Inlägg

Inlägg som wIKLy har skrivit i forumet
Av wIKLy

glömde visserligen skriva att jag menar för kontrollerkortet.

hade samma problem med mitt Promis ATA-100 ultra kort som bara hittade 128gb med kernel 2.4, men en uppgradering till 2.6 så hittar den alla diskar som är större än 128gb.

Av wIKLy

vilken kernel kör du på?
Då kernel från 2.4 och tidigare har inte stöd för större diskar än 128gb om jag minns rätt.

Av wIKLy

hade samma problem för några år sen att jag inte kunde använda ssh mot min eget ip som var skarpt från det interna nätet.
Då jag själv sitter bakom mitt eget ip ( isp ) på ett internt nät så kan jag inte ansluta till ip:t då routningen blir fel på något sätt men fråga mig inte varför, men det fungerade kanon att ansluta mot det interna ip:t och var man utanför och anslöt mot det skarpa så fungerade det kanon.

Det du kan göra är att fråga någon kompis ansluta med ssh och se om han får login på din server mot ditt skarpa ip om det inte fungerar då så är det kanske något i firewallen eller ssh configen som inte stämmer.

kör du med en hårdvaru firewall?

då måste du andvända portforward port 22 till ditt interna ip.

Av wIKLy

hade köpte mig en colmaster STC-T01, då den dagen du vill skaffa mer hdd så finns den möjligheten.

Jag flyttade över min bruksdator (aopen skit chassi) till en ftp/web/mail och backupserver när jag köpte ny och då var jag tvungen till att köpa mig ett nytt chassi (chieftec DG-01B-D-U dragon) då jag inte fick plats med mina hårddiskar

Av wIKLy

säger så här att om du har pengar till ett bra eget projekt för ett par högtalare eller en subb till hemmabion så kommer jag följa ditt projekt hela vägen.

Men så kommer problemet med att för de pengarna du kommer lägga ut på ett högtalare som låter okey för musik/film? eller vad vet jag så kommer pengarna springa iväg rätt fort.

Så jag rekommenderar dig att ta en titt på blocket.se efter ett par begagnade högtalare/subb eller varför inte ett helt komplett paket från netonet.se? du kommer bli förvårdnad hur bra det paktet med Centrum Ophelia 340 högtalarna spelar för 3000kr eller varför inte hela paktet med en förstärkare som fungerar väldigt bra för de pengarna.

4490kr för förstärkare och komplett 6.0 högtalar paket.

Jag gick ifrån stora bjässar till frontar med 2st 10" bas i vadera högtalare och ett komplett audio pro paket med aktiv subb för 1½år sen jag vill lova att kompisarna är imponerade av vad just detta paket kan prestera för just 5000kr när jag köpte det.

Av wIKLy

Borrig? & Borring! vad är det?

Men om du läser vad som står på hemsidan 1 gång till ( eller flera ggr ) så förstår du nog!

Av wIKLy

Re: Hur använder man apache?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Simoon_89
har laddat hem det och då öppnar man det med rar men vad gör man sen?

Hade jag varit dig så hade jag slängt filen och börja läsa manualen istället.
Och samtidigt stänger du av datorn och gå till en bokhandel och köper boken "ABC om säkerhet och internet"

Av wIKLy

fungerar bara i IE dock.

css kod : body { scrollbar-base-color: #fff; scrollbar-track-color: #fff; scrollbar-arrow-color: #000; }

Av wIKLy

för att få det fungera med alla browser så skall du ha 2 bilder 1 som är standard och sen 1 för när du tar pekaren över bilden/länken.

html kod : <div id="php" class="outphp" onMouseOver="this.className='overphp'" onMouseOut="this.className='outphp'"></div>

css kod : #php { width: 80px; height: 15px; } .outphp { background: url(php-power-micro.png) no-repeat; } .overphp { background: url(php-power-micro-over.png) no-repeat; }

Av wIKLy
Citat:

Ursprungligen inskrivet av hakan78
Jag har då ingen CD-spelare. Jag har en DVD spelare som jag spelar upp all min musik via en optisk kabel. Funkar kanonbra. Ljudet blir kalasbra eftersom signalen konverteras av min yamaha 640 som är något bättre än min DVD-spelare. Samma sak när det gäller ljudspåret på filmer. Dra ut det till hemmabioanläggningen optiskt om ni har en billig DVD-spelare. Ljudet blir så mycket bättre.

hmm, optisk kabel skall man inte avända för att spela upp något, du kan lika väl använda vanlig RCA kabale för det.

