Inlägg

Inlägg som upl8447 har skrivit i forumet
Av upl8447
Skrivet av eppebansen:

varför itx moderkort i ett matx chassi?

oj tänkte jag inte på http://www.inet.se/kundvagn/visa/912686/2011-09-25 lite dyrare men mindre:D

Av upl8447

http://www.inet.se/kundvagn/visa/912679/2011-09-25 en fjärkontroll ingår även med moderkortet:) tycker definitivt du ska satsa på lano då det är en perfekt plattform för dig;)

Av upl8447
Skrivet av Boss302:

Men de spelen brukar ju se rätt mediokra ut o för "low" grafik så är inte kraven så höga.

Lite roligt..

När företag släpper "konsolportar" så skriker folk rätt ut.. När de för en gångsskull släpper ett spel som tydligen kan dra nytta av all gpukraft som pcn kan ge så skriker folk fortfarande rätt ut?

Jag tycker det är skitbra!

håller till 100% med.

Av upl8447

så här lät det inte när crysis 2 inte skulle få dx11. bara tänker högt

Av upl8447
Skrivet av zzcool:

ett skämt?

iallafall ska inte få offtopic

Ett spel ska vara roligt. Bryr mig inte om jag maxar det. Att det är snyggt är ju såklart ett plus.
Men om tex cod var tio gånger snyggare än bf så skulle jag fortfarande inte spela cod. det är grunden i spelet som gör det bra inte grafiken.
men visst bf3 kan ta bort den högsta grafiken och döpa om medel till high. om det är så du vill ha det.

Av upl8447

ta tjejens strumpbyxor och gör fläktfilter av;)

Av upl8447

du kan ju ta ett spel som kräver teamplay osv och låta dem spela med svenskar över skype ex:)

Av upl8447

jag vill vara med! min nick i bc2 är cape37:)

Av upl8447

karta kan också funka

Av upl8447
Skrivet av maniak:

Då kan jag väl förklara lite för er i stället.

Som jag skrev tidigare så färdas signalen i både fiber och koppar lika snabbt, ca 2/3 tredjedelar av ljusets hastighet i vakuum, alltså ingen skillnad i det som kallas propagation delay mellan fiber och koppar. Det är däremot skillnad i transmission delay vid olika hastigheter av ethernet.
Den enskilt största boven till delay är enheterna som behandlar paketen, vare sig det är en router eller switch, där en del av delayen skapas i fiber/kopparmodulerna (sfp etc) som även kan vara mindre bra uppbyggda och skapa onödig delay. När det gäller fiber så måste den elektriska signalen konverteras till ljus, vilket gör att koppar till och med har en liten fördel.

bamsegrill:
Hur gjorde du dina tester?

Vad hade ni tänkt bygga för kluster (ja, jag är intresserad)?

så ljus färdas inte i ljusets hastighet? okej...

Av upl8447
Av upl8447
Av upl8447

(pratar i skype)
-har du resetat cmos?
-fuck fuck!!!!!
användaren är offline

Av upl8447
Skrivet av carlen:

* Gillar Samsungs egna Android-gränssnitt TouchWiz

Om man inte skulle göra det så är det ju bara att trycka in en coustom rom:)

Av upl8447

hur kapade du i hdd-buren? med yxa?

Av upl8447
Skrivet av MinecraftZ:

Kanske inte va? XD De är en eller två våningar upp som det är tomt!

skojade ju bara;)

Av upl8447
Skrivet av MinecraftZ:

Någon som har tänkt ut något man kan ha i stadshuset? Det som redan är byggt är en reception, läshörna x2, dansgolv, kontor till borgmästaren? Några fler saker som jag ska bygga?
För tillfället bygger jag en skattkammare!

depå till formel 1 banan

Av upl8447

ska inte vara några problem:D

Av upl8447

kul ide! Så jag är med kommer med ett hus senare ikväll eller imorgon;)
ungefär hur stort ska huset vara?

Av upl8447
Skrivet av Ctrl:

Med nvidia inte kan aktivera SLI om du vill ha mer än 2 skärmar. Osäker om de kommer ändra detta i kommande generation. Då det är väldigt dåligt med info gällande de nya produktern.

fel! man måste ha sli för att kunna köra med 3 respektive 4 skärmar