Som vanligt är god passform och så få komplikationer som möjligt viktigt vid montering av de olika datortillbehören viktigt.

Till vänster ser vi ett mATX-moderkort monterat, och till höger ett vanligt ATX-moderkort. Vi upplevde inga som helst problem när vi skruvade dit dessa.


Ovan är låsanordning för hårddiskarna. Som tidigare nämnt finner man samma lösning även för 5.25"-enheterna.

Hårddisken på plats. Det var väldigt enkelt att få dit hårddisken med hjälp av låsanordningen.

Även vid installationen av den optiska enheten uppstod inga komplikationer.

Precis som med hårddiskarna och 5.25"-enheterna använder man sig av samma monteringslösning för diskettstationen. Den gled in lätt och satt på plats när man väl låst fast den.


Instickskort är mycket enkla att montera. In med kortet i AGP-, PCI-, PCI Express-porten eller vad det nu kan vara och sen på med klämman, som ersätter skruven. De sitter tillräckligt stadigt för att inte lossna eller glappa för mycket.

Alla komponenter på plats i datorn. Överflödiga kablar går att gömma hyfsat bra bredvid hårddiskracket. Har man inte fyra stycken 5.25"-enheter installerade finns det även plats där. Vi fann datorlådan lättarbetad. De skruvfria lösningarna underlättade helt klart då man slapp ta fram skruvmejseln. Utnyttjar man alla hårddiskplatser till exempel kan det bli trångt. I de fallen kan styvare IDE-kablar ställa till det. Så har man många hårddiskar rekommenderar vi att stoppa in dessa innan man monterar instickskorten.
Precis som för alla andra datorlådor med lufttunnlar på sidan bidrar detta till en aning stabilare. Risken för att processorn skall bli för varm sänks. Hårddisktemperaturen och processortemperaturen höll sig på bra nivåer i detta chassi. Likaså gjorde spänningarna som nätaggregatet levererade. Nu bör vi dock ha i åtanke att komponenterna i detta datorsystem inte är de mest strömslukande sådana. Är det på tal om ett high-end-system bör man titta på mer kraftfulla nätaggregat. För ett datorsystem i mittensegmentet bör detta nätaggregat dock vara tillräckligt.