Permalänk
Medlem

Macbook pro i bootcamp

Hej,

Jag har en penryn macbook pro med följande specifikationer:

2.6 GHz INtel Core 2 Duo
4 GB 667 MHz DDR2 SDRAM
GeForce 8600M GT 512

Jag blev sjukligt sugen på att spela age of conan med ett par polare och rent hårdvarumässigt så skall det inte vara några problem från vad jag förstått. Jag behöver lite råd med vilken version av windows samt med vilket program jag ska virtualisera. Jag vill gärna använda 64 bit XP men det ser dåligt ut på driver fronten. Undviker hellst vista men om det krävs för att få användning av det extra ram minnesmängden så får det bli så.

Tack på förhand

Mouseman

Permalänk
Medlem

jag skulle nog inte virtualisera om jag skulle spela, utan skulle köra bootcamp, o starta windows de gånger ja skulle spela. vet inte om bootcamp har 64 bitars drivisar dock.

Visa signatur

Speed kills, but you get there faster!
Apple Macbook Dual Core 2 Ghz, 2 Gb ram, 80+400 gb hårddisk, superdrive

Permalänk
Medlem

Inte till något av OSen?

Permalänk
Hedersmedlem

Virtualisering funkar oftast inte med spel. Det jobbas på det hela, men jag har inte hört om något som funkat bra nog att faktiskt använda ännu.

Visa signatur

Asus ROG STRIX B550-F / Ryzen 5800X3D / 48 GB 3200 MHz CL14 / Asus TUF 3080 OC / WD SN850 1 TB, Kingston NV1 2 TB + NAS / Corsair RM650x V3 / Acer XB271HU (1440p165) / LG C1 55"
NAS: 6700K/16GB/Debian+ZFS | Backup (offsite): 9600K/16GB/Debian+ZFS