Långsam start med Snow Leopard.

Permalänk
Medlem

Långsam start med Snow Leopard.

Hej, har just installerat Mac OS Snow Leopard (som uppdaterats till 10.6.7).

Jag upplever att datorn startar mycket långsammare nu än tidigare. Jag vet inte hur snabbt det gick med Leopard men det kändes mycket snabbare. Nu med en ren installation tar det ca en minut från det att äpplet dykt upp till att skrivbordet dyker upp. Jag har testat nu ett antal gånger, en gång (efter att jag drog ur min externa hårddisk) tog det t.o.m. 1:30 från att äpplet syns till att skrivbordet kommer fram.

Har en 13” MacBook Pro, 2.53Ghz Core 2 Duo, 4GB ram och en 150GBs hårddisk med en partition och formaterad i Mac OS Extended (Journaled)

Kan det bero på att jag började installera Leopard och insåg att det inte behövs för Snow Leopard så jag avbröt installationen och började med Snow Leopard installationen utan att formatera hårddisken.

I övrigt känns datorn snabb.

Tusen tack för svar ang huruvida uppstartstiden är rimlig, mvh /Pontus w

Visa signatur

För länge sedan hade jag tydligen: Mac Book Pro 13" & Athlon 64 X2 4200+, Asus A8N32-SLI Deluxe, Corsair 3GB TwinX DDR 400, 2x Raid 0 Seagate Barracuda 160GB:s SATA, GeCube Radeon x1900xt , Nec ND-3500, Audigy2 Platinum, Cooler Master ATC-201 m.m.

Permalänk