Skumma problem efter omdragning av kablar

Permalänk

Skumma problem efter omdragning av kablar

Hej! Fick för mig att dra om kablarna i min PC och sedan dess har den varit väldigt konstig.

Under första uppstarten visades ett meddelande om att 'Overclocking failed' och lite felaktig info om ansluten kringutrustning som t.ex att det skulle ha varit två möss inkopplade m.m.

Räckte med en omstart så var det inget mer med det, men nu verkar datorn ha svårt att känna att den är uppkopplad mot internet samt att ljudet krånglar.

Internet fungerar, kan både surfa och spela diverse onlinespel men datorn själv verkar inte känna att den är uppkopplad.

Dels så står det att datorn är offline vid inloggnings-rutan vid uppstart (windows 10) , så måste varje gång skriva in ett föråldrat lösenord fast att jag egentligen har uppdaterat mitt microsoft-konto med ett nytt.

Nästa sak är att nere i hörnet vid klockan så påstås det att datorn inte har något ethernet-anslutning.

Samma sak med ljudet, står att det inte finns någon enhet ikopplad, ljudet fungerar dock inte överhuvudtaget.

Bild - http://imgur.com/uTEOf9G

Om jag däremot trycker på ethernet-ikonen så visas

http://imgur.com/a8dmuDX

Och går jag in på enhetshanteraren ang. hörlurarna så :

http://imgur.com/mXk2LJj

Datorn känner alltså av både internet och ljud, men utav någon anledning så går det inte hela vägen.

Hade verkligen uppskattat lite hjälp med detta!

Permalänk
Medlem

Rengjorde du datorn från damm i samma sväng, isf hur?

Permalänk
Skrivet av beejac:

Rengjorde du datorn från damm i samma sväng, isf hur?

Yes det gjorde jag med hjälp utav en bit trasa och tryckluft på burk! Använda dock enbart trasan till kylflänsarna på CPU-fläkten

Skickades från m.sweclockers.com