Bestulen på dator, så jag får köpa ny.
Eftersom en indier tyckte att han hade rätt att ta min väska och springa iväg med den fast jag stod brevid den så behöver jag en ny dator.
Det jag använder datorn till är följande ordnat efter huvudsakliga användning:
1. Internet
2.Plugg, vilket innebär ordbehandling och en del CAD-ande och simulering. Även beräknings och programeringsprogram som bl a MATLAB.
3. Film och tv-serier.
4. Musikproduktion
5. Spela spel.
Jag har inte något jättekrav på lång batteritid, men gärna över 3 timmar så att den klarar en föreläsning eller en tågresa.
Vikten är inte så viktig, men jag vill gärna att den ska vara ganska robust eller rejält byggd så att den inte känns som en leksak.
Tjockleken får inte överstiga 33mm.
Skärmen få gärna va så att man inte måste ha perfekt vinkel mot den för att se något på den.
Mellan 14"-16" ska skärmen vara.
Om den har smarta eller häftiga funktioner eller knappar är en bonus men inget jag absolut måste ha.
Sen vet jag att jag kanske inte kan få allt det bästa eftersom min budget är begränsad då jag inte planerat att köpa dator nu. (tack igen, indier)
Men jag har sagt att jag vill ligga mellan 6000-9000 ungefär.
Skadar ju inte att va under 6000 men jag tror inte de räcker till?
Jag har tittat lite på de stora kedjorna som finns i stan, men att titta på datorer på elgiganten var ju ganska värdelöst.
Så jag har letat på internet och funnit ett antal modeller som är intressanta
De jag har hittat är de här
http://www.dustin.se/pd_5010364470.aspx
http://www.dustin.se/pd_5010367352.aspx
http://www.dustin.se/pd_5010373697.aspx
http://www.webhallen.com/prod.php?id=104294
http://www.webhallen.com/prod.php?id=104268
http://www.webhallen.com/prod.php?id=104541
http://www.webhallen.com/prod.php?id=104174
Hur väljer jag bland dessa?
Är det några bra val?
Om ni har några andra tips så säg gärna.