Koppla stereo till Commodore 64

Permalänk

Koppla stereo till Commodore 64

Jag undrar om hur man kopplar en stereo med kasettdäck till en commodore 64 så att man kan använda den som t.ex. commodore datasett.

Visa signatur

(\__/)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination

Permalänk
Medlem

Du kan inte avnända en vanlig bandspelare till detta. Datasetten innehåller en avkodningsdel, och utgångarna/ingångarna är digitala.

Visa signatur

DAN Cases A4-SFX | AMD Ryzen 7 9800X3D | Thermalright AXP90-X47 Full Copper |
INNO3D GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16GB Twin X2 | Kingston 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL30 | ASUS ROG Strix B650E-I Gaming WIFI | Samsung 960 EVO 1TB | Corsair SF-600

Permalänk

Trodde det gick då jag har läst att folk har gjort det.

Visa signatur

(\__/)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination

Permalänk
Rekordmedlem

Hittade ett arduinoprojekt som syftar till att skapa ett interface
http://electronics.stackexchange.com/questions/31365/interfac...
Ett annat interfacebygge http://www.bartvenneker.nl/index.php?art=0006
Du behöver hursomhelst nått interface mellan "ljud och data" eller så letar du reda på en gammal originalbandspelare till c 64an.

Visa signatur

R5 5600G, Asus ROG STRIX X470-F Gaming, WD SN850X 2TB, Seasonic Focus+ Gold 650W, Aerocool Graphite v3, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K. Lyssnar på Behringer DCX2496, Truth B3031A, Truth B2092A. Har också oscilloskop, mätmikrofon och colorimeter.

Permalänk

load error

Permalänk
Medlem

Du kan även skaffa dig tex en http://www.sd2iec.co.uk/id4.html där du kan använda sd kort som "hd" med en 1541 (den legendariska diskdriven ) emulering och mycket snabbare (hur mycket vet jag inte men gissar på en hel del).
Dvs du slipper sitta i 10-20min o vänta på att en bana ska laddas från bandet vilket det gjorde med Grand Prix Circuit när jag hade en c-64 OCH du slipper få load error för att tonhuvudet står ett kvarts varv fel

Sen kan du enkelt ladda hem roms och lägga på sd kortet MEN se till att du inte laddar hem roms som inte är fria från copyright.
Väldigt många c-64 roms är dock fria från detta nu och finns många sidor där dessa finns att hitta.

Liknande saker finns förövrigt till nes,snes,segas 8 o 16bits,pc-engine,amiga och en del fler system.
Dessa är enkla att hitta genom en googling med tex nes to sd har själv en sd2snes som fungerar fint så man slipper byta kasseter hela tiden.

Och till alla som kommer säga att detta är olaglit nu kan jag säga att det är det inte plus att jag uppmanar till att INTE ladda ner roms som fortfarande är skyddade.

Visa signatur

Nu när vi betalar för det!
Glöm inte bort att slänga alla plastpåsar i vattnet!

Skit nätagg (som inte alltid=med billigt) är enbart till för dom rika som har råd att byta ut allt när (inte OM utan NÄR) det dör!