Inlägg

Inlägg som Horph har skrivit i forumet
Av Horph

fullständiga namnet är;
IEEE 1394a Connector(skrev fel tidigare)
och
USB 2.0 connector

Av Horph

1397/USB - JUSB1/2/3 HJÄLP :P

Tjenare!

På mitt moderkort finns det 3 identiska uttag där både 1397 och USB sladden kan sitta. De tre ställerna heter JUSB1, JUSB2, JUSB3. Jag bara satte in dem i var sitt, men nu när jag läste så stod det att 1397 ska inte sitta i en USB kontakt då det kan skada "the device". Det är ingen vanlig USB, utan den har 5 "spikar" uppe och 4 spikar nere(båda har d). Men hur vet jag i vilken av JUSB 1-2-3 de ska sitta i?

sorry om jag förklarar dåligt, mitt första dator bygge

Av Horph

tack!

Av Horph

HD AUDIO eller AC'97? HJÄLP

Tjenare!

Exakt som titeln lyder så har jag ett ställe där en utav dem får plats, inte båda. Både HD AUDIO och AC'97 sitter på samma sladd. Vilken ska man ta?
Eller hur vet man vilken man ska ta:P

Av Horph

Fan, sorry att jag mjölkar er såhär tidigt på morgonen!

Men det enda "problemet" jag har kvar nu är att sätta dit alla kablar.
Ska alla intag vara ifyllda på moderkoret?
Sen såg jag att det fanns SATA 1 SATA 2 å ngn annan sak, det är där SSDn ska eller? kanske hårdisken med?

Återigen sorry om jag e jobbig:P

Av Horph

Tack! Det hjälpte verkligen! Nu e jag faktiskt lugn igen

Ska åka å köpa lite saker för att åtgärda mina tidigare misstag nu!:P

Av Horph

Alright, ska åka å inskaffa mig det:)

Av Horph

Tackar för er hjälp Sorry om jag gjorde ngt fel, inte up-to-date med reglerna.
Jag har en SSD disk, ska jag installera windows där eller? Kommer detta göra processen annorlunda?

Av Horph

Ett tillägg med! Ska jag köpa Windows 7 Home Premium 64-bit för 999kr? eller finns det ett bättre som påverkar prestanda eller spelupplevelse, såg att det fanns Windows för över 2000kr

Jag hittade en windows CD hemma från förra installationen(förra datorn). Kan man använda den igen även fast det står Enbart distrubition för en dator?

Av Horph

Sätta på datorn för första gången! Hjälp!

Tja!

Nu har jag byggt min första dator ever

Det jag undrar är vad jag kommer att behöva göra för att få den spelbar, det jag har läst är bara att sätta dit rätt tid/datum, sen spara å restarta.
Dessutom, ska jag sätta dit min Windows CD innan första påslagningen?(vet dock ej hur d skulle gå till) Eller ska jag sätta dit den när jag är i BIOS?

Alla tips å tricks är välkomna, och om ni vet mer om att starta å fixa datorn för första gången så tillägg gärna mer tips å tricks

mvh

Adam

Av Horph

Kollade tillbaka var jag fick höra detta, det va något om "ONBOARD VIDEO", rimligt?

annars sätter jag ihop hela

Av Horph

Era åsikter har hjälpt mig! Jag la mig istället å ska köpa paste på inet när det öppnar:)

Hur ska jag ta mig åt för att ta bort den förra på bästa/säkraste sätt?

Av Horph

Dum fråga...Men e ni säkra på att jag ska vänta å inskaffa d imon ist?
Vad kan hända?

Är jävligt desperat å testa den

Av Horph

Helvete! Jag har inte pasta hemma! Jag fick den "premade" på kylaren....
döda mig.........................................................

Av Horph

Hur jag sätter på en dator för första gången korrekt!

Tjenare!

Jag fick läsa ngnstans att man inte alltid ska sätta dit sina grafikkort vid första påsättningen, utan skulle göra d efter den har varit påslagen en gång.

frågan lyder, ska jag sätta dit allting vid första påslagningen, eller ska jag utebliva graffekorten?
Jag köpte datorn idag;

graffekort- Sli gtx 680
processor- i7 3770 3,5ghz
moderkort- z77a-s01

mvh

adam!

Av Horph

HJÄLP FORT! THERMAL PASTE!

snabb fråga, jag satte dit CPU-kylaren med Thermal paste, sen tog jag bort kylaren för att se att den verkligen spred sig bra på CPU'n(ja det gjorde d). Går det bra att bara sätta dit den igen utan att ta bort den förra thermal pasten.

Det jag oroar mig för att är om jag kanske "förstörde" themal pasten för den bara ger effekt första "påsättningen" och inte nästa om man tar av å på kylaren fort.

Sitter nu å meckar med datorn så snabba svar skulle uppskattas!

PS, Thermal pasten täcker bara mitten, räcker d? ska jag oroa mig för om det skapas luftbubblor nu eftersom jag tog av å på den!

Mvh

adam!

Av Horph

2TB Seagate Barracuda 7200rpm SATA 6Gbit/s - 1 199kr, värt att ta den ist för den jag valde?

Av Horph

Jag ska titta upp det där med CPU kylaren. Jag hade visst glömt en Cd läsare, någon som ni kan tipsa om?

Av Horph

Inköp Gamer-dator 19.6k tips å tricks NEEDED!

Tjenare!

Jag har gjort ett antal trådar här för att besvara mina absurda frågor Men nu är tiden inne att göra ett beslut!
Det jag skulle vilja att ni skulle göra är att;
- Se till att allting funkar korrekt tillsammans
- Om man kan få bättre prestanda för liten penning skillnad, eller tvärtom (samma för mindre)
- generell åsikt:)

Datorn: http://www.inet.se/kundvagn/visa/1821166/2012-05-19

Tack på förhand!

Av Horph

GTX 680 vs GTX 670 SLI vs GTX 690

Tjenare!

Inledningsvis vill jag säga att detta forumet har hjälpt mig mycket och jag uppskattar det väldigt mycket!

Jag ska hålla mig kort, detta är mina tankar!;

Mitt enda krav är att kunna spela alla spel på Ultra utan att behöva tänka på "too low FPS feelings".
Jag var inställd på att först köpa ett GTX 680 kort för att sedan SLIa det, men då slog det mig att kanske GTX 670 SLI är ett bättre val
(Hur stor skillnad e GTX 670 SLI vs GTX 680(och GTX 680SLI) Vad e mest prisvärt? )
Då slog ännu en tanke mig, om jag ska SLIa 670 kommer man till 7k+ kr iaf, och SLI 680 ca 10k. Är ett GTX 690 ett bättre val isf?
(GTX 680 SLI vs GTX 670 SLI vs GTX 690(1) vad e mest värt?)

Denna tråden är för att hjälpa mig besluta mig hur min nya dator ska se ut! Tråden nedan e min byggtråd
http://www.sweclockers.com/forum/86-stationara-datorer-koprad...