Ja, det funkar bra med topz för rengöring om du har galler som den når genom. Så länge du inte stoppar in topzen medan strömmen är på förstås X)
Annars är det bara att blåsa bäst man kan och få bort en del damm iaf. Om garantin gått ut brukar jag skruva isär nätagget så man kommer åt fläkten bättre, eventuellt byta ut den om det går.
Mitt HAF är väldigt tyst för att ha så mycket hål som det har, 2st stora 200mm fläktar som whooshar på i 700rpm ihop med två tysta fina Slip Stream 800rpm X)
Kör XFX Core edition som PSU, väldigt tyst fläkt i det, tror det är mest hårddisken och CPU-kylaren som låter i mitt chassi, men enligt mig är allt "tyst" nu iaf
Nackdelen med "ljuddämpade" chassin kan vara att de får sämre luftflöde så att CPU/GPU-fläktarna får jobba mer och då får man mer ljud iaf. Varierar lite mellan modeller så leta recensioner isf.