Den garantin Telia ger mig är att 30mbit/s skall vara medelhastigheten jag bör uppnå vid nedladdning.
Sedan jag började med mobilt bredband har man noterat att nedladdningshastigeten kan sträcka sig allt från 4mbit/s till knappt 15mbit/s mellan "rush-hours" (eftermiddagar/kvällar).
Efter en massa felsökningar kom Telia fram till att det är ett belastningsproblem för masten och att problemet inte kan lösas. Jag får helt enkelt vara nöjd med en medelhastighet på cirka 8-10mbit/s med 4G mobilt bredband enligt Telia. Detta med tanke på att jag har köpt en tjänst där Telia har garanterat mig en medelhastighet på 30mbit/s.
Detta har resulterat till att man kan inte spela online-spel på kvällarna eftersom jag får enorma lagspikes varannan minut (hoppar upp till 150-200ms någon sekund och sedan går den ner). Att streama Twitch på 360p och spela League of Legends/Valorant är inte tänkbart.
- Modemet som Telia har gett mig är ZTE MF286D.
- Min maximala nedladdningsanvändning för hela nätverket ligger på cirka 5-8mbit/s.
- Ingen extern antenn finns.
- Närmaste mast ligger cirka 500m (bor i en större stad - centralt) och enligt Telia har jag mycket god signalstyrka (-86dBm enligt modemet för tillfället).
- Antalet anslutna enheter är cirka 7-8st samtidigt men vissa är i "sleep mode". Inte alla enheter som används samtidigt.
Min fråga är:
Ska jag vara nöjd med nedladdningsresultatet och Telias svar om kapacitetsbrist?
Är det modemet Telia har gett mig som är dålig och orsakar problemet?
Hur kan jag lösa problemet?
Tacksam för all hjälp.