Permalänk

Final Check Hjälp! ca 20k Dator

Hej, jag fick nyss veta på min mejl att jag fått mina 2st 5850 sapphire kort paketerade och påbörjat skickat till mig, och nu är det bråttom att beställa resten av dator delarna för att bygga ihop datorn komplett så jag kan skicka en beställning innan söndagskväll och jag behöver åsikter/hjälp om jag valt dumma grejer eller om det är något jag kunde fått som är lite/mycket bättre för väldigt lite mindre/mer pengar.

( Glömde också säga att jag är inte helt hundra på saker o ting i datormarknaden så halvkass kan man säga därför behöver jag era proffs åsikter )

Här är delarna jag valt Nedan:

BenQ TFT 24'' E2420HD

https://www.inet.se/?page=product&stockid=2203083&a=2203083&

---------------------------------------------------------------------------------

Antec Twelve Hundred, Utan nätagg

https://www.inet.se/datorkomponenter/datorlaador/antec-twelve...

-----------------------------------------------------------------------

1TB Samsung Spinpoint F3 HD103SJ

https://www.inet.se/datorkomponenter/haarddiskar/1tb-samsung-...

------------------------------------------------------------------------

Corsair 6GB (3x2GB) 1600MHz XMS3-12800
2 170 kr
Köp
Corsair 6gb (3KIT) DDR3 1600MHz/CL7/XMS3-12800 Triple Channel, XMS Heat Spreader

https://www.inet.se/datorkomponenter/internminnen/corsair-6gb...

--------------------------------------------------------------------------------

Asus P6TD DELUXE

https://www.inet.se/datorkomponenter/moderkort/asus-p6td-delu...

------------------------------------------------------------

Corsair HX 850W 80+
1 507 kr

https://www.inet.se/datorkomponenter/naetaggregat/corsair-hx-...

----------------------------------------------------------------------

Intel Core i7 920 2.66GHz
2 590 kr

https://www.inet.se/datorkomponenter/processorer/intel-core-i...

--------------------------------------------------------------------

Noctua NH-U12P SE2 Socket 775/1156/1366
737 kr
Köp
NH-U12P-SE2

https://www.inet.se/datorkomponenter/kylning---moddning/noctu...

--------------------------------------------------------------------------------

OBS! jag vet att alla tjatar om SSD diskar nuförtiden men jag vill ha en dator med så bra prestanda grafik/fps som möjligt och jag bryr mig inte om det tar 5 år o boota upp windows och 2 år för o starta tex modern warfare 2 huvudsaken att spelet går så hårt som möjligt när det väl är igång jag stänger inte av datorn så ofta samt att jag ej bryr mig om laddtider så ni behöver inte säga att en dator i den här prisklassen måste ha en SSD

--------------------------------------------------------------------------------

2st 5850 sapphire är redan på väg som sagt så dom behöver jag inte lista ni får gärna klaga på dom dock om ni tyckte jag gjorde dåligt val betalade 2350x2 för dom när dom var alltime low pris :), efter 5 veckors väntan så är dom på väg grr!

----------------------------------------------------------------------------------

Några funderingar jag har runt dom här delarna nu för överklockningssyfte har jag valt rätt Noctua cpu fläkt den andra som jag valde för 4 veckors sen ca har utgått kan ej köpa den är denna som jag beställde sämre eller bättre eller måste jag vänta ?

Hur är det med ram minnen jag har hört nånting att man bör köra 3 stickor i par och är ram minne som jag valde lämpligast eller finns det någon lite billigare/dyrare som tex dominator ram minnet är det mycket bättre o värt o byta till ??

Och moderkort är jag helt Lost på har jag köpt ett overkill kort behöver jag alla saker som finns på kortet, eller behöver jag ett bättre för mellan/hög OC om jag vill få upp CPU till 3,4 ghz-3,8 ghz eller 4,0 ghz men tror inte jag vågar fippla högt i bios då kommer jag nog pajja CPU ( är det något mer än cpu som går sönder förresten om jag ändrar volten för högt/lågt tex hyffsat noob på OC, det har jag ju inte råd med :).

också är 850 w nätagg overkill jag ska ha 2st 5850 + ca 5-8st 1 eller 1,5 tb diskar som jag kommer jag ha i chassit i framtiden ( nån som vet exakt ungefär hur mycket 2st 5850 drar i W och hur mycket drar varje extra hdd man sätter in i chassit ? )

sist men inte minst skärmen BenQ TFT 24'' E2420HD det fanns G2420HD för ca 3-4 veckor sen för 1990 kr överallt på prisjakt.se men nu är den obefintlig att köpa och jag måste nu betala 400 kr mer för denna, och jag undrar om den ens är bra i sin priskategori, annars undrar jag det är väl inte värt o betala 600-1000 kr mer för att kunna ha 1920x1200 istället för 1920x1080 kan det verkligen vara så stor skillnad i grafikkvalité nån som har 2st såna skärmar breve varann som vet om det är värt i det avseendet ?

