Inlägg

Inlägg som Legitjunkie har skrivit i forumet
Av Legitjunkie

...,m

Av Legitjunkie

Det är nu konstaterat att det är headsetet som är defekt. Jag har kikat lite på detta http://www.inet.se/artikel/6361061/corsair-vengeance-1300-gam... och det känns som en bra ersättare för mitt gamla siberia, vad tycker ni?

Av Legitjunkie

Basen kommer bara från vänstra sidan i mitt headset, ska det vara så?

Hejsvejs! Har haft mitt Siberia v2 ett tag nu och jag har märkt att basen bara kommer ifrån den vänstra muffen. Kommer inte ihåg om det var så från början så jag frågar er - om du har ett siberia just nu, kan du höra basen från både höger och vänster muff? Funderar på att köpa nytt men jag vet inte vad jag ska satsa på under tusenlappen, har ni några tips? Spelar fps spel och lyssnar mycket på musik.

Av Legitjunkie

Mus och tangentbord kopplas ur utan att jag gör något

Problemet är att mitt tangentbord (sidewinder x4) och min mus (razer krait) slumpmässigt kopplas ur av os, tror jag, det händer alltså inget fysiskt. Jag har drivrutiner från microsofts hemsida men har inte brytt mig att ladda ned drivisar för musen, vad är det som orskakar urkopplingen?

Av Legitjunkie

red dead redemption helt klart

Av Legitjunkie
Skrivet av NZany:

Men för H*****e skärp er? Styrningen på jets och helikoptrarna är ju bara förbättrad? Varför ska den vara exakt likadan som i BF2? Inte dynamisk alls, mer som en jävla XY-axel, upp ner vänster & höger. Idioti, DICE vill ha realism och det är därför styrningen på flygplan/helikopter har blivit "mjukare".

Hur HUD:en ser ut spelar väl f*n ingen roll? Om den skulle sett exakt ut som BF2 så hade det sett omodernt ut och inte fallit många i smaken. http://www.widescreengaming.net/images/thumb/0/00/Battlefield2-1440.jpg/800px-Battlefield2-1440.jpg

Enligt mig så ser den nya HUD:en MYCKET bättre ut!

När det gäller 3D spotting så håller jag med DELVIS, men DICE säger att de ska ha fixat den så att den inte är lika "OP" som innan. Men tänk efter, om de hade hoppat 3D spottingen så hade de säkerligen lagt in killcams eller något liknande för BF2 var f*n inte perfekt ( Mitt favorit spel någonsin, jag är en "bf2 fan boy" (OM man bortser ifrån tLoZ : Ocarnia of time )) och det hände VÄLDIGT ofta att man blev skjuten av en krypskjytt någonstans i fjärran utan att veta vart han befann sig.. Inse fakta, 3D spotting är där för anti-camping.

Jag ser ifram emot spelet och jag tycker det är en värdig uppföljare till Battlefield 2... Är det inte bara så att ni är trångsynta efter att bara sett plutt-banan Operation Métro (Tycker att de skulle lagt in "Caspian border" i betan men förhoppningsvis så släpper de den någon gång under betan så alla kan spela!)

LOL, du fick mig att skratta högt! Håller med dig! bilden med hud:en gjorde min dag xD

Av Legitjunkie

"förbättrad" nvidia lovar 38%

Av Legitjunkie

Fan, hemsidan ser ju riktigt nice ut ;)! Ska nog beställa något därifrån när jag har lite mer kunskap om sleeve osv.

Av Legitjunkie

fan va ful

Av Legitjunkie

SUG PÅ DEN AMD FANBOYS, HAHA!

Av Legitjunkie
Skrivet av alindvall:

Isåfall om man sätter Asuskortet på ovansidan...

det borde fungera rent fysiskt sett, enda frågan som återstår är om det får tillräckligt med utrymme för att inte bli för varmt

Av Legitjunkie
Skrivet av alindvall:

Detta är hur det ser ut, har bara en PCI plats under den sista PCI 16X porten, så frågan är om Asusfläkten får plats.
http://imageshack.us/photo/my-images/694/rigg.jpg/

hmm... det ser inte bra ut allvarligt, kmr att bli svårt med luft om du ens får det på plats

Av Legitjunkie
Av Legitjunkie

Jag skulle tagit det här http://www.inet.se/kundvagn/visa/912640/alt

En lite snabbare HDD som man kan slänga in MMO's på eller bara ha som alternativ om du inte vill slösa plats på din ssd. Låter ingenting heller.
Bättre cpu-kylare och arc'en har bättre luftflöde vilket du kmr att behöva för SLI

Av Legitjunkie

Har du någonsin fps'at 120+ på en 120hz skärm?

tänker på att du skrev att du inte skulle se ngn skilland mellan 200-300 fps och 40 fps :S

Av Legitjunkie
Skrivet av Lillem4n:

Steg för steg:

1. Stoppa in Windows 7 installations skivan.

2. Starta om datorn.

3. In i bios/UEFI:

4. Hitta dig till boot alternativen, välj starta ifrån cd/dvd. Detta tar dig till Windows 7 installationsmeny.

5. Leta dig fram till installationsalternativen alldeles i början av installationen och välj clean install. Vet inte riktigt vad det heter men det alternativet som inte är reparationsalternativet.

Windows 7 installeras.

6. Installera drivisar och allt skit du vill ha på datorn.

7. Tacka mig.

Tack tack

Av Legitjunkie
Skrivet av hoan:

Första steget är att ta fram din windows 7 skiva, sedan gå in i bios och sätt din 1st boot till cd-rom. stoppa in skivan, sen installerar du det och väljer alternativet att radera allt från disken i och med installationen.

Its as simple as that, du har ju lyckats installera win 8? inte bara att göra samma sak fast med din windows 7 skiva istellet?

Så lätt?
Hoppas nu att det verkligen avinstallerar allting och inte sparar profiler o sånt.

Av Legitjunkie

Återställa datorn totalt - radera allting från hårddiskarna - Installera om OS

Tja...

Jag gjorde misstaget att installera windows 8 we-hate-gamers-and-love-fools-with-tablets operativsystemet och nu fuckar allting upp. Jag vill göra ALLTING FRÅN BÖRJAN, alltså ta bort exakt allting från hårddiskarna samt installera om OS till windows 7. Någon som kan visa mig första steget?

Av Legitjunkie

Har en liten fråga bara. I installern så står det efter att man accepterat EULA "What do you want to keep?" och så kan man bara kryssa i "NOTHING" xD vad menas med det? Förlorar jag allting på min hårddisk eller?

Av Legitjunkie
Skrivet av zeleni:

T-Right Archon, är faktisk bättre än H100 Kan också jämföras med Silver Arrow

vad i h*elvete är en T-Right? Hittar det inte någonstans