Inlägg

Inlägg som ThisIsDansk har skrivit i forumet
Av ThisIsDansk
Skrivet av Andylindy:

Glädjande nyheter.
Hoppas det kan påverka även svenska domstolar.
Vore bättre att grunden för utpressningen försvann snarare än att man skulle behöva ett utslag i domstol vad gäller ansvaret för det som händer på ett visst bredbandsabonnemang.

Onekligen! Ett slag är vunnet, men kampen är nog tyvärr långt från över.

Av ThisIsDansk
Av ThisIsDansk

Jag kommer gärna och hämtar den i morgon för 8,000kr.
Skulle du ha lust att mötas i Södertälje vore det guld, men jag kan åka hela vägen om det är besvärligt för dig.

Av ThisIsDansk

3500 kroner, exkl. frakt.

Av ThisIsDansk

Användare: @Galenmyra
Typ av affär: jag köpte
Tillvägagångssätt: Frakt mot förskottsbetalning
Produkt: Samsung Galaxy Tab 3

Positivt:

Bra packad vara
Snabb och bra kommunikation

Negativt:

Inget.

Slutbetyg: 5/5

Av ThisIsDansk

Bjuder 150 kronor plus frakt då. Vilken version av Android är installerat?

Av ThisIsDansk
Skrivet av Unbalanced:

Ok jag ska vara helt ärlig med er, jag har aldrig köpt något på faktura av den enkla anledningen till att jag har en eländig betalningsanmärkning som legat med mig ett tag.

Och vad jag vet kan man inte köpa på faktura om man har betalningsanmärkning?

Jag respekterar din ärlighet.
Kort sagt, nej, det kan du inte. Men, med det sagt, vissa företag gör inte en fullständig koll, beroende på beloppet. I ditt tillfälle är oddsen dock att det skulle göras en fullduktig kontroll, givet beloppet. Men det kan vara värt att testa, om du känner dig obekväm.
Med det sagt, handlar du från en ordentlig ÅF, ska det inte vara något problem att betala i förskott.

Av ThisIsDansk
Skrivet av Cruentusa:

Tar faktura via klarna så ofta jag bara kan, så otroligt smidigt att inte behöva ligga ute med några pengar innan man fått hem och hunnit testa varan.

Ingen stress och inget tjafs när man ska returnera något, bara att välja att returnera varan i appen, sedan vänta i lugn och ro på att fakturan uppdateras.

Klarna har legat ute med pengar åt mig i två månader när en butik var slö med att hantera returen.

Förtydligande; Klarna ligger inte ute med en krona. Butiken ser först pengarna långt efter att du har betalat.
Oavsett dock, helt rätt, du ligger inte själv ute med pengarna.

Av ThisIsDansk

Kanske dra en IFTTT från Flic till Twitter där du får upp en notis varje gång det specifika konton tweetar?

Av ThisIsDansk
Skrivet av Edin1984:

Spana in komponenterna och deras kompatibilitet 🙂
https://ibb.co/h1DvjJ

LMFTFY

https://image.ibb.co/m88jdd/Screenshot_20180719_192852.jpg

Av ThisIsDansk

Hur gör du för att skapa Windows USB-disken? Lägger du över en ISO, eller kör du Windows verktyg för det?

Av ThisIsDansk

Sen ska det ju sägas också, får du en faktura, ska du enligt lag inte behöva göra mycket mer än att ringa dem och säga att du bestrider den. Så får de välja om de vill slösa tid på att dra dig till rätten, eller skicka dit någon för att se att de har fel.

Av ThisIsDansk

Jag har en i5 2500K, aldrig överklockad, med ett mITX kort (kan kolla upp exakt modell när jag kommer hem), och 8gb DDR3.
Har också ett ATX kort, som tekniskt sett säljs som defekt, för jag råkade böja några pins. Antagligen räddningsbart, och kan säljas vidare när du är klar.
Kan det tänkas vara något, tro?

Av ThisIsDansk

@Fredagsmys:

Jag skulle rekommendera att du provar att starta upp den med endast skärm, mus och skärm, bara för att se vad som händer. Fokusera på att få bort den gamla, först efter att du har fått den nya upp och köra. Du kanske måste hoppa fram och tillbaka ett par gånger, så oroa dig inte än för att få alla kablar på plats.
Fixa Windows på USB först, och sen testar du den nya datorn.

***Edit - tillägg***

Av ThisIsDansk

Du har inte Windows installerat på datorn redan, va?
Du kan absolut dra ner det på ett USB minne och ta det därifrån. Utan tvekan lättaste lösningen.

Här har du för windows:
https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

Av ThisIsDansk

Human fall flat är fantastiskt att spela två personer. Det är inte världens längsta spel, men är man klantig, så varar det ändå en stund.

Av ThisIsDansk

När jag har haft liknande problem har jag tagit en tandpetare och skrapat runt lite på kontakter. Inte ovanligt att lite smuts följer med in och sätter sig.
Vad gäller från om att reparera, det beror på vilket chassi du har. När mitt Fractal Define R3 var sönder (trasig kabel), slickade de ut en ny gratis, mot att jag själv fick byta ut den.

Av ThisIsDansk

Kan det vara något så simpelt som att du har råkat korta reset-knappen? Om du provar att koppla bort allt (Power- och HDD-LED, och resetknappen) och bara har power knappen inkopplad?

Av ThisIsDansk

Jag tror att svaret du söker redan finns på SweClockers:

https://www.sweclockers.com/galleri/10455-dator-spel-hornan-som-kan-forsvinna

Av ThisIsDansk
Skrivet av ollonborre14:

@ThisIsDansk: Haha. Oj då. Ja 2 chassin behövs inte. Tack

Haha, ja, jag hade en känsla av att det var ett misstag, så tänkte skoja till det där lite