För att dvd:n/cd:n skall kunna skicka det med ljus (optik) så måste dvd:n/cd:n omvandla det till ljus, och sen när förstärkaren skall kunna använda ljuset måste den omvandla den tillbaka till en massa 1or och 0or för att kunna spela upp musiken. Genom 2st omvandlingar av källan så blir det alltid en del ljud försämmringar.

Men därimot om man vill ha så lite förlust på vägen mellan dvd:n/cd:n och förstärkaren skall man anvädan sig av koaxial. inga omvandlingar mellan dvd:n/cd:n till förstärkaren där inte.

Av wIKLy

förstår inte varför alla måste köra allt i httpd.conf filen för apache.

Det enklaste är att köra ställa in alla saker för sin huvud domän i httpd.conf och sen köra en Include på sina vhostar.

Så fort man har fått sin WWW server så man vill ha det så skapar man en vhost fil och kör allt där ifrån.

ex :
då jag har 3st domäner pekade till mig så kör jag den som är viktigast i httpd.conf och resten i en fil som heter vhost.conf.

Och längst ner i httpd.conf skriver man : Include /etc/apache/vhost.conf <<< sökvägen till sin conf fil.

där i skriver man alla vhostar man vill andvända, då jag har 3st domäner pekade till mig så kan jag skapa hur många subbar osv till mina/våra domäner.

som ex: jag har anka.se som domän och kalle.anka.se , joakim.anka.se, fnatte.anka.se, kajsa.anka.se pekade som subbar till min domän anka.se.

steg 1 : skriver in sökvägen till kalle.anka.se i vhost.conf filen som så här :
/etc/apache/vhost/kalle.anka.se.conf osv...... fortsätt att skapa sökvägar till resten av dina subbar ( subdomains ).

steg 2 : skapa en fil som heter kalle.anka.se.conf i katalogen vhost i apache ( /etc/apache/vhost/kalle.anka.se.conf ) #> touch kalle.anka.se.conf

steg 3 : editera din kalle.anka.se.conf fil i /etc/apache/vhost/
#>vi kalle.anka.se.conf
klistra in denna text :

########################################### ########Created from a shell script 2004.12.23########### ###########code by : reed [at] f00 [dot] se ############ ########################################### ########### Vhost för: kalle.anka.se ################ ########################################### NameVirtualHost kalle.anka.se:80 <VirtualHost kalle.anka.se:80> ServerName kalle.anka.se ServerAlias www.kalle.anka.se ServerAdmin webmaster@kalle.anka .se DocumentRoot /home/kalle/www-root ########################################### ############## log filer #################### ########################################### #TransferLog /home/kalle/logs/access.log #ErrorLog /home/kalle/logs/error.log CustomLog /home/kalle/logs/combined.log combined ########################################### ############## options for dirs ################# ########################################### <Directory /home/kalle/www-root> AllowOverride FileInfo AuthConfig Limit Indexes </Directory> Options +Indexes +SymLinksIfOwnerMatch +Includes -ExecCGI DirectoryIndex index.php index.htm index.html ########################################### ############## Script dirs ################## ########################################### ScriptAlias /cgi-common/ /usr/lib/cgi-bin/ ScriptAlias /cgi-bin/ /home/kalle/cgi-bin/ AddHandler server-parsed .shtml .html .htm AddHandler cgi-script .cgi .pl </VirtualHost> ##### copyright @ 2004 - reed [at] f00 [dot] se #######

Du får editer sökvägarna och skapa de kataloger som saknas, och kör chmod 710 på cgi-bin och cgi-common om du skall köra script. cgi-common brukar debian installera sin script via apt-get
skall du inte andvända script osv..... kommentera bort de sista raderna så här :

#ScriptAlias /cgi-common/ /usr/lib/cgi-bin/ #ScriptAlias /cgi-bin/ /home/kalle/cgi-bin/ #AddHandler server-parsed .shtml .html .htm #AddHandler cgi-script .cgi .pl

Sen om du vill editera eftersom för varje subb så skall det göras i dina vhost filer och inte i din httpd.conf fil.

