Hej! Jag går för tillfället entreprenörskap och vår affärsidé går ut på att soptunnor ska spela ett ljud när något slängs i dem. Exempelvis "Tack för att du slänger i soptunnan istället för att skräpa ned" eller "Om det du slängde går att panta, panta gärna det istället".
Vi tänkte koppla en PIR-sensor till en högtalare, så när rörelse detekteras så spelas ljudet. Frågan är bara hur detta ska gå till rent praktiskt. Därför frågar jag er på Sweclockers i hopp om att ni kanske kan hjälpa mig!
Vi vill gärna göra produkten så billig som möjligt och hyfsat liten.
Tack på förhand!
/Hugo
Är det en soptunna med lock är det kanske enklare med en liten brytare som triggas när man öppnar/stänger locket?
Men en Raspberry Pi är nog rimligt som styrenhet då den har ljudutgång som kan kopplas till vilka högtalare som helst. Det går garanterat att plugga i någon form av PIR sensor på den antingen via USB eller direkt på GPIO pinnarna.
Spelnyheter från FZ
Copyright © 1999–2025 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.