Det är i stora drag dom funderingar jag hade nu, om ni nu vill att jag ska ändra till något annat bättre, så kommer jag väl med några frågor sen.

Alla åsikter uppskattas väldigt mycket så jag får hoppas jag får lite svar!

Permalänk
Medlem

Du måste ta Print screen på "kundvagnen" den där länken hjälper ingen vart. Ser bara en CPU kylare.

Visa signatur

Chassi: Define C ll RAM: Vengeance CL15 16GB ll Kylare: Noctua ND14 ll Mobo: Asus prime z270-p ll CPU: i5 7600k ll PSU: Supernova G3 650w ll GPU: MSI GTX 1060 6GB Gaming X ll Lagring: Samsung 850 EVO 250GB, Seagate 1TB HDD

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Mordarosten
Du måste ta Print screen på "kundvagnen" den där länken hjälper ingen vart. Ser bara en CPU kylare.

A damn fine CPU-cooler nonetheless!

Permalänk

ah fan också! märkte att kundvagnen länken inte funkade så fint men nu har jag fixat det vad jag vet fick skriva in alla delar jag behöver hjälp med manual, så nu är jag redo att ta emot åsikter igen hoppas jag inte skrämde iväg för många när jag gjorde epic fail på länken till delarna

Permalänk
Medlem

Corsair H50 istället för noctua bättre val
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=502731

Corsair 6GB (3x2048MB) 1600MHz DOMINATOR GT DHX
https://www.inet.se/datorkomponenter/internminnen/corsair-6gb...

Permalänk

Kom igen är det ingen mer som har några synpunkter klockan är ju iofs bara ca 14 men det är ju en lördag, det går ju inte beställa en dator om man får så här lite kritik/respons

Permalänk

The pirat när du säger att jag ska ta dom 2 delarna istället jag undrar bara om du vet vad du grundar det på du kanske har rätt men jag undrar för att, dom flesta jag sett snackar om noctua fläkten här på forumet är den inte bäst längre ?? också dominator minnena kostar 500 kr mer får jag ut så pass mycket mer prestanda att det är värt o lägga 500 kr mer på minnena skulle också vara bra o veta ?

Permalänk
Medlem

minnena är jag inte 100% säker på att dom är så mkt bättre, är hyffsat kass på dom men vet iaf att de är bättre å klocka dom minnena än dom vanliga då dom tål mera. borde finnas nån recension nånstans om dom där man kan se vilka minnen som är bäst atm för I7

Corsair H50 är bättre har inte testat den sj men skulle jag köpa nytt så skulle jag satsa på den
http://mikrodatorn.idg.se/2.1030/1.242803/corsair-h50

Permalänk

är det inga fler än Thepirat som har åsikter om datorn jag ska beställa det vore väldigt uppskattat isåfall om ni kunde svara idag eller innan klockan 3 på morgonen på måndag morgon måste få iväg beställning så dom kan skicka grejer då men det går ju inte då jag inte får någon hjälp, om jag lägger ut ca 18-20k på en dator så vill jag ju veta att jag får så bra grejer som möjligt för mina pengar.

Tack på förhand Countdooku // lennart

Permalänk

Synd att du inte vill ha SSD, aja..
Jag tycker inte att du behöver byta ut några komponenter, alla komponenter är riktigt bra
Kommer nog själv köpa en nästan identisk dator inom en snar framtid.

Byt inte till de minnena som ThePirat föreslår.
Angående processorkylaren.. den där Corsair H50 använder ju vatten..
Ärligt talat så visste jag inte att det finns såna vattenkylare som är så enkla att montera.
Men vafan.. om du är en nybörjare och du ska beställa delarna snart och du har varit inriktad på NH-U12P hela tiden så tycker jag att du ska köra på NH-U12P som planerat ;P H50 kylaren kyler inte så himla mycket bättre egentligen, och det är nog lite enklare att montera NH-U12P trots allt.

Den där kylaren som hade utgått.. den kylaren som utgick och denna NH-U12P SE2 är identiska så oroa dig inte över det.

Men Noctua NH-D14 kommer snart, den kyler lite bättre än NH-U12P.
Men det är nog inte värt att vänta på den i ditt fall, eller det är ju förstås upp till dig om du vill vänta..
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=516316