Inlägg

Inlägg som wiloh har skrivit i forumet
Av wiloh

har samma problem, java värkar inte vilja fungera när jag ominstalerade win7 så nu kan jag inte spela minecraft :/

Av wiloh

ok, tack för svar (:

Av wiloh

tvungen att ställe en till fråga för att vara helt säker,

är det smartast att bara koppla in min nya SSD, instalera den nya FW och sedan formatera den och instalera ett nytt OS på den, eller ska man instalera ett OS på den och sedan ladda ner uppdateringen?

finns uppdateringen kvar om man formaterar om hårddisken? :/

Av wiloh

klarar nätagget delarna?

ska snart byta till en i7 sandy bridge och köpa ett till 6870 för att köra CF,

jag har ett 650w, och när den är klar kommer jag ha:
intel i7 sandy bridge 26000k
3 hårddiskar
XFX 6870 CF
dvd brännare

e osäker om nätagget pallar, http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=223516 <-------- mitt nätagg

Av wiloh

men är det bara ny design eller är det något annat nytt? och kommer jag kunna köra CF med det nya och det gamla?
edit: förutom en till fläkt

Av wiloh

har XF 6870 utgått?

för bara någon dag sedan såg jag mitt eget grafikkort XFX radeon 6870 (inte BE) finnas på många hemsidor (inklusive alina.se där jag skulle köpa det)

men nu finns det på bara väldigt få hemsidor enligt prisjakt, varför har alla slutat sälja det?

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=750291

Av wiloh

ok, men försvinner updates eller FW om jag formaterar disken?

Av wiloh

intels kommande FW för 320

har funderat länge på att köpa en SSD från intel, en 120GB, (320 serien). fast nu läser man att dom ska släppa en FW om 2 veckor som fixar 8MN buggen, och behövde man inte sopa rent hårddisken när man gjorde en update? (tänker instalera OS på den).

så ska man vänta 2 veckor?

hur instalerar man updates på en SSD?

och måste jag instalera updates på SSD, och sedan instalera ett nytt OS på den? blir den inte formaterat när man instalerar win7?^^

Av wiloh

öka allocated memory för minecraft

japp, har testat ett nytt texturepack för minecraft som är lite krävande för minnet, dock står det ``allocated memory 495mb``

detta är ganska illa eftersom jag sitter på 8gig ram, googlade och fick reda på hur man ökade minnes mängden, dock kan jag inte få det att funka :/

jag skriver i körparametrarna ``-xmx2048m`` är det korrekt?

och måste man kanske klicka på lägg till och sedan skriva sökvägen till minecraft?

skulle uppskatta svar ;D

EDIT: borde tillägga att jag inte köpt spelet, kan detta vara problemet?^^

Av wiloh

haha jo faktiskt, och jag har en bra anledning ^^ skule instalera en ny CPU fläkt och råkade böja pins på min II X6, efter det har den inte fungerat lika bra, så varför inte byta till en i7 2600k om man har en liggandes på rummet?^^

men jag komemr ha, en i7 sandy bridge (jag vet inte hur man överklockar, men får lära mig, så det kommer inte dra super mycket strömm) 6870 i CF, 3st hårddiskar, har ett nätagg på 650w, hoppas det räcker^^ samt 8 gb ram.

den gamla processorn och moderkortet ska sättas in i en annan dator så jag kommer inte slänga dem precis.

Av wiloh

1920x1080, alltid.

kommer spelen som kommer stödja CF bättre? för jag har alltid varit skeptisk eftersom vad jag vet presterar CF bara bättre i vissa spel.

Av wiloh

6870 i CF eller nytt grafikkort?

jag har dås pelat på mitt radeon HD 6870 ett tag nu, och ha bestämmt mig för att uppgradera datorn, ny cpu och moderkort. dock vill jag kunna spela alla dom nya spelen på högsta grafiken utan lagg, kommer 2 st 6870 palla detta? eller ska man skaffa sig ett nytt kort i 69xx?

Av wiloh

går väl på intel då om priset är lägre^^

och dem kommer ju fixa 8mb buggen^^

Av wiloh

vilken 120GB SSD ska man ha?

funderade som sagt på intels 120GB, 320 serien eller nånting. dock har man ju läst om 8MB bugen, värt att skaffa en 120GB från ozc för 1800? intels är 200kr billigare men är det värt det?

Av wiloh

om då skulle ha fått windows 7 på ett olagligt sätt?

går det att ladda ner filerna och bränna en egen sådan skiva?

Av wiloh

det går altså att formatera hårddisken man har w7 på medans datorn e igång?

trodde det skulle säga att det inte gick, men om det låter så enkelt är det ju bra, skulle inte säga nej till lite hjälp om grafikkort och hårddisks tips, har funderat på intels 320 serie, en 120 GB för 1600 tror jag det va, finns det en annan som är bättre? (betalar hällst inte mer )

och sedan ett grafikkort som ska palla BF3 på max och många kommande spel, har ett radeon 6870, värt att köra crossfire istället för ett nytt?

Av wiloh

uppgradera datorn

fick en sandy bridge före sommarn och har nu sommarjobbat ihop en del pengar för nya dator delar.

men hur enkelt är det att bara uppgradera en dator? det jag ska köpa nytt är moderkort, CPU och hårddisk (SSD), GPU senare.

om jag instalerar nytt moderkort vad händer med resten av komponenterna? om vad händer med hårddisken som jag redan har mitt OS på? (om jag installerar w7 på SSD´n)

ska man bara spara det man vill ha och återställa hårddisken?

tack på förhand (:

Av wiloh

jag har gjort precis som du, köpt spelet på steam igår och skulle testa men hittade inga servers, så jag har ominstalerat, verify game cache, portforward på alla portar och jag kör 1.7.568.

har ingen aning vad som är fel, brandväggen tilllåter spelet, så vad kan orsaka problemet? och finns det något man kan testa för å se om det funkar?

Av wiloh

men det borde ju funka på någon slags setting, men får testa mig fram. tack för svar ändå^^

Av wiloh

skulle om jag hade velat lägga ner pengar på det, för jag kom på en smart lösning, jag laddar min mobil med 200kr på comviq.se, använder bara gratis sms i en månad och har sedan 200kr kvar på mobilen som jag inte använder. tänkte då köpa unlimited med dom pengarna men det verkar ju inte gå :/

hoppas dom lägger till detta.