tack jag har testat det, grejen är att jag har comviq och inte telia plus att jag inte kan ha spotify på min mobil därför vill jag bara ha unlimited och vad jag kunde se så var det där för premium.
nu har jag hört att spotify går att betala via telefonen i sverige, men har ingen aning hur. letat lite på hemsidan men inte hittat. är det åldergräns? eller måste man ha paypal?
det är en HDD på 2TB, samsung är märket, den ligger rankad 1:a på prisjakt.
så tror knappast det är fel på HDD. håller på att bygga en ny dator som jag hoppas ska vara klar efter sommaren. tänkte ha en 3,5 SATA HDD som jag spelar in på och ha fraps på en SSD. kommer även ha en i7 2600k, så antar att jag bara behöver ett bra grafikkort för att kunna spela in i HD eller?
jag tänker inte sluta använda datorn jag har nu, utan tänker ha 2st, tror jag.......
vet inte ens hur bra 6870 presterar i CF. och SSD har jag fundarat mycket på. där hoppas jag priserna droppar mycket under sommarn.
men e sugen på att beställa i7´n, eller kommer den också att droppa?
så om du köper en 4 kärnig phenom, kör det bara på e cores från början eller?
och jag hittade så att man kan överklcoka processorn i BIOS men eftersom jag inte kan någonting omd et så undrar jag om man kan auto-klocka på nått sätt, att datorn ställer in själv så det kanske kommer upp 3,0GHz bara. min lärare sa att han gjorde nå sånt.
EDIT: i BIOS stod det ``core 3 off`` så satte on på den och nu funkar det, men ska jag stänga av ASUS coreunlocker eller spelar det ingen roll?
jag kör en AMD phenom II X6 1055T på ett M4A89GTD/USB3 och har länge velat testa klicka knappen ``core unlocker`` vid start, nu när jag testade så resettade sig datorn och allt som hände var att jag såg en bild nere till höger ``6 cores are active`` allt startade som vanligt, fast kanske dubbelt så snabbt. men kanske 2+ sec efter att jag loggat in så resettade datorn sig själv igen och detta gång stod det bara 5 cores active.
och coretemp visar att det e bara 5 cores som jobbar. hur får jag tillbaka min 6:te ?
(jag har böjt några pins på CPU förut)
och core unlocker är väl inte att överklocka, så kan någon kanske säga hur man överklockar på denna CPU och moderkort? antar att moderkortet har redan ett program för det.
jag testade playclaw och visst det ser fett nice ut, dock går det ju inte att spela upp filen direkt efter att du spelat ind en som i fraps, inte för mig iallafall, den säger att den e fel codec och jag orkar inte konvertera heller.
och kan någon det här med FPS? jag kan spela in i 60 FPS utan lagg men inte i 30, vad är skillnaden? och borde jag kunna spela in med mina komponenter?
hjag råkade böja några pins på min AMD phenom II X6 1055T och känner att den inte jobbar lika bra som förut (det är nog förväntat) jag lyckades som sagt böja tillbaka alla pins men nu känns det som om kärnorna jobbar inte tillsammans lika bra, istället för att alla ligger runt 20% när jag inte gör någonting så ligger 5st på 5% och en på 100%.
sedan har jag ibland problem med att stänga av datorn, den fastnar på ``logging out`` och får då resetta datorn, vet inte vad detta kan bero på.
och moderkortets LAN port är buggig, ibland stängs den bara av så jag måste starta om datorn och jag kan inte sätta datorn i vänteläge för den startas av sig själv, någon sa att detta kan ha nått med WOL att göra men vet inte vad det e eller hur man fixar det.
är det bästa att man bara skaffar en bulldozer när dom släpps? har ett moderkort som kan uppgradera sina BIOS.
okej ^^ fast det här med VIP status man har på ps3, (så man får alla nya maps utan någon extra kostnad) hur blir det med det på pc? måste man köpa dom igen där, eller är dom gratis?
för asså jag vill inte spela via windows live vafan det nu heter jag vill ju spela via steam och kunna joina vänner. kanske e bäst att vänta till steams sommar rea och se om det finns då för billigare pris^^
men om jag inte reggar det på steam, kan jag fortfarande typ joina vänner och sånns kit via steam? för jag har redan fått mitt konto hackat men det komemr nog inte hända igen nu^^
har BF BC2 på ps3 men har hacket det nu så kan inte spela online, så tänkte köpa det på steam fast det kostar 400 och på skiva kostar det 180. så om jag köper det på skiva får jag fortfarande spela på steams servrar? för det är ju dom jag vill spela på.
jag vet inte om jag kommer orka testa playclaw eftersom fraps funkar för mig. nu vet jag inte om playclaw kan detta, men hittils har jag inte hittat något program som tillåter en att deleta det du spelade in ingame precis efter att du slutat spela in. asså att man spelar in något man itne vill ha, så kan man ta bort det med ett knapptryck. hatar at kolla igenom alla korta klipp som bara e skit.