ISA = Hotswap?!!!

Permalänk

ISA = Hotswap?!!!

Hade några polare här igår och sladdarna till ISA ljudkortet råkade fastna i en stol här på rummet så att kortet lossnade från skruven som det satt fäst med och rammlade ut ISA sloten på mobot. Först så trodde jag att servern hade hängt sig (kör win2k advanced server på den) men till min förvåning så körde den på fullt normalt.
Då fick jag för mig den tokiga idén att trycka i kortet medans maskinen körde, o se på fan det funkade.
Undrar om ISA kort över huvud taget är Hotswap kompitabla i alla system?
Servern är en P3 500 med ett Jetway moderkort, inga specifika server komponenter utan ett vanligt hammabygge.

Visa signatur

Asus Z390-F Strix | i9 9900K | 64GB Corsair 3200Mhz | MSI GTX 1080 Seahawk EKWB

Permalänk

Jag gjorde nåt liknande, jag bytte från ett ISA nätverkskort till ett annat av olika fabrikat, under WinXP, sen pluggade jag i närverkskabeln och började surfa.. ingen omstart eller nåt..

Permalänk
Medlem

Låter lite som rysk roulette.

Visa signatur

[ Adopt, Adapt and Apply ]

Permalänk

kanske det

Permalänk

rysk roulette ja hade för mig att det var Hotswap PCI kort som bara fanns men verar ju som om ISA klarar av det någorlunda ändå fast det inte var något Hotswap kort

Visa signatur

Asus Z390-F Strix | i9 9900K | 64GB Corsair 3200Mhz | MSI GTX 1080 Seahawk EKWB