Skärmen orsakar input lag i bf4?
Hej, mitt första inlägg i detta forum.
Jag upplever ganska kraftig input lag i bf4, när jag gör snabba rörelser med musen så hänger inte grafiken med i spelet.
Jag kör allting all grafik på den lägsta inställningen eller off, jag har en cfg fil som ytterligare tar bort viss grafik t.ex. motion blur.
Jag kör med kboost i evga presicion x vilket gör att mitt grafikkort ligger på turbo frekvens hela tiden.
Jag har tagit bort alla energisparande funktioner i bios för processorn.
Jag har installerat directx via bf4 mappen vilket annars kan leda till microstutter om man inte gör det.
Jag kör med process lasso för att inte låta några kärnor sova.
Jag kör med win 8.1 fullt uppdaterat med senaste drivrutinerna för gpu.
Jag har en rival 300 mus med 1000 i polling rate, har provat med 3 andra möss och det blir mer eller mindre samma input lag.
I spelet har jag 99,5% av tiden över 60fps, har testat detta med programmet frame time analysis, min genomsnittliga framtime är 7,7 ms för cpu och 6,5 ms för gpu.
Jag har ett amd fx 6300 (ingen OC) med en evo 212 kylare, gtx 760 (inget OC), 8gb ram, ssd disk.
Så siffrorna tycker jag visar på att det är INTE hårdvaran som ger input lag för musen, utan, ***drummvirvel***. Skärmen. Jag har en "kontorsskärm" en Eizo ev2333w med va-panel och 7ms responstid för grey to grey. VA-panel ska tydligen vara väldigt långsamma och inte passa för spel.
Är min slutsats rimlig eller kan det vara något annat som ger input lag?