Ursprungligen inskrivet av pa1983
Kör scandisk så fixar den det.
Men disk med trasiga kluster har sällan lågt kvar.
Grannarnas höll i en vecka från att det upptäcktes.
Hade en hemma som hade problem och den diska var så skadad att scandisk kude inte fixa det så när man bootade widows som av ett under fungerade så kom det först en blåskärm som sa att det inte gick att skriva till C: sedan tryckte man bara enter och fortsate.
Försökte man sedan skapa en fil tex såp blev det samma sak. Gick bara att läsa från disken var nog därför scandisk inte kunde kompensera för det fysiskt skadade klustret.
Reckomenderar att du sattsar på en ny disk så fort som möjligt och har du garrantin kvar på den så ska du kunna få den bytt. Vet att dom gör det på min skola.
Räcker att ett kluster är kast så skickar dom in disken för en ny för det är som sackt bara en fråga om tid inan den pajjar totalt.