Permalänk
Medlem

15" Laptop med bra skärm?

Tjena, har tittat lite på en ~15" bärbar dator som jag ska använda först och främst till Photoshop (sedan om jag får igång ett spel eller två gör ingenting), och därför vill jag ha en så bra skärm som möjligt. Jag har varit inne på att köpa en Macbook Pro pga deras fantastiska skärmar. Dessa datorer kostar lite och jag tänkte om man tittade på en PC istället, vad ska man ha för att få en lika bra skärm? Jag tror även det blir lite bättre komponenter om jag köper en PC, vilket självklart är positiv.

En Macbook Pro 15" med uppgraderat grafikkort och något bättre processor går på ~20.000 SEK. Så låt oss säga att detta är toppen men det gör absolut ingenting om det blir billigare än så!

På stationära skärmar så är det mycket snack om vilken paneltyp skärmen har, vad är det som avgör om en skärm är bra på en laptop?

(datorn kommer annars användas till sådana saker som film, surfa osv, vanliga saker.) Att datorn har en snygg design är bara en bonus! Har tittat lite på Sony Vaio och gillar deras lite Macbookiga design. Ganska tunn, mellanrum mellan tangenterna osv. Bara en bonus som sagt.

MvH.

Permalänk
Medlem

HP Envy 15! Skärmen är grym, vilket jag inte förväntade mig. Men verkligen, 1920x1080, LED, ljusstark och ingen galen backbleed.

Sen att du får i7, fyra minnesslottar, Ati 5830 samt en jävligt snygg design för att vara PC är ju inte fel.

Visa signatur

Stulen slö sked

Permalänk
Medlem

Det finns en sak med Envy-skärmen som bör tilläggas och detta har det klagats lite på på andra forum också (Notebookreview t ex). Nämligen att färgerna på den är väldigt blåa. Grå var snarare gråblå.

Nu är det kanske inte SÅ farligt som jag får det att låta...

Men, inget som ej går att justera. Har dragit ner den blåa nyansen något och grå ser grå ut igen. Annars är det som doolar säger, en rätt bra skärm. Blev positivt överraskad av den...

Just det ja, den är glossy. Om du är en Photoshop-människa kanske en matte vore att föredra.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av antipod
Just det ja, den är glossy. Om du är en Photoshop-människa kanske en matte vore att föredra. [/B]

Det ska nog inte vara någon fara. Har suttit med min W2207H ett tag och den är väl så glossy den kan bli. Har vant mig.

Tack för tipset!