Ser helt ok ut för gaming. Nu har jag inte räknat på komponenter. Men då jag betalade 32K för en Rysen 9800X3D och ett Radeon 9070 XT så borde det där vara likvärdigt. Men din maskin är flera tusenlappar billigare.
Jag har 4TB lagring dock, tror det var 1TB i din länk.
Maskinen i ditt bygge går inte att uppgradera till nästa generation dock, så om du vill uppgradera CPU så måste du även byta moderkort och möjligen ram minnen.
Tror Intels 14000-serie kommer att hålla ett bra tag till.
Jag kör fortfarande spel på en A1200. Hittade den på blocket för 1500kr i mint kondition. Kör en herrans massa Dune II på den och Syndicate. + Pro Tracker. Trevlig liten mackapär.
Har ett inbyggt utrymme i skrivbordets undre högra sida, där datorn står, ca 10cm ovanför golvet. Som ett inbyggt litet skåp, fast utan dörr och utan baksida. Fick precis plats med ett Torrent Compact. Hade inte fått plats med ett fullstort Torrent chassi.
Bra om chassit kommer upp lite, så det inte drar till sig så mycket damm från golvet. Inbillar jag mig ialf.
Uppgraderar vid behov, när man börjar få kompromissa med grafik-inställningarna i spel för att få ett bra flyt. Då är det dags att uppgradera. Tills dess att CPU'n blir flaskhals, då köper jag allting nytt.