Dator för musikproduktion, max 10000

Permalänk
Medlem

Dator för musikproduktion, max 10000

Hejsan!

Jag sitter just nu med en sunkig dator som stänger av sig själv vid de mest olämpliga tillfällena, låter som en borrmaskin och är allmänt jobbig. Den ska bytas ut mot en bättre och tystare sak.

Jag vill ha en dator som är så tyst och snabb som det går för max 10000 kr, helst mindre. Ett tag funderade jag på att köpa den billigaste frost-datorn (9999:-) men jag tänker att man nog får mer för pengarna om man bygger själv. Eller?

Ljudkortet (audiophile 2496) tar jag från förra datorn och vill helst inte ha något inbyggt skräp i moderkortet som kan trassla till det.

Vad gäller grafikkort så har jag väldigt låga krav eftersom jag absolut inte vill kunna spela nya spel på datorn, för då kommer jag att slösa bort all min tid på sånt istället för att göra musik.

Jag vill också ha inbyggd eldkastare.

Är det någon som har lust att hjälpa mig lite på vägen? Jag har ingen koll på komponentmarknaden längre.

Permalänk
Avstängd
Visa signatur

fuck intel core 2duo and fuck windows vista

Permalänk
Inaktiv
Citat:

lite overkill på moderkortet?