Något många glömmer är att man kan inte skapa en subb utan att ha en A-Record pekad till sig, 1 A-Record för varje subb.

Sen är det bara till att skapa likadana filer för sina subbar och inkludera dem i vhost.conf filen.

och starta om apache så skall allt fungera.

Av wIKLy

eftersom det är en föredetta IBM disk du andvänder dig av så är byglingen så här :

stift 0>' 1-2>: 3-4>: 5-6>: 7-8>:
master : bygel 1 skall sitta på stift 1-2 och 7-8
slave : bygel 1 skall sitta på stift 5-6 och 7-8

Av wIKLy

då jag själv utvecklar min egen site efter WP så vet jag hur deras kommentar system är uppbyggt, och när man själv gör ett egen sida från grunden och skriver @ copyright så brukar man inte blanda engelska och svenska i sin uppbyggnad av sidan.
Det är bara ett bevis på att man tagit koden från en annan sida och inte vet hur man skall göra!?!?

Men det är väl upp till bevis och lite creeds till wordpress.org från hoglind.org på deras/hans sida.

Av wIKLy

walter groupius men lilla vännen innan du hänger ut andra så skall du nog ta och ha rent mjöl i påsen själv? Eller?

Du själv anklagar andra för att sno/rippa/kopiera/upphovrätts intrång osv. kalla det vad du vill.

Då passar ju inte texten Copyright © 2004 hoglind.org in på din sida för du har ju själv plockat bort upphovsmannens Copyright från din blog/nyheter? då den ägs av www.wordpress.org

Så sluta klaga nu och sopa rent framför egen dörr innan du börjar kasta sten i glashus.

//Niklas

Av wIKLy
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Nome_Nescio
http://www.nyteknik.se/pub/ipsart.asp?art_id=38048

Är kanske en lite korkad rubrik till artikeln, men nog har Antipiratpyrån fullt upp.

Men är det inte olagligt att ligga och sniffa trafik utan ett domslut från en domstol eftersom polisen måste ju begära en husransakan för att avlyssna och då borde även loggning av andras nät vara det?

Av wIKLy

du menar att om du har dem inkopplade på moderkortet och flyttar över diskarna till det nya kortet så kommer du förlora all data om det inte är av samma märke på s-atan chippet på moderkortet.

Men om du därimot kör med ett s-ata kontrollerkort /pci så kan du flytta över kortet och diskarna till det nya systemet men det är ej att rekomedera. Då det är ett nytt moderkort och det vill säga att du behöver installera om operativ systemet.

Av wIKLy

igen av de formaten kommer överleva, utan det kommer bättre standarder som ex. blueray eller varför inte hd-dvd.

Men sen att -R är bättre en +R är en smak sak, men då när +/-R kom så var det mindre felfrekvens på +R än på -R
+att +R har som standard att skriva booktype DVD-ROM som standard på sin skivor och det gör inte -R vad jag vet. Det där med booktype DVD-ROM gör att standalone dvd spelare kan läsa skivorna lättare om jag minns helt rätt.

Av wIKLy

Som föregånde talare säger jag samma sak och det är Panasonic AE serien du skall titta på, och begagnat är lika med att slänga pengarna i sjön.
Man ej vet hur de behandlat projektorn då lampan är den kännsligaste delen och brukar gå sönder vid fel handhavande av projektorn. + Att oftas är det enorma överpriser på just begangnade projektorer.
Då en ny lampa inte är direkt är gratis att införskaffa.

Surfa in på www.dvdforum.nu så har du resten av dagen att läsa om projektorer osv...

Av wIKLy

var kan man ladda ner "ornaments" till photoshop?

"ornaments" alltså custom shapes till photoshop, typ blad, blommor osv...
Har hittat endel men de är inte vad jag letar efter, har letat igenom ca. 200 sidor som jag fick fram på min googel sökning men ingen har dessa custom shapes till PS som jag vill ha.

Av wIKLy

andvänd red eye funktionen i kameran, funkar kanon på min ixus400
den funktionen hittar du när du stegar dig igenom på blixt knappen.

Sen borde du nog prova dig fram i det manuella läget på kameran, har märkt att vissa kort blir väldigt mycket bättre när man tar kort när det är mörkt.

Men som sagt det är en smak sak vad man drar gränsen på bra kort och inte.