Som vi tidigare nämnde ska Devolo DLAN 200 AV kunna ge en maximal hastighet på 200 megabit per sekund. För att testa detta anslöt vi två datorer till samma router för att skapa ett lokalt nätverk. Den ena datorn anslöts direkt till routern med en nätverkskabel, medan den andra anslöts med hjälp av Devolo DLAN 200 AV. Routern hade visserligen en hastighetsbegränsning på 100 megabit per sekund, men det visade sig inte vara något problem i sammanhanget. Hastigheten kontrollerades för övrigt med hjälp av programmet Qcheck som installerades på båda datorerna.
Innan vi startade prestandatesterna testade vi den maximala hastigheten som vi kunde uppnå genom att ansluta båda datorerna via vanlig kabel. Vi uppnådde då 94 megabit per sekund. Det första testet med Devolo DLAN 200 AV var en stor besvikelse. Trots att vi bara hade cirka tre meters mellanrum mellan de båda adaptrarna kom vi ändå bara upp i 35 megabit per sekund. Samma resultat uppnåddes även när vi använde ytterligare en testdator som anslöts till en annan kontakt.
För att se hur prestandan påverkas av ett ökat avstånd flyttade vi den ena adaptern så att den kom så långt från den andra adaptern som möjligt. Det ska då tilläggas att testet utfördes i en normalstor villa med två våningar. Adapter ett var med andra ord placerad på övre plan intill ena gaveln på huset, medan adapter två kopplades in på nedre plan intill den andra gaveln. Resultatet av det testet blev att vi som mest uppmätte en hastighet på 21 megabit per sekund. Rent procentuellt är det ett stort tapp, men hastigheten är ändå i många sammanhang fullt godtagbar.
En av anledningarna till att man vill ha ett trådbundet nätverk istället för ett trådlöst sådant, kan vara att man vill ha maximal prestanda. Vi jämförde därför prestandan hos Devolo DLAN 200 AV med prestandan hos ett 802.11n-nätverk, och kunde då konstatera att de båda varianterna kunde leverera ungefär lika många megabit per sekund vid de olika testpunkter som vi använde oss av. Devolo DLAN 200 AV har med andra ord åtminstone på den punkten inte någon fördel över ett trådlöst nätverk.