Jag har haft min Intel E8500 ett bra tag nu, den ligger på 3,17ghz. Och jag har tänkt få den till 3.6 - 4.0ghz. Jag har bytt fläkt till en lite bättre än stockfläkten. Dock vet jag inte vad fläkten heter, köpte den inne på "shidas" i sundsvall. Jag har nu tänkt att klocka den.
Men jag behöver er hjälp om någon är så snäll och hjälper till såklart.
Jag har redan hittat en guide här på sweclockers, men den beskriver såklart inte hur man gör när man ska klocka en E8500...
Det kanske låter lite väl mycket att begära av er medlemmar! Men jag skulle verkligen uppskatta ifall ni hjälper mig med detta.
Och en till sak, jag märker att det hackar i GTA IV, och benchmarkade datorn och då stod det att det bara var min processor som var för "dålig". Därför tänkte jag att ifall man klockar processorn så hackar det säkert mindre! "Kravet för att det inte ska hacka är en quad-core".
Vore väldigt snällt ifall någon skulle kunna beskriva hur man klockar den, och beskriva lite mer utförligt.
PROBLEM
Innan jag installerade programmet så defragmenterade jag min dator, och jag antar att datorn redan var i hög kapacitet när jag första gången märkte att datorn hängde sig, jag antog ändå att det skulle vara lugnt att starta HDtune under defragmenteringen. Men datorn hängde sig men jag stängde inte av datorn på strömbrytaren utan jag lät datorn vara igång.
Under den tid datorn var stum, så försökte jag allt!
CTRL + ALT + DEL, WINDOWS + E, ALT + F4, och t.om försöka att osynlighetsklicka till startmenyn och stänga av datorn. Efter en stund blev skärmen svart i en minut eller två, sedan kom jag tillbaka till det vanliga. Då ploppade allt upp.. Aktivitetshanteraren, startmenyn.. yeah.. you name it. Så jag stängde av HDtune i aktivitetshanteraren och sedan var allt klart. Jag har provat att starta det igen, men samma sak sker!
FRÅGA
Hur kan jag göra för att fixa det här, eller ifall någon av er vet?
Jag har Windows 7 Ultimate x64.
Tack!
Hej alla sweclockers medlemmar!
Jag har en fråga till er alla, eller dom som läser.
Ifall jag startar upp min dator, och sedan stänger av datorn på "strömbrytaren" alltså knappen på datorn, kan datorn crasha då?
Min teori är dock att ifall jag startar upp datorn halv-vägs och datorn inte hinner ladda in windows så kan ingenting ske, alltså ingen "crash".
Jag vill bara ha ett spontant och redigt bra svar från någon varför en crash kan hända, kan tänka mig att det kan hända p.g.a av att filer inte hinner stängas av och att filerna kan bli defekta.
Men ja, jag kan ha fel och ni rätt. Vore tacksam för svar!
Kort historia:
1. Jag hade ett XFX Geforce 9800gt i datorn förra året.
2. Köpte ny fläkt.
3. Ville dra av kylflänsen som satt på minneskretsen.
4. BAM, får med hela minneskretsen.
5. Med mitt sunda förnuft fortsätter jag att knåpa på flänsarna.
6. När jag startar datorn med svett på pannan är det en matta på hela skärmen.
7. Gick och köpte Geforce GTS250......
fyfan vad coolt! har själv en massa gamla processorer liggandes.
Kan man få se en bild underifrån? Tänkte ifall du slipat/tagit bort taggarna?
Eller har gamla celeron taggar eller "ploppar"?
Ursprungligen inskrivet av Bergman011 inte värt så mkt poäng inget speciellt med det , han har pengar att köpa ett viss antal datorer coolt!
det roligaste jag hört på länge här på swec, kolla runt på galleriet! Klart som fan att det är värt att rösta på detta lan! Om du ser på andra datorer har dom också värsting datorer vilket kostar pengar. Vill du klaga på en i7 + monster grejerna också? Eller röstar du för att det är snyggt? No offense, men det var så roligt att läsa det.
Ursprungligen inskrivet av Macatonia Svenska skolan måste fan reformeras. Stavfelen man ser här är skräckinjagande. I forumet i allmänhet, inte i galleriet.
Äeh, jag tycker inte att det är så farliga stavfel.
Jag tycker att det går att läsa, och det finns värre dyslektiker.
Dock var det lite ironiskt med "hårdisk"
hår-disk.. hehe...
när jag ser såg bilden från början, så tänkte jag jävlar vad snyggt draget, men när jag scrollade ner, så fanns inte kablare. Jag förstår inte, vart tog satakabeln vägen? Riktigt snyggt 10p!
Hejsan, nu har min escapeknapp inte fungerat på 1 vecka. Och jag börjar lessna och vill formatera om datorn. Men grejen är att jag vill ha en annan lösning på problemet. Vad det kan vara för fel oså.
Det går inte att trycka ner en msnruta med esc.
Det går inte att få upp menyn på cs med hjälp av esc.
Det går inte att gå bakåt i spel med hjälp av esc.
Det går inte att få upp menyn på WOW med esc.
Ja, ni förstår nog hur jag menar. Det verkar som att den har tappat funktionen. Och jag har sökt runt på google och inte hittat någonting. Jag laddade ner drivrutiner och fungerar fortfarande inte. Jag har kollat efter virus och spywares. Hittade inget virus alls. Någon som vet problemet?