Gratis antivirus för Windows Server 2008 _R2_

Permalänk
Medlem

Gratis antivirus för Windows Server 2008 _R2_

Jag försöker hitta ett gratis antivirus till Windows Server 2008 R2 eftersom det nu är tillgängligt via DreamSpark.

Rising antivirus som jag använde för icke R2 releasen av Windows Server 2008 får jag inte att funka.

Tacksam för hjälp att hitta nytt gratis antivirus...

Permalänk
Medlem

För två dagar sedan fick jag och min kompis våra DreamSpark nycklar till Server 2008 R2 och konverterade sedan operativet till en "workstation". Ett av problemen vi hade var just antivirus.

Det går att instalera Avira och Avast med vissa special metoder men jag är inte säker på om detta får diskuteras här eftersom jag inte vet om detta bryter mot Aviras och Avast licens(om man instalerar på server os).

Däremot fungerar Comodo Antivirus utan några modifieringar! Bara att instalera och köra! Vet inte hur bra det är men det har fungerat för oss iaf.

Vad du än gör, instalera inte PC-Tools. Den instalerar fungerar, slutar funger och är ostabil på 2008 R2. Sedan när man avinstalerar den kan det hända att den ändrar på nätverksinställningarna och då kan du inte komma åt internet även om datorn är ansluten utan problem. Lösningen var att manuellt avinstalera skiten i felsäkert-läge.

Långt svar det blev, aja men Comodo om du inte vill pilla mycket och vill bara att det fungerar. Annars googla.

Visa signatur

R7-3700X, B450M Mortar MAX, 32GB DDR4 @ 3200, RTX 2080, Corsair CX650M Rev2