Citat:
Ursprungligen inskrivet av knoxz
Vet inte hur krävande Football manager är, men valde ett till grafikkort då det iaf fanns något spelande i åtanke. Det integrerade HD3200 är väll inte direkt nått att jubla för när de gäller spel.
Det fungerar hur bra som helst som HTPC-grafikkort. Men som du säger är det inte ngt att jubla över när det gäller spel... 3D-spel dvs. Om du, JockoR, ska spela ngt annat än Football Manager är det möjligt att ett separat kort skulle hjälpa, Football Manager bör dock spendera den mesta utav tiden med att beräkna matcher/händelser och väldigt lite 3D. Det var iof länge sedan jag spelade ett Footballs-Manager-spel så det är fullt möjligt att man idag kan titta på matcherna i realtid i '3d-view'. Ett förslag är att googla namnet på spelet + processor för att se hur krävande spelet är, alternativt hur multi-core-anpassat det är (för att verifiera att processorn räcker till/behöver förbättras). Detta troligtvis då spelet kommer vara det mest krävande för datorn (surf och HTPC kräver inte mycket).
Citat:
Ursprungligen inskrivet av knoxz
Ahaa, har den disken 2 plattor?! Valde just en 320gb då dessa brukar ha 1 platta som jag uppfattat det. Tips på billiga/bra diskar med 1 platta då?!
Det går att söka på www.prisjakt.nu efter alla hårddiskar med 320GB som använder sig utav 1 platta. Sorterade efter pris...
Samsung SpinPoint F1 HD322HJ 16MB 320GB 428:- Western Digital Caviar SE16 WD3200AAKS 16MB 320GB 459:-
Seagate Barracuda 7200.11 ST3320613AS 16MB 320GB 478:-
Maxtor DiamondMax 22 STM3320614AS 16MB 320GB 496:-
Samsung SpinPoint F1 RAID HE322HJ 16MB 320GB 514:-
Seagate Pipeline HD ST3320310CS 8MB 320GB 525:-
Seagate SV35.4 ST3320410SV 16MB 320GB 536:-
De lär alla vara av någorlunda samma prestanda, enda skillnaden är väl att Seagate erbjuder 5 års garanti istället för det normala 3 år. Huruvida det är värt 50:- (12%) extra är upp till köparen.
Citat:
Ursprungligen inskrivet av knoxz
Valde det snabbast möjliga som passar på moderkortet i fråga, varför måste allt vara så himmla energieffektivt så fort de gäller HTPC!? Säkerligen används även många HTPCs till spel å då är det juh bra med med processorkraft. Jag säger kör på de snabbaste, välj den andra rekomenderade om du vill spara pengar. Värmen är väll inte nå stort problem om man inte skall klocka..
Risken är att en HTPC är påslagen några timmer mer än vanliga speldatorer, och att den är placerad någorlunda centralt, t.ex. i vardagsrummet, då vill man kanske inte gärna ha något som låter mer än nödvändigt. Med energisnåla delar får man förhoppningvis en tystare dator iom att man inte behöver fullt lika mycket kraft i fläktarna. Men som du säger, det man tjänar i energi förlorar man i kraft. 4850e är specade <45W, 6000+ är specade <125W. 4850e är klockad till 2.5GHz. 6000+ är klockad till 3.0GHz.
Citat:
Ursprungligen inskrivet av knoxz
Chassit går juh naturligtvis att ändra, men detta är rätt snyggt och har nätagg och är skapligt billigt.
Ja, jag såg inget fel med chassit, ville bara poängtera att det är ett personligt val (det som ser snyggt ut för en person behöver nödvändigtvis inte se snyggt ut för en annan, i annat fall skulle vi bara ha ett chassi ute på marknaden ). Subjektivt ser dock chassit bra ut med 2x12cm fläktar (optimalt ur ljudsynpunkt, då större fläktar oftast är tystare än små, då inte behöver snurra fullt så snabbt som de mindre).