Permalänk
Medlem

Helt tomt

Tja, har monterat en dator med P4 2,4 Ghz, 256 mb ddr 100 gig hdd och en geforce fx5200 128 Mb grafikkort. Jag har monterat datorer tidigare så det är inget nytt för mig, men när jag startar upp datorn så går den igång men allt bara snurrar och inget händer, det går inte att stänga av datorn heller, utan måste dra ut kabeln för att stänga av den. Vad är det för fel? tacksam för alla svar som hjälper.

Visa signatur

/car2ns

Permalänk
Medlem

det där låter som moderkakan har brunnit.

Men kan oxå vara nåt annat om du har tur.
Kolla efter en jumper som heter clear cmos eller liknande.
med den nollar du bios. Står i manualen hur det ska göras.

Funkar inte det så får du riva ut det mesta o kolla att alla koppar distanser sitter rätt under mammakakan.
Gör dom inte det så kan det vara kortis. Har du tur så går det igång när du sätter dem rätt men annars kan du ha ett stendött mobo. sitter dem rätt men antagligen har det brunnitupp.

Visa signatur

"The midget Bush and that Rumsfield deserve only to be beaten with shoes by freedom loving people everywhere." - Muhammed Saeed al-Sahaf

Permalänk
Medlem

ok, hum, ska testa det senare idag, återkommer när jag gjor det! tack, ska kolla distanserna o skruvarna, är de rätt så clearar jag biosen, sen återkommer jag med svar

Visa signatur

/car